Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówBezpłatne zabiegi w walce z bezdomnością kotów

Bezpłatne zabiegi w walce z bezdomnością kotów

Jak co roku Wydział Kształtowania Środowiska podpisał umowy z gabinetami weterynaryjnymi, które będą świadczyć usługi w zakresie odrobaczania, zwalczania pasożytów zewnętrznych, kastracji, sterylizacji, znakowania i wybranych szczepień wolno żyjących kotów, oraz sterylizacji, kastracji i znakowania kotów posiadających właściciela z terenu Gminy Miejskiej Kraków. Właściciele oraz opiekunowie czworonogów nie będą ponosić kosztów tych zabiegów.

Każdy właściciel kota zamieszkujący na terenie Krakowa może bezpłatnie poddać zabiegom sterylizacji bądź kastracji swojego kota w jednej z dwóch lecznic:

  • IRIS Przychodnia Weterynaryjna Sierpniowska-Saładyga S., ul. Senatorska 25, 30-106 Kraków, tel. 12 427 20 18,
  • Przychodnia Weterynaryjna MELWET sp. z o.o., ul. Zakręt 3, 30-245 Kraków, tel. 884-865-978.

Znakowanie kotów oraz zabiegi kastracji i sterylizacji są jednym ze sposobów zapobiegania bezdomności kotów. W przypadku zaginięcia zwierzęcia pozwalają też na szybkie ustalenie jego właściciela.

Warunkiem bezpłatnego oznakowania kota jest okazanie dokumentu potwierdzającego zamieszkanie właściciela kota na terenie Krakowa oraz posiadanie książeczki zdrowia/szczepień kota. Akcja będzie trwała do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel, jednak nie dłużej niż do 16 grudnia.

W Krakowie także koty wolno żyjące poddawane są zabiegom kastracji i sterylizacji. W ich przypadku miasto finansuje jeszcze zwalczanie pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych, a także szczepienia ochronne. – Wydział Kształtowania Środowiska współpracuje z około 200 karmicielami kotów wolno żyjących, których – zgodnie z przeprowadzonym liczeniem w 2019 r. przez Urząd Miasta Krakowa – jest około 2 500 – mówi Małgorzata Mrugała, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

Osoby, które chcą otoczyć opieką koty wolno żyjące i skorzystać z pomocy miasta muszą być wpisane do rejestru opiekunów. Sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi na terenie Gminy Miejskiej Kraków, realizowane jest przy współpracy z organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt. Szczegółowych informacji udzielają prozwierzęce organizacje społeczne (ich wykaz znajduje się tutaj) i Wydział Kształtowania Środowiska.

Źródło: Magiczny Kraków
Fot. pixabay.com

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Planowane poszerzeni
Zmień urząd skarbo
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ