Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówPark przy forcie „Borek” otwarty

Park przy forcie „Borek” otwarty

Park przy forcie Borek

20 czerwca oficjalnie otwarty został park przy forcie „Borek”. Historyczna przestrzeń zyskała nowy wyraz i stała się bardziej dostępna dla spacerowiczów. Wydarzeniu towarzyszyły: wystawa poświęcona historii osiedla Kliny, opowieść związana z fortem oraz warsztaty ekologiczne dla dzieci.

Zieleń wokół dawnego artyleryjskiego fortu nr 52 „Borek”, będącego częścią Twierdzy Kraków, miała pełnić funkcje maskujące – skrywać ten kluczowy obiekt przed oczami potencjalnego wroga. Wiele lat po tym, jak obiekt przestał już pełnić funkcje militarne, rosnący wokół fortu las był co prawda dostępny dla mieszkańców, ale na tym terenie brakowało rekreacyjnej infrastruktury – wytyczonych ścieżek, czy ławek, na których można by było odpocząć.

Oświetlenie, ławki, nowe krzewy

Przestrzeń pełna zieleni i znaków historii nabrała nowego, zrewitalizowanego kształtu. W wyniku prac prowadzonych tam przez Zarząd Zieleni Miejskiej, powstały alejki o dwóch różnych rodzajach nawierzchni: mineralnej (żwirowej) oraz betonowej z kruszywem eksponowanym. W wyznaczonych miejscach pojawiła się ścieżka z kraty pomostowej. Teren został wyposażony w oświetlenie parkowe oraz ławki i kosze na śmieci. Zasadzono nowe krzewy i byliny.

Historia motywem przewodnim

To właśnie w tym miejscu wylądował awaryjnie amerykański samolot bombowy boeing B-17 „Flying Fortress” („Kandy”). W nawiązaniu do tego wydarzenia, w forcie zamontowano instalację w kształcie samolotu. Pojawił się szkielet kadłuba samolotu, a skrzydła obrazuje posadzona tam roślinność. Zamontowane zostały również cztery zabytkowe „świńskie ogony” – instalacje, ukazujące, jak wyglądały zasieki przeciwpiechotne w forcie „Borek”. Całość dopełniają nasadzenia drzew, krzewów oraz bylin okrywowych.

fotorelacja

Źródło: KrakówPL
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Utrudnienia na ul. B
Złóż wniosek w ra
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ