Strona głównaAktualnościBudowa wiaduktu w ciągu ul. Kąpielowej w Krakowie – nowe informacje

Budowa wiaduktu w ciągu ul. Kąpielowej w Krakowie – nowe informacje

Informacja od Michała Starobrata, Radnego Miasta Krakowa:

Po wielu miesiącach oczekiwania, w końcu Polskie Linie Kolejowe PKP odpowiedziało na pismo Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie w sprawie wydania opinii nt. koncepcji „Budowa wiaduktu w ciągu ul. Kąpielowej w Krakowie”. OPINIA JEST POZYTYWNA, z pewnymi uwagami.

Co to oznacza?
Koszt budowa wiaduktu będzie wyższy niż zakładało miasto i niestety od tego nie ma odwołania. Jest pozytyw – możemy (ZIM) przystąpić do kolejnego etapu projektowego, który po uwzględnieniu uwag Polskich Linii Kolejowych PKP, będzie podstawą wykonania pełnej dokumentacji projektowej i realizacji robót budowlanych.

Niestety Polskie Linie Kolejowe PKP w wydanej opinii nakazuje zastosowanie przęsła o rozpiętości 30m (w koncepcji wykonanej własnymi siłami przez ZIM zakładano 24m – niższe koszty zadania), co wymaga zmianę skrajni. W opinii PKP informuje, że nowobudowany obiekt inżynieryjny nie powinien wymuszać stosowania odstępstw od wymagań technicznych dla budowli kolejowych i obiektów budowlanych.
Na jednym ze spotkań z Ministrem Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem usłyszałem, że miasto Kraków chce budować wiadukt „na bogato” więc po raz kolejny dementuję tą informację. Pieniędzy w kasie miasta jest jak na lekarstwo, ale chcąc przystąpić do budowy wiaduktu musimy spełnić wyższe oczekiwania PKP.

Ze swojej strony przez cały czas monitoruje zadanie i jestem w kontakcie z dyrektorem Łukaszem Szewczykiem z Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie, dzięki temu posiadam korespondencję z PKP i mogę Was poinformować na jakim etapie jest ta inwestycja. Dostałem obietnice (jeszcze przed II falą epidemii), że końcem października zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Będę monitorował, aby zdalna praca UMK nie wpłynęła na opóźnienia, w takim stopniu, aby jeszcze w tym roku przetarg został ogłoszony. Środki finansowe na dokumentacje projektową na 2021 rok są zapewnione, dzięki rozmową z Prezydentem przed uchwaleniem zeszłorocznego budżetu. W momencie posiadania pełnego, zatwierdzonego i uzgodnionego projektu będę zabiegał, aby zapewnić finansowanie dla tak ważnej inwestycji dla mieszkańców Swoszowic i okolic. Mam nadzieję, że wiadukt przy Kąpielowej będzie kolejną inwestycją współfinansowaną z budżetu miasta oraz budżetu centralnego.

Źródło: Swoszowice- nasze miejsce na Ziemi
Autor: Michał Starobrat, Radny Miasta Krakowa

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Nowy ogródek jordan
Jest przetarg na kon
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ