Strona głównaAktualnościInstytucjeBibliotekaMałopolskie Dni Książki „Książka i Róża”

Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”

Małopolskie Dni Książki Książka i Róża

Pomysł organizacji Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” pochodzi z Hiszpanii, skąd do Małopolski został przeniesiony w 2002 roku. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

23 kwietnia to data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira oraz śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Wszyscy trzej zmarli 23 kwietnia 1616 roku, choć datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – wg kalendarza gregoriańskiego.

Symbol róży jest natomiast związany ze świętym Jerzym, 23 kwietnia jest hucznie obchodzonym w Katalonii świętem narodowym, jako dzień Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka.

Pierwsza edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się 21-23 czerwca 2002 r. Wtedy to powstał pomysł, aby księgarnie obniżyły ceny książek o 10%, a do każdej zakupionej książki dołączyły różę. Co roku w Małopolskich Dniach Książki bierze udział kilkadziesiąt księgarni z całej Małopolski. Organizowane są także imprezy towarzyszące związane z promocją czytelnictwa, promocją autorów, nowości wydawniczych, wystawy.

Ideą nadrzędną Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” jest rozwój czytelnictwa w regionie oraz zachęcenie mieszkańców do odwiedzania księgarń i bibliotek.

Organizatorzy: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Imprezy towarzyszące: www.ksiazkairoza.pl

Co przygotowała Podgórska Biblioteka Publiczna?

Filia nr 5, ul. Chałubińskiego 47 (Swoszowice) 23 – 30 kwietnia 2016 r.

  • Biblioteka przyjmie dary książkowe, wydane po 2010 r w zamian wręczając darczyńcom róże.
  • Przyjmujemy książki mówione: audiobooki dla dorosłych, dzieci i młodzieży.
  • Podaruj „Drugie życie książce” – zamiast róży, z przygotowanych tytułów wybierz
    interesującą cię książkę.
  • Książki podarowane przez czytelników zostaną wyeksponowane na czasowej
    wystawce.
Źródło: Podgórska Biblioteka Publiczna
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ