Strona głównaAktualności13 Akcja Krwiodawstwa w Opatkowicach

13 Akcja Krwiodawstwa w Opatkowicach

2 czerwca w godzinach 8:00-12:00 obędzie się akcja krwiodawstwa przy ul. Księdza Franciszka Maja (parking przy parafii) w Krakowie Opatkowicach. Podczas poprzednich 12 akcji, łącznie oddano ponad 150 litrów krwi.

Z roku na rok krwiodawców jest coraz mniej, a krew jest potrzebna codziennie. Jest lekiem, którego nie można w żaden sposób zastąpić. Przykładowo, aby zabezpieczyć operację serca potrzebnych jest 6 jednostek krwi, dla ofiar wypadków 10 jednostek lub przy przeszczepie wątroby 20 jednostek. Do tego dochodzą pacjenci z zaburzeniami krzepliwości krwi, osoby chore na nowotwory oraz transfuzje uzupełniające krwi u wcześniaków.

– Zbliżający się okres wakacji jest szczególnie trudny dla krwiodawstwa z uwagi na spadające pobór krwi związany z wyjazdami urlopowymi Krwiodawców. W tym samym czasie odnotowujemy wzrost zapotrzebowania na ten bezcenny len m.in.: z powodu dużej liczby wypadków  mówi Beata Mazurek, Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Honorowe krwiodawstwo to piękna idea. Ale też niemożliwy do zastąpienia sposób pozyskiwania krwi niezbędnej w procesie leczenia wielu chorób i ratowania życia każdego z nas  dodaje Beata Mazurek.

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić, a jednocześnie jednym z najcenniejszych darów, jaki możemy ofiarować innemu człowiekowi. Podawana jest zarówno w stanach zagrożenia życia, ale także w szpitalach, ponieważ bez niej nawet najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do przeprowadzenia.

Akcje wyjazdowe poboru krwi są niezwykle ważne, ponieważ to właśnie wtedy swoją przygodę z oddawaniem krwi zaczyna wiele osób. Dzięki naszym działaniom, mieszkańcy południa Krakowa, 2 czerwca będą mogli oddać krew – mówi Daniel Gacek, Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w Opatkowicach.

Kto może oddać krew?

Zgłaszający się do oddania krwi (18 – 65 lat) powinien posiadać przy sobie dokument (jeden z poniższych) ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL:

 • dowód osobisty,
 • legitymację studencką,
 • prawo jazdy,
 • paszport,
 • dawca wielokrotny również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu przynajmniej 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi. Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i w piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.

Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla Dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony Kwestionariusz dla Krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kwalifikowanego kandydata.

Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.

Po oddaniu krwi:

 • posiłek regeneracyjny;
 • zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi;
 • bezpłatne wyniki badań:
  • grupy krwi (na życzenie Dawcy wynik w postaci karty identyfikacyjnej grupy krwi);
  • morfologii;
  • na obecność markerów chorób zakaźnych przenoszonych drogą krwi, w tym wirusowego zapalenia wątroby B i C, wirusa HIV i kiły.

Prosimy również o wstrzymanie się z oddawaniem krwi i jej składników osoby mające objawy, które mogą wskazywać na zakażenie. Są to objawy grypopodobne takie jak:

 • gorączka,
 • suchy kaszel,
 • płytki oddech/duszności,
 • ból mięśni,
 • zmęczenie,
 • rzadziej: ból gardła.

Dawcami krwi nie mogą być kobiety:

 • w ciąży,
 • po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy,
 • w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu,
 • kobiety karmiące mogą powrócić do oddawania krwi i jej składników po 3 miesiącach od odstawienia dziecka od piersi.

Akcja Krwiodawstwa jest realizowana w ramach zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego miasta Krakowa 2023 – PROMOCJA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA. 

Dla pierwszorazowych dawców przewidziano drobne upominki od naszych partnerów. 

Już teraz dołącz do wydarzenia i zaproś swoich znajomych: 13 Akcja Krwiodawstwa w Opatkowicach

Organizatorem akcji jest Klub HDK PCK Opatkowice – Kraków oraz Miasto Kraków. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Małopolski Oddział Okręgowy PCK. Patronat Medialny nad wydarzeniem objął  Swoszowicki Portal Informacyjny.

Serdecznie zapraszamy krwiodawców oraz osoby, które nigdy nie oddawały krwi!

Mieszkańcy będą m
11. Krakowski Bieg S

[email protected]

Pracuje w jednej z największych korporacji w Europie, w dziale Logistyki. Od 2014 roku mieszka w Opatkowicach, społecznik, wieloletni krwiodawca, odznaczony medalem "Zasłużony dla Zdrowia Narodu", założyciel i Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża Opatkowice - Kraków. W wolnym czasie udziela się charytatywnie organizując pomoc m.in. dla chorych dzieci, najuboższych rodzin dzieci niepełnosprawnych i Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Prywatnie szczęśliwy ojciec i mąż.

Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.