Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówBudżet obywatelski: 389 projektów z pozytywną oceną

Budżet obywatelski: 389 projektów z pozytywną oceną

Budżet Obywatelski 2016. Swoszowicki Portal Informacyjny

Za nami kolejny ważny punkt w harmonogramie budżetu obywatelskiego 2016 dla Krakowa. W czwartek 2 czerwca poznaliśmy listę projektów, które pomyślnie przeszły weryfikację formalno-prawną – z 611 pomysłów urzędnicy pozytywnie ocenili 389. Teraz, przez kilka najbliższych dni, mieszkańcy Krakowa mogą odwoływać się od negatywnych decyzji. Ostateczna lista zadań, na które będzie można głosować, zostanie ogłoszona 13 czerwca.

W tegorocznej, trzeciej edycji budżetu obywatelskiego krakowianie zgłosili 611 propozycji rozwiązań mających na celu ulepszenie miasta i poprawę jakości życia jego mieszkańców. Do 31 maja trwała weryfikacja formalno-prawna tych pomysłów. Pracownicy Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostek organizacyjnych sprawdzali, czy wnioskodawcy załączyli wszystkie niezbędne dokumenty (m.in. listy poparcia), czy pomysły nie przekraczają dostępnej puli środków, a także czy są możliwe do realizacji zgodnie z kryteriami zawartymi w regulaminie budżetu obywatelskiego.

Przez ten test pomyślnie przeszło 389 projektów, w tym 118 ogólnomiejskich i 271 dzielnicowych. Z różnych powodów odrzucono 222 projekty (98 ogólnomiejskich i 124 dzielnicowe) – decydowały o tym m.in. niezgodność z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, negatywna opinia miejskiego konserwatora zabytków czy przekroczenie przyjętych w regulaminie limitów finansowych. Odpadły też inicjatywy, które chciano realizować na gruntach nienależących do gminy, a także te, których realizacja naruszyłaby obowiązujące przepisy prawa, prawa osób trzecich, w tym prawa własności.

Szczegółowe wyniki weryfikacji zostały podane na www.bip.krakow.pl oraz na stronie internetowej www.budzet.dialoguj.pl.

Co się dzieje teraz? Zgodnie z regulaminem budżetu obywatelskiego wnioskodawca, którego projekt został odrzucony w wyniku weryfikacji, ma prawo złożyć protest do oceny. Odwołanie należy złożyć w formie pisemnej z uzasadnieniem – najpóźniej do 7 czerwca. Można to zrobić na trzy sposoby: przesłać mailem na adres [email protected] albo złożyć osobiście w siedzibie MOWiS w Nowej Hucie lub na dziennikach podawczych Urzędu Miasta Krakowa. Protesty będą rozpatrywane do 10 czerwca, a ostateczną listę projektów, które zostaną poddane głosowaniu, poznamy 13 czerwca. Głosowanie odbędzie się w drugiej połowie czerwca.

W tym roku krakowianie najchętniej zgłaszali projekty dotyczące infrastruktury (m.in. remonty chodników i ulic), sportu i infrastruktury sportowej (m.in. modernizacja i budowa boisk, montaż oświetlenia czy piłkochwytów) oraz zieleni i ochrony środowiska (m.in. rekultywacja terenów zielonych, rewitalizacja skwerów). Wśród wnioskodawców najaktywniejsi byli mieszkańcy w przedziale wiekowym od 31 do 40 lat.

Źródło: Magiczny Kraków

Od Redakcji SPI:

Wśród zgłoszonych projektów dzielnicowych, pozytywnie zweryfikowanych zostało jak dotąd 6, w tym projekt naszej swoszowickiej biblioteki pt. Przyjemne z pożytecznym – biblioteka dla Ciebie.

Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi projektami na stronie Miejskiego Centrum Dialogu.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Rodzinny Festyn Zdro
Ogłoszenie o przeta
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ