Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówBądź odpowiedzialnym opiekunem zwierząt

Bądź odpowiedzialnym opiekunem zwierząt

Liczba porzuconych i bezdomnych zwierząt wzbudza smutek, zwłaszcza jeśli mimo chęci, z różnych powodów nie możemy ich przygarnąć. W Krakowie od 2019 r. działają dwa „Okienka życia” dla psa i kota – jedno przy klinice weterynaryjnej „Arka” na ul. Chłopskiej 2a, a drugie w hotelu dla psów „Szarikton” przy ul. Łużyckiej 111a. Inicjatywą powstania „Okienek życia” dla zwierząt było ograniczenie porzucania psów i kotów w przypadkowych miejscach oraz stworzenie im szansy na adopcję i nowy dom.

Punkty te współpracują ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybnej 3 w Krakowie, które zapewnia opiekę zwierzętom bezdomnym z Krakowa. 

W ubiegłym roku do „okienek” zostało przyjętych 226 zwierząt. W tym roku obserwowana jest tendencja wzrostowa, gdyż do sierpnia przyjęto już 227 zwierząt. W przeważającej liczbie są to koty oraz kocięta. Przyjmowane są tam wyłącznie zwierzęta z terenu Krakowa.

Z tego powodu tak ważne jest ograniczanie bezdomności zwierząt poprzez kastrację lub sterylizację. Działania te są skutecznym sposobem zapobiegania bezdomności zwierząt. Ograniczają liczbę zwierząt w schroniskach, kociąt i szczeniąt, które czeka eutanazja, a także tych niechcianych, często chorych i błąkających się po ulicach.

Warto dodać, że miasto w tym roku przeznaczyło ponad 140 tys. złotych na opiekę nad zwierzętami m.in. w zakresie kastracji, sterylizacji, znakowania kotów wolno żyjących oraz właścicielskich. W tej kwocie są także środki na szczepienie, odrobaczanie i leczenie kotów wolno żyjących z terenu Krakowa. Dodatkowo każdego roku miasto przeznacza fundusze na karmę dla kotów wolno żyjących. W tym roku jest to 55 tys. złotych.

Źródło: KrakówPL

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Wyprawka ucznia klas
Park rzeczny Wilga w
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ