Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówPlanujesz inicjatywę lokalną? Zawalcz o 5 tysięcy zł

Planujesz inicjatywę lokalną? Zawalcz o 5 tysięcy zł

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Ruszyła kampania „Mam FIOła na Małopolskę”: od 3 kwietnia można starać się o 5 tysięcy zł na realizację społecznych planów w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na terenie województwa małopolskiego. W Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się konferencja prasowa inaugurująca tegoroczną edycję projektu. Wziął w niej udział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta Andrzej Kulig.

Program „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Małopolska lokalnie” kierowany jest do organizacji pozarządowych, które działają nie dłużej niż 30 miesięcy, oraz grup nieformalnych i samopomocowych. Aby zwiększyć zaangażowanie obywateli i organizacji pozarządowych, działających na terenie województwa małopolskiego, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na realizację projektów przekazało lokalnym operatorom blisko 700 tys. zł.

Program „FIO – Małopolska lokalnie” realizowany jest przez 4 operatorów: Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych, Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze, Fundację Sztuki Przygody i Przyjemności Arts oraz Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz Gminy Miejskiej Kraków. Partnerami projektu są Gmina Miejska Kraków i Województwo Małopolskie.

Rodzinne gry i zabawy, spotkania tematyczne, zakup sprzętu biurowego, pokazy mody – to tylko kilka spośród ponad 460 projektów, realizowanych od 2014 r. Chcecie urzeczywistnić pomysł na działania społeczne lub zadbać o rozwój Waszej organizacji pozarządowej? Wystarczy wejść na stronę: www.malopolskalokalnie.pl i wypełnić wniosek konkursowy.

Przykłady projektów zrealizowanych w latach 2014-2016 dzięki wsparciu finansowemu „Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Małopolska lokalnie”:

Projekt „Festiwal Gadafest” Stowarzyszenia Twórcownia      

Festiwal Gadafest został stworzony, by promować aktywny udział w tworzeniu sztuki i szerzeniu kultury wśród mieszkańców gminy i miasta Miechów oraz okolic. Program festiwalu był przygotowany tak, aby każda grupa wiekowa miała możliwość skorzystania z proponowanych atrakcji. Mieszkańcy uczestniczyli m.in. w  warsztatach bębniarskich, capoeiry czy wikliniarskich, grach planszowych i całej gamie pokazów oraz koncertów małopolskich zespołów. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy gminy i miasta Miechów aktywnie i twórczo spędzali wolny czas oraz zobaczyli, że gmina i miasto Miechów ma potencjał, by aktywniej inwestować w kulturę własnego regionu.

Projekt „Kuchnia spiska – to lubię!” grupy nieformalnej Łapszańskie Koło Tradycji

Projekt skierowany był do mieszkańców wsi Łapsze Niżne; promował tradycyjne, lokalne potrawy z regionu Spiszu. Działania przybrały formę cyklicznych warsztatów tematycznych prowadzonych pod okiem kucharza – znawcy spiskiej kuchni. Projektem zostało objętych ok. 30 osób zainteresowanych nabyciem wiedzy o sposobie przygotowania regionalnych specjałów. Oprócz oczywistych korzyści, w postaci praktycznej nauki przygotowywania potraw, projekt przyniósł profity w postaci podpory tradycji i kultury regionalnej, przekazania kolejnym pokoleniom przepisów oraz wzbudzenia zainteresowania kuchnią spiską przez publikację materiałów promocyjnych.

Projekt „Masz swoje prawa i przywileje – korzystaj z nich” Stowarzyszenia Seniorzy Alwerni

Projekt skierowany do członków Stowarzyszenia „Seniorzy Alwerni” oraz seniorów z terenu gminy. Jego celem było poszerzenie wiedzy starszych ludzi na temat należnych im przywilejów oraz praw konsumenckich. W ramach działań projektowych odbyły się warsztaty, zorganizowano wyjazd studyjny do Krakowa w celu zyskania praktycznych doświadczeń, jak korzystać z ulg i przywilejów należnych seniorom. Projekt zamknęła impreza finałowa, połączona z konkursem na najaktywniejszych słuchaczy. W trakcie projektu wypracowano broszurę na temat praw konsumenckich wraz z adresami i telefonami do instytucji i organizacji udzielających informacji i pomocy w ich egzekwowaniu.

Źródło: Magiczny Kraków
Fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Ogromne zainteresowa
Bezpłatne ogólnodo
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.