Strona głównaAktualnościAkcja krwiodawstwa w Opatkowicach

Akcja krwiodawstwa w Opatkowicach

05 lipca 2020 r. w godzinach 9:00-13:00 organizuję akcję krwiodawstwa w Krakowie Opatkowicach przy ul. Dębskiego 6B, przy parafii Św. Maksymiliana Kolbego. Otrzymałem zgodę od proboszcza i umówiłem akcję krwiodawstwa z Krwiobusem. Aby mogła się odbyć muszę jeszcze zainteresować określoną liczbę osób. Obecnie jest nas ok. 50. Bliżej terminu akcji pojawią się plakaty promujące wydarzenie, które pojawią się w okolicy np. w przychodni na ul. Inicjatywy Lokalnej (mam zgodę na powieszenie plakatu).

Z roku na rok krwiodawców jest coraz mniej, a krew jest potrzebna codziennie. Jest lekiem, którego nie można w żaden sposób zastąpić. Przykładowo, aby zabezpieczyć operację serca potrzebnych jest 6 jednostek krwi, dla ofiar wypadków 10 jednostek, a przy przeszczepie wątroby 20 jednostek. Do tego dochodzą pacjenci z zaburzeniami krzepliwości krwi, osoby chore na nowotwory oraz transfuzje uzupełniające krwi u wcześniaków.

Kto może oddać krew?

Zgłaszający się do oddania krwi (18 – 65 lat) powinien posiadać przy sobie jeden z poniższych dokumentów ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość i numer PESEL:

 • dowód osobisty,
 • legitymację studencką,
 • prawo jazdy,
 • paszport,
 • dawca wielokrotny – również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.

Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i w piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.

Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla Dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony Kwestionariusz dla Krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kwalifikowanego kandydata.

Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.

Po oddaniu krwi każdy otrzymuje:

 • posiłek regeneracyjny,
 • zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi,
 • bezpłatne wyniki badań:
  • grupy krwi (na życzenie Dawcy wynik w postaci karty identyfikacyjnej grupy krwi),
  • morfologii,
  • na obecność markerów chorób zakaźnych przenoszonych drogą krwi, w tym wirusowego zapalenia wątroby B i C, wirusa HIV i kiły.

Link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/184873456213263/

Autor tekstu i Organizator: Daniel Gacek
fot. Pixabay.com
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Plan remontów nakł
Nasadzenia roślinno
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ