Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówOddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych!

Oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych!

Masz niepotrzebne bajki dla dzieci lub ciekawe książki dla dorosłych? Oddaj je i stwórz bibliotekę w szpitalu dla małych i dużych pacjentów. 23 kwietnia w Krakowie rozpocznie się Wielka Zbiórka Książek, które mają trafić do pacjentów w szpitalach, domach dziecka i hospicjach. Akcja potrwa do 20 maja.

IV edycja Wielkiej Zbiórki Książek odbędzie się od 23 kwietnia do 20 maja w siedmiu miastach: Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu.

Akcja została objęta Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Ministra Praw Pacjenta oraz Prezydentów zaczytanych miast.  

Podczas Wielkiej Zbiórki Książek Fundacja Zaczytani.org wspólnie z mieszkańcami chce zebrać książki dla małych i dużych pacjentów.

Po wyrażeniu chęci udziału w Wielkiej Zbiórce Książek organizatorzy prześlą pod wskazany adres „zaczytane” kartony oraz plakaty tzw. pakiet startowy. Zebrane książki zostaną odebrane przez kurierów po zakończeniu akcji.

Przez miesiąc książki będą zbierały: przedszkola, szkoły, biblioteki, firmy, instytucje. Zaczytane sówki wraz z mieszkańcami Krakowa zapakują zebrane książki, które zostaną wysłane do placówek medycznych.

„ZACZYTANI – oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych” – to ogólnopolska kampania społeczna, której celem jest dostarczanie książek do placówek leczniczych w całej Polsce oraz promowanie czytelnictwa. Dzięki prowadzonym akcjom pacjenci mogą choć na chwilę zapomnieć o chorobie.

Dzięki społecznemu zaangażowaniu fundacja każdego roku otrzymuje setki tysięcy książek, z których tworzy biblioteki. Program edukacji kontynuuje prowadząc warsztaty bajko oraz biblioterapii. Inspirując mieszkańców miast stawia meble miejskie w kształcie otwartych książek promując kulturę i sztukę. Organizuje wydarzenia czytelnicze, szkolenia z zakresu komunikacji bez przemocy oraz terapeutycznych elementów literatury.

Dotychczasowe osiągnięcia: otwarcie 603 bibliotek Małego Pacjenta, zebranie ponad 660 000 książek, zorganizowanie 1647 punktów zbiórek w całej Polsce, przeszkolenie bajkoterapeutycznie ponad 100 osób, zorganizowanie 92 spotkań bajkoterapeutycznych, stworzenie wraz z Narodowym Centrum Krwi programu Zaczytani Dawcy, postawienie 34 zaczytanych ławek.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.zaczytani.org.

Źródło: Magiczny Kraków
Fot. zaczytani.org

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Kiermasz Wielkanocny
Koszyki świąteczne
Oceń Ten Artykuł:
3 komentarze
 • Katarzyna Jałocha / 19 marca 2018

  Czy nasze Przedszkole nr 132 lub Szkoła Podstawowa nr 43 biorą udział w akcji? Myślę, że warto byłoby zaangażować nasze dzieciaki w tą zbiórkę 🙂

  • Ela Barhoumi / 19 marca 2018

   Z tego co kojarzę, to w zeszłym roku w akcji brała udział Biblioteka w Swoszowicach przy ul. Chałubińskiego i Myślnik Kreatywna Edukacja. W tym roku chyba też, ale pewności nie mam.

 • Gabriela Fejkiel / 20 marca 2018

  Niepubliczne Przedszkole Jarzębinka bierze udział w tej akcji co roku, można za naszym pośrednictwem oddać książkę ☺️ zapraszamy !!! ☺️

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.