Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówBudżet obywatelski: głosuj na swoich faworytów!

Budżet obywatelski: głosuj na swoich faworytów!

Budżet obywatelski: odliczamy dni do początku głosowania! / fot. Bogusław Świerzowski

Jeszcze tylko dwa dni zostały krakowianom i krakowiankom, by wziąć udział w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa 2017. Od 17 do 30 czerwca trwa głosowanie na tegoroczne propozycje zadań ogólnomiejskich i dzielnicowych, łącznie 319 pomysłów. Autorzy projektów zrobili już swoje: przełożyli idee na konkretne zapisy i przeszli przez wymagające procedury weryfikacyjne. Teraz wszystko jest w rękach mieszkańców. Nie zwlekaj, oddanie głosu to tylko kilka minut!

Jak zagłosować?

Zagłosować można elektronicznie i papierowo, wystarczy mieć dostęp do internetu i wejść na platformę budzet.krakow.pl albo podejść do jednego z licznych punktów głosowania rozlokowanych w całym mieście, by otrzymać papierową kartę do głosowania. Urząd Miasta Krakowa i Rady Dzielnic zorganizowały prawie 90 punktów, w których można oddać głos, w tym: punkty obywatelskie w galeriach handlowych, namiot obywatelski na Małym Rynku, punkty w MOWIS, MCD, jednostkach pomocy społecznej i jednostkach kultury. Kartę do głosowania można też wydrukować samodzielnie, a następnie wrzucić do przygotowanych urn. Informacja o punktach do głosowania znajduje się tutaj.

Należy pamiętać, że aby oddać głos na papierze, trzeba okazać osobie obsługującej punkt głosowania jakikolwiek dokument potwierdzający tożsamość. Nie ma możliwości, aby jedna osoba wrzuciła do urny cały plik kart do głosowania – należy to zrobić osobiście.

Każdy głosujący musi oddać głos na sześć różnych projektów, w tym trzy głosy na zadania o charakterze lokalnym w dzielnicy swojego zamieszkania i trzy głosy na zadania o charakterze ogólnomiejskim.

Uwaga! Zapis ten nie dotyczy mieszkańców Dzielnicy XVI Bieńczyce, z uwagi na nieprzystąpienie tej dzielnicy do budżetu obywatelskiego. Aby głos oddany przez mieszkańca Bieńczyc był ważny, musi on wskazać tylko trzy projekty o charakterze ogólnomiejskim.

Najwyżej oceniony przez głosującego projekt zadania otrzymuje 3 punkty, a najniżej – 1 punkt. W celu oddania ważnego głosu należy ręcznie w poniższych tabelach uzupełnić wszystkie rubryki.

Głos będzie nieważny, jeżeli:

  1. na karcie głosowania lub podczas głosowania za pośrednictwem platformy internetowej wpisane dane będą niewłaściwe lub wymagane dane nie zostaną podane;
  2. dane na karcie głosowania nie będą wypełnione czytelnie, pismem odręcznym lub nie będą posiadać czytelnego podpisu;
  3. dane na karcie do głosowania lub dane podane podczas głosowania za pośrednictwem platformy internetowej zostaną wpisane niewyraźnie lub zostaną wpisane w niewłaściwej rubryce;
  4. w wyniku weryfikacji karty zostanie stwierdzony brak podpisu na karcie do głosowania lub dane osobowe lub numer PESEL będą niepoprawne;
  5. w wyniku weryfikacji stwierdzone zostanie, że głos został oddany więcej niż jeden raz.

Jak zagłosować na projekty budżetu obywatelskiego w internecie – poradnik wideo

Wyniki głosowania będą możliwe do podania po wprowadzeniu głosów oddanych drogą papierową do bazy danych gromadzącej głosy oddane elektronicznie. Wprowadzenie danych oraz weryfikacja będą prowadzone od 3 do 7 lipca. Wyniki głosowania powinny być znane 7 lipca. Do 31 lipca nastąpi zatwierdzenie listy projektów do realizacji oraz jej upublicznienie.

Źródło: Magiczny Kraków
fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Dyżury aptek w czas
Zasady zbiórki odpa
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.