Nowe zasady segregacji odpadów

Od 1 kwietnia w Krakowie ulegają zmianie zasady segregacji odpadów. Wynika to z konieczności dostosowania się do przepisów Unii Europejskiej, a także z potrzeby ujednolicenia zasad segregacji na terenie całego kraju. Właściwe gospodarowanie odpadami przynosi korzyści nam wszystkim, ponieważ przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Dlatego właśnie mieszkańcy powinni znać zasady segregacji odpadów i stosować je w na co dzień.

Zastanówmy się ile odpadów produkujemy każdego dnia, na przykład podczas przyrządzania posiłków. Ważne, żeby wrzucać te odpady do właściwych pojemników.

Plastikowe kubki po śmietanie lub jogurcie, kartony po mleku lub sokach, woreczki foliowe oraz metalowe puszki muszą trafić do pojemnika żółtego, przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne. Suche i niezatłuszczone torebki papierowe oraz tekturowe opakowania po jajkach (pod warunkiem, że nie są zabrudzone) wyrzucamy do pojemnika niebieskiego, przeznaczonego na papier. Natomiast skorupki z jajek stanowią już bioodpady, które powinny trafić do pojemnika brązowego. Z kolei takie odpady jak zatłuszczony papier po maśle, zużyty ręcznik papierowy, resztki mięsa i kości, należy wrzucać do szarego pojemnika przeznaczonego na odpady zmieszane.

Generalnie:

  • do żółtego pojemnika powinny trafiać opakowania wykonane z tworzyw sztucznych i metalu – zarówno opakowania po artykułach spożywczych, jak również po szamponach, płynach do kąpieli, płynach do prania, a także tubki po paście do zębów oraz opakowania ze styropianu.
  • niebieski kosz jest przeznaczony na papier biurowy, tekturę, zeszyty, gazety i papier do pakowania. Ważne jest, aby papier trafiający do niebieskiego pojemnika był suchy i niezatłuszczony.
  • do zielonego pojemnika wyrzucamy opakowania ze szkła, czyli szklane butelki i słoiki. Nie należy tu wrzucać szkła stołowego, luster, szkła zbrojonego lub hartowanego.
  • w brązowym pojemniku gromadzimy resztki jedzenia, takie jak: obierki z owoców i warzyw, ogryzki, skorupki z jajek oraz fusy z kawy i herbaty. Nie wrzucamy tu jednak mięsa ani kości.
  • do szarego pojemnika, przeznaczonego na odpady zmieszane, wrzucamy zużyte chusteczki jednorazowe, ręczniki papierowe, pieluchy, zatłuszczony papier, rozbite szklanki i talerze, porcelanowe kubki, a także resztki mięsa i kości.

Mieszkańcy muszą pamiętać, że do żadnego z wymienionych wcześniej pojemników nie można wrzucać odpadów niebezpiecznych – czyli np. baterii, żarówek, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, przeterminowanych lekarstw, odpadów budowlanych, resztek farb, lakierów, opakowań po smarach i olejach silnikowych. Oczywiście Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zapewnia mieszkańcom miasta możliwość bezpiecznego pozbywania się takich odpadów między innymi poprzez usługę „Elektrobrygada na telefon”, Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych czy też „Krakowskie ekopudełka”. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania oraz na plakatach i ulotkach informacyjnych udostępnianych mieszkańcom.

Materiały informacyjne MPO

Źródło: Magiczny Kraków
fot. pixabay.com

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ