Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówOgromne zainteresowanie Parkami Krakowian

Ogromne zainteresowanie Parkami Krakowian

Park Krakowian

Dwie godziny wystarczyły, aby krakowianie zarezerwowali wszystkie 205 drzew, które Zarząd Zieleni Miejskiej przygotował na inauguracyjną akcję sadzenia w Parku Krakowian przy ul. Księcia Józefa. Pierwsze nasadzenia drzew z okazji narodzin dziecka zaplanowano na 27 maja.

– Zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Z racji, że w pierwszym dniu zapisów odnotowaliśmy aż 574 zgłoszenia, postanowiliśmy zamknąć system rezerwacji. Wszyscy mieszkańcy, którym nie udało się zapisać w tej turze, zostaną automatycznie przeniesieni na turę sadzenia jesiennego. Wtedy dostępne będą już na pewno co najmniej dwie lokalizacje – etap 2 na ul. Księcia Józefa oraz najprawdopodobniej ul. Węgrzecka – informuje dyrektor ZZM Piotr Kempf.

Przypomnijmy, celem akcji sadzenia drzew pod nazwą Park Krakowian jest stworzenie parków o szczególnym znaczeniu sentymentalnym, w których każdy mieszkaniec będzie mógł posadzić drzewo upamiętniające wyjątkowy moment w życiu, jakim są narodziny dziecka. Możliwe będzie również wykonanie specjalnej tabliczki pamiątkowej, której utrzymaniem będzie zajmował się Zarząd Zieleni Miejskiej.

Parki Krakowian to także kolejne zielone miejsca, w których krakowskie rodziny będą mogły wspólnie spędzać czas. – Chcemy, żeby mieszkańcy mieli możliwość pielęgnowania posadzonych przez siebie drzew i przychodząc tam z dziećmi, pokazywali im coś wyjątkowego, zaszczepiając tym samym dbałość o to szczególne dla nich miejsce – podkreśla Piotr Kempf.

Początek inicjatywy zaplanowano na 27 maja. – To wyjątkowa data, pomiędzy dniem matki a dniem dziecka, liczymy więc, że ojcowie zrobią swoim żonom i dzieciom miły prezent w postaci drzewa – mówi Agata Bloswick, pomysłodawczyni akcji z grupy ADaSie.

Akcja jest całkowicie bezpłatna, a sadzonki drzew oraz pamiątkowe tabliczki zapewnia Zarząd Zieleni Miejskiej. – Wybraliśmy tylko gatunki rodzime i naturalne, które mają największą szansę, aby zdrowo rosnąć przez wiele lat – podkreśla Piotr Kempf. Jak dodaje, dla każdego dziecka można posadzić tylko jedno drzewo.

Nasadzenia będą organizowane cyklicznie, dwa razy w roku – na wiosnę oraz jesień i będą realizowane według projektu nasadzeń wykonanego przez Miejskiego Architekta Krajobrazu. – Nie ma więc możliwości, aby mieszkańcy mogli posadzić drzewa we własnym zakresie. Wynika to z tego, że chcemy mieć pewność, że drzewa się przyjmą i będą miały jak najlepsze warunki do wzrostu – zaznacza Katarzyna Przyjemska-Grzesik z ZZM.

Zarząd Zieleni Miejskiej wyznaczył sześć lokalizacji, w których mieszkańcy będą mogli posadzić drzewa dla swoich dzieci. – Zaczynamy od nasadzeń przy ul. Księcia Józefa, a systematycznie będziemy uruchamiać także lokalizacje przy ul. Markowskiego, ul. Ptaszyckiego, ul. Falistej, ul. Puszkarskiej, ul. Węgrzeckiej – wylicza dyrektor ZZM.

Regulamin oraz szczegółowe informacje o Parkach Krakowian znajdują się na stronie: www.zzm.krakow.pl.

Źródło: Magiczny Kraków
fot. materiały prasowe/ZZM
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ