Przed nami 14. Noc Muzeów!

Noc Muzeów 2017 w Krakowie

W Krakowie Noc Muzeów przypada zawsze z piątku na sobotę. W tym roku krakowskie muzea i galerie podległe różnym organizatorom (miejskie, wojewódzkie, ministerialne, uczelniane) otworzą swoje podwoje w nocy z 19 na 20 maja. Krakowianie i turyści będą mogli odwiedzić 28 placówek z oddziałami, co w sumie daje ponad 50 obiektów. W programie 14. edycji nie zabraknie nowości: po raz pierwszy zaprezentuje się Muzeum Witrażu, a w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie będzie można zobaczyć „Damę z gronostajem”.

– Spodziewamy się ponad 100 tys. zwiedzających, podobnie jak w zeszłym roku – powiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta, podczas konferencji prasowej. – Cieszymy się, że w tym roku do całej armii jednostek muzealnych dołączyło Muzeum Witrażu. Główną atrakcją w tym roku będzie ekspozycja „Damy z gronostajem” w murach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Inauguracja Nocy Muzeów odbędzie się 19 maja o godz. 18.00 w dawnym budynku Hotelu Cracovia, al. Focha 1 (nabytym przez Muzeum Narodowe w Krakowie).

 

Muzea będą czynne w godz. 19:00–1:00. Biletem wstępu do wszystkich muzeów jest specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie 1 złotego, która upoważnia mieszkańców Krakowa, a także licznie przybywających specjalnie na tę noc turystów, do nieograniczonego wstępu do wszystkich placówek muzealnych biorących udział w projekcie. Dodatkowo w Krakowie, dzięki podjętej przez Radę Miasta Krakowa uchwale, pasażerowie, którzy posiadają specjalnie wydany żeton (monetę) lub bilet muzealny, będą uprawnieni do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej od godz. 17:00 w dniu 19 maja do godz. 2:00 w dniu 20 maja.

Po raz pierwszy w wydarzeniu wezmą udział Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie oraz Muzeum Witrażu, mieszczące się przy al. Krasińskiego 23, które od 1902 r. kontynuuje tradycje Krakowskiego Zakładu Witrażów S. G. Żeleński, perły młodopolskiego dziedzictwa artystycznego, i jest najstarszym tego typu miejscem w Polsce. (Tylko w samym Krakowie można obecnie zobaczyć ponad 200 obiektów zrealizowanych przez pracownie Muzeum Witrażu, w tym witraże na Wawelu i w Bazylice Franciszkanów).

Krakowianie i goście będą mogli odwiedzić m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, a także Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Nocna oferta muzeów jest niezwykle bogata. Oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych placówki przygotowują specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, nocne spacery, projekcje filmów, spotkania oraz lekcje dla dorosłych i dzieci. Główną atrakcją tegorocznej edycji „Nocy Muzeów” będzie z pewnością „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, prezentowana w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Natomiast Muzeum Witrażu specjalnie na tę noc przygotowało oprowadzanie po przestrzeni pracowni i muzeum pn. Szlakiem światła i koloru.

Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez muzea wyróżnić jeszcze należy:

  • pokaz multimedialny pt. „Muzeum Utracone”, na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu, przybliżający problematykę strat wojennych poniesionych przez Polskę w dziedzinie dóbr kultury (tegoroczna edycja projektu związana jest z Krakowem, który będzie bohaterem filmu „Muzeum Utracone 2017”, opowiadającego o arrasach wawelskich),
  • Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej MICET, mieszczące się w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej, które prezentuje dorobek teatralny uznanych polskich twórców XIX, XX i XXI wieku, związanych ze Starym Teatrem. Za pomocą interaktywnych aplikacji zwiedzający będą mogli poznać pasjonującą historię polskiego teatru.

Noc Muzeów w Krakowie odbywa się od 2004 roku pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

Sprawdź szczegółowy program Nocy Muzeów! [PDF]

plakat noc muzeów

Źródło: Magiczny Kraków
W niedzielę procesj
Czy to w końcu zmia
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.