Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówBagry i zieleń na topie! Znamy wyniki głosowania w budżecie obywatelskim

Bagry i zieleń na topie! Znamy wyniki głosowania w budżecie obywatelskim

Bagry i zieleń na topie! Znamy wyniki głosowania w budżecie obywatelskim

Ponad 32 tysiące – tyle głosów oddali krakowianie w IV edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. Jedna trzecia głosujących wybrała głosowanie tradycyjne – na papierze. Mieszkańcy decydowali o losie 319 projektów: 111 ogólnomiejskich i 208 dzielnicowych. Jedynką w części ogólnomiejskiej okazał się projekt zagospodarowania zalewu Bagry – z przewagą prawie 6 tysięcy głosów nad swoim bezpośrednim rywalem. Pokazuje to też ogólną tendencję, która utrzymuje się od dwóch lat: wygrywają projekty zielone, tuż za nimi są projekty infrastrukturalne, sportowe i te dotyczące zdrowia.

W ramach IV edycji budżetu obywatelskiego krakowianie oddali 32 280 głosów, w tym:

  • za pomocą platformy internetowej oddano 21 766 głosów (67%),
  • za pomocą kart papierowych oddano 10 514 głosów (33%).

Frekwencja wyniosła 5%. Sporo głosów oddanych na kartach do głosowania okazało się nieważnych – aż 25,78%. Główne przyczyny to brak imienia lub nazwiska, niewskazanie dzielnicy, nieprawidłowy pesel, nieprawidłowy numer projektu.

W części ogólnomiejskiej najwięcej, bo ponad 13 tys. mieszkańców zagłosowało na projekt „Zalew Bagry – zagospodarowanie”, który zakłada rewitalizację wschodniej części zalewu, tak by mógł on służyć krakowianom do celów rekreacyjno-wypoczynkowych przez cały rok. Projekt przewiduje budowę ciągu pieszego od plaży do kładki nad torami kolejowymi, małej architektury, oświetlenia, toalet, przebieralni, zorganizowanie bezpiecznego kąpieliska wraz z niezbędną infrastrukturą, miejsc postojowych oraz wybiegu dla psów. Być może w okresie zimowym zostanie tam uruchomione lodowisko. Do realizacji tych planów potrzebna jest kwota 3 mln zł. Drugie miejsce zajął projekt „100 drzew dla każdej dzielnicy!” (7765 głosów, kwota: 1 665 000,00 zł), a trzecie – „Łączymy Parki Krakowa – z dzielnicy I, IV, V, VI, VII do Ojcowa” (6779 głosów, kwota 1 470 000,00 zł).

W dzielnicy I zwyciężył projekt o charakterze infrastrukturalnym „Usiądź i odpocznij – ławki dla dzielnicy I” – zagłosowało na niego prawie 1,5 tys. mieszkańców. W dzielnicy II największe poparcie zyskał projekt „Ogólnodostępny plac zabaw przy Gimnazjum nr 7”, poparło go ponad 1,6 tys. mieszkańców. W dzielnicy III zwyciężyła zieleń – projekt „Ogród pochłaniający zanieczyszczenia”. Ten sam projekt zajął pierwsze miejsce w dzielnicy XII. Na zieleń postawili także mieszkańcy dzielnic IV i V, wybierając odpowiednio projekty: „Drzewa i ich rozwój” oraz „Zielona Krowodrza”.

W dzielnicy VI najwięcej głosów zebrał projekt „Bezpieczny chodnik ul. Balicka”. W dzielnicy VII wygrał ciekawy projekt „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na Bielanach”, a więc projekt o charakterze miękkim. Jak mówi dyrektor Biura MOWIS Mateusz Płoskonka, projekty dotyczące przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu, szczególnie te skierowane do seniorów, zdobywają coraz większą popularność.

W dzielnicy VIII pierwsze miejsce przypadło zieleni – projekt „Zielona Aleja Twardowskiego” poparło ponad 3,6 tys. mieszkańców. Mieszkańcy dzielnicy IX zdecydowali się również na projekt miękki – „Rekreacja – Edukacja – Integracja w Parku Solvay”. W dzielnicy X mieszkańcom najbardziej spodobał się projekt „Remont chodnika przy ul. Taklińskiego w Krakowie”. „Minisiłownia na otwartym powietrzu na os. Piaski Nowe” – to lider w dzielnicy XI. Na zieleń postawiły jeszcze dzielnice XIV i XV – tu wygrały odpowiednio „Zadbajmy o Lasek Łęgowski” i „Odetchnij… – Oświecenia Park”.

Dzielnica XVII wybrała „Budowę chodnika w okolicy Zielonego Skweru Staw Dworski”, a dzielnica XVIII – „Jaśniej na al. Róż”, czyli projekt zakładający wymianę obecnych opraw na oprawy LED, co poprawi jakość oświetlenia, bezpieczeństwo przechodniów i estetykę tego coraz chętniej odwiedzanego zakątka Nowej Huty. W dzielnicy XIII zwyciężył projekt „Ratownicy WOPR nad Bagrami”, który może stanowić ciekawe uzupełnienie dużego ogólnomiejskiego projektu dotyczącego rewitalizacji zalewu Bagry.

Jak rozłożyły się głosy mieszkańców na pozostałe projekty ogólnomiejskie, a także projekty dzielnicowe, można sprawdzić tutaj: budzet.krakow.pl/polecamy/211632,1910,komunikat,budzet_obywatelski_2017_-_wyniki_glosowania.html.

Należy podkreślić, że podane 11 lipca ostateczne wyniki głosowania to lista rankingowa projektów wraz z liczbą punktów, które każdy z nich otrzymał. Ostateczna lista zadań do realizacji w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zostanie podana do publicznej wiadomości w późniejszym terminie, po podpisaniu przez Prezydenta Miasta Krakowa zarządzenia w sprawie zatwierdzenia listy zadań o charakterze ogólnomiejskim do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa oraz po podjęciu przez wszystkie Rady Dzielnic zaangażowane w proces budżetu obywatelskiego stosownych uchwał.

Zgodnie z harmonogramem budżetu obywatelskiego zatwierdzenie listy projektów do realizacji oraz ich upublicznienie powinno nastąpi nie później niż do 31 lipca br.

Źródło: Magiczny Kraków
fot. Tomasz Stankiewicz / krakow.pl

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Inwestycja PKP: bez
Aktualności z bibli
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.