Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówBudżet Obywatelski Miasta Krakowa 2018 – start!

Budżet Obywatelski Miasta Krakowa 2018 – start!

Budżet Obywatelski Miasta Krakowa 2018

1 marca rozpoczyna się przyjmowanie wniosków w ramach 5. edycji budżetu obywatelskiego. Przez cały miesiąc mieszkańcy będą konsultować, pisać i składać propozycje zadań, które po weryfikacji trafią pod głosowanie. Krakowianie mają do rozdysponowania ponad 12 mln zł. – Zrealizowane do tej pory projekty są już oznakowane, dzięki czemu mieszkańcy mogą zobaczyć, jak zmienia się przestrzeń wokół nas. W tym roku przesunęliśmy więcej środków na projekty dzielnicowe, bo to one są najbliżej mieszkańców – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta. Krakowskiemu budżetowi obywatelskiemu towarzyszy różnorodna kampania informacyjna. Jedną z tegorocznych nowości będzie „Gazeta Obywatelska”.

– To już piąta edycja budżetu obywatelskiego w Krakowie, przed nami sporo wyzwań, m.in. zmiana prawa miejscowego, co jak mamy nadzieję, będzie służyło zwiększeniu atrakcyjności tej inicjatywy. O ile co roku zgłaszana jest bardzo duża liczba projektów, trochę gorzej jest z frekwencją podczas głosowania – mówił Andrzej Kulig. – Nieco inaczej zaprojektowaliśmy tegoroczną kampanię informacyjną, chcemy przede wszystkim pokazywać mieszkańcom już zrealizowane projekty, dlatego jesienią zeszłego roku wszystkie zostały oznakowane przez wykonawców. Kontynuujemy też współpracę z ambasadorami budżetu obywatelskiego. To osoby, które same były wnioskodawcami i skutecznie zrealizowały swoje projekty, a teraz pomagają i dają przykład innym – wymieniał wiceprezydent Krakowa.

O planach zmian w statutach dzielnic Krakowa szerzej mówił przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider. Projekty nowelizacji zostały już złożone do Rady. – Jeżeli zostaną przyjęte, prezydent Krakowa będzie mógł skorygować harmonogram budżetu obywatelskiego i przesunąć termin głosowania na miesiące jesienne. To zwiększyłoby frekwencję – wyjaśniał przewodniczący. – Badania pokazują, że wielu mieszkańców wie o budżecie, śledzi go, ale nie uczestniczy. Te zmiany dadzą im szansę na pełne uczestnictwo. Jak wiemy, z początkiem wakacji miasto się wyludnia – tłumaczył.

W tym roku nic nie zmienia się w regulaminie budżetu obywatelskiego. Propozycje zadań można składać od 1 do 31 marca – uwaga – wyłącznie za pośrednictwem platformy www.budzet.krakow.pl. Propozycje zadań o charakterze ogólnomiejskim może składać każdy mieszkaniec Krakowa, który ukończył 16 lat. Propozycje zadań o charakterze dzielnicowym może składać każdy mieszkaniec dzielnicy, której dotyczy zadanie, który ukończył 16 lat. Należy pamiętać o liście poparcia – to obowiązkowy załącznik. Musi ona zostać podpisana przez co najmniej 15 mieszkańców Krakowa (w przypadku projektów ogólnomiejskich) lub 15 mieszkańców dzielnicy, której projekt dotyczy (w przypadku projektów dzielnicowych).

Przez cały marzec będą się odbywały spotkania z mieszkańcami (warsztaty, konsultacje, deliberacja): ogólnomiejskie i dzielnicowe. Spotkania ogólnomiejskie, organizowane przez Miejskie Centrum Dialogu, mają charakter tematyczny. Będzie ich dziesięć, po dwa w pięciu kategoriach: zieleń (7 i 13 marca), kultura (6 i 19 marca), sport (5 i 14 marca), edukacja (8 i 21 marca) i infrastruktura (12 i 20 marca). 8 marca zostanie zorganizowane spotkanie dla wszystkich mieszkańców Krakowa tłumaczone na polski język migowy. Dzielnice we własnym zakresie organizują spotkania dzielnicowe, w sumie będzie ich około 70. Szczegółowy harmonogram spotkań, na bieżąco uzupełniany w oparciu o nadsyłane informacje, dostępny jest na stronie www.budzet.krakow.pl.

OTO FOTOKRONIKA URZĘDU MIASTA KRAKOWA

budżet obywatelski

Zaplanowano również trzy maratony pisania projektów – ta forma wsparcia doskonale się sprawdziła w trakcie poprzednich edycji budżetu obywatelskiego w Krakowie. To okazja dla wszystkich, którzy mają pomysł, ale nie wiedzą, jak napisać wniosek albo chcieliby sprawdzić jego poprawność – podczas maratonu, podobnie jak podczas spotkań, będą mogli skorzystać z pomocy urzędników i specjalistów. Maratony pisania wniosków odbędą się:

  • 15 marca, godz. 16:00–20:00, Miejskie Centrum Dialogu, ul. Bracka 10
  • 22 marca, godz. 16:00–20:30, Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych, os. Centrum C 10, pok. 6 (wejście od strony Al. Przyjaźni)
  • 26 marca, godz. 16:00–20:00, Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13, sala konferencyjna.

– Do dyspozycji mieszkańców jest też infolinia budżetu obywatelskiego pod numerem 12 616 11 11. Mieszkańcy od poniedziałku do piątku od 7:45–15:30 mogą otrzymać ogólną informację na temat budżetu obywatelskiego oraz odbywających się spotkań, jak również pomoc techniczną w obsłudze platformy elektronicznej służącej do składania propozycji – mówił Mateusz Płoskonka, dyrektor Biura MOWIS. Zaznaczył też, że w tym roku dużym ambasadorom budżetu obywatelskiego będą towarzyszyć mali ambasadorzy, czyli wychowankowie Krakowskiej Akademii Samorządności. – Będą oni w krakowskich szkołach na godzinach wychowawczych, wiedzy o społeczeństwie oraz lekcjach przedsiębiorczości organizować spotkania z uczniami, by zachęcać do udziału w BO.

 

Tegoroczna kampania informacyjno-promocyjna kładzie nacisk na zachęcanie do składania wniosków i głosowanie, jak też prezentuje projekty zrealizowane w ramach dotychczasowych edycji BO. Działania informacyjno-promocyjne realizowane będą zarówno za pośrednictwem internetu oraz mediów społecznościowych, jak również tzw. tradycyjnych form, wśród których warto wymienić „Gazetę Obywatelską” – drukowaną gazetę poświęconą projektowi, bezpłatnie dystrybuowaną wśród mieszkańców miasta. Planowany nakład to 25 tys. egzemplarzy. Będzie kolportowana w lokalizacjach takich, jak: Hala Targowa, Rondo Mogilskie, Pętla Tramwajowa Krowodrza Górka, Poczta Główna, w Punktach Obsługi Mieszkańca czy punktach sprzedaży Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. Kolportaż zaplanowano w rejonach uczęszczanych ciągów komunikacyjnych, żeby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców.

Ubiegłoroczna akcja promocyjna spełniła wszystkie obowiązujące standardy w zakresie promocji budżetu partycypacyjnego w Polsce – zrealizowano wszystkie wymogi, a o kampanii usłyszało 82% ankietowanych. Badani uznali, że informacje o budżecie obywatelskim były łatwo dostępne (w sumie 78% pozytywnych odpowiedzi). Niemal 90% pytanych oceniło, że komunikowane w kampanii informacje były zrozumiałe. Podobnie wysoko oceniono dokładność informacji – 77% pozytywnych odpowiedzi.

Kwota przeznaczona na realizację budżetu obywatelskiego w 2018 r. wynosi 12 455 000 zł. Na zadania o charakterze ogólnomiejskim przeznaczono 8 000 100 zł. Dzielnice, ze środków wyodrębnionych pozostających w ich dyspozycji, przeznaczyły na zadania o charakterze dzielnicowym łącznie środki w wysokości 2 455 000 zł. Dodatkowo prezydent Krakowa przesunął do dzielnic środki w wysokości 2 000 000 zł, zgodnie z rekomendacjami Rady Budżetu Obywatelskiego, wynikami ewaluacji BO 2017 oraz wnioskami strony społecznej. Po otrzymaniu tego dofinansowania kwota na zadania dzielnicowe wzrosła do 4 454 900 zł. Takie rozdysponowanie środków podkreśla, jak ważną rolą tego narzędzia partycypacji jest możliwość dotarcia do lokalnych społeczności i zachęcenie mieszkańców do składania projektów o charakterze lokalnym.

Szczegółowe informacje dotyczące Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa znajdują się na stronie: www.budzet.krakow.pl.

Źródło: Magiczny Kraków
fot. 
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Uchylmy okienka dla
Nowe studium zagospo
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ