Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówŚwięto niepodległości – zmiany w komunikacji miejskiej

Święto niepodległości – zmiany w komunikacji miejskiej

W niedzielę, 11 listopada, obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z oficjalnymi uroczystościami, w Krakowie nastąpią zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Uroczystości w Krakowie:

W godz. ok. 11:30–12:00 w związku z przejściem pochodu z Wawelu na plac Matejki, zostanie wyłączony ruch tramwajowy na ul. Franciszkańskiej i Dominikańskiej. W tym czasie linie tramwajowe będą kierowane na trasy objazdowe:

 • nr 1: Wzgórza Krzesławickie – … – Starowiślna – Westerplatte – Basztowa – Dunajewskiego – Podwale – Zwierzyniecka – Salwator
 • nr 6: Kurdwanów P+R – … – św. Gertrudy – Westerplatte – Basztowa – Dunajewskiego – Podwale – Zwierzyniecka – Salwator
 • nr 18: Czerwone Maki P+R – … – św. Gertrudy – Westerplatte – Basztowa – Długa – … – Krowodrza Górka
 • nr 73: Nowy Bieżanów P+R- … – św. Gertrudy – Westerplatte – Lubicz – … – Wzgórza Krzesławickie
 • nr 78: Borek Fałęcki – … – św. Gertrudy – Westerplatte – Lubicz – … – Mały Płaszów

W godz. ok. 12:00–13:30 w związku z uroczystościami na placu Matejki, zostanie wyłączony ruch pojazdów na ul. Basztowej – na odcinku między przystankami „Stary Kleparz” i „Teatr Słowackiego”. W tym czasie linie tramwajowe i autobusowe będą kierowane na trasy objazdowe:

 • nr 2: Cmentarz Rakowicki – Rakowicka – Lubicz – Westerplatte – Franciszkańska – Zwierzyniecka – Salwator
 • nr 14: Mistrzejowice – .. – Lubicz – Westerplatte – Franciszkańska – Straszewskiego – Piłsudskiego – … – Cichy Kącik
 • nr 24: Kurdwanów P+R – … – Starowiślna – Franciszkańska – Straszewskiego – Piłsudskiego – … – Cichy Kącik
 • nr 73: Nowy Bieżanów P+R – … – Dunajewskiego – Długa – Kamienna – tunel – rondo Mogilskie – … – Wzgórza Krzesławickie
 • nr 78: Borek Fałęcki – … – Dunajewskiego – Długa – Kamienna – tunel – rondo Mogilskie – … – Mały Płaszów
 • nr 124/424: TAURON Arena Kraków Wieczysta / Ugorek – … – Lubicz – Pawia – al. Słowackiego – al. Mickiewicza – al. Krasińskiego – … – os. Podwawelskie
 • nr 152: Aleja Przyjaźni – … – Lubicz – Pawia – al. Słowackiego – al. Mickiewicza – al. Focha – … – Cmentarz Olszanica
 • nr 502: Plac Centralny im. R. Reagana – … – Lubicz – Pawia – al. Słowackiego – al. Mickiewicza – al. Krasińskiego – … – Cracovia Stadion

Ponadto w związku z przejściem kawalerii konnej, w godz. ok. 14.00–16.00 mogą występować chwilowe utrudnienia w przejeździe tramwajów i autobusów w rejonie pl. Wszystkich Świętych oraz pl. Matejki.

Na zmienionych odcinkach tras linie będą zatrzymywać się na istniejących przystankach. Rozkłady jazdy nie zostaną zmienione.

Uroczystości w Wieliczce:

W godz. ok. 10.45–12.15 w Wieliczce odbędzie się uroczysty przemarsz. W tym czasie zamknięte dla ruchu kołowego zostaną ulice: Zamkowa, Sikorskiego i Powstania Warszawskiego oraz część skrzyżowań ul. Powstania Warszawskiego z ul. Goliana oraz z ul. Mickiewicza. W tym czasie linie aglomeracyjne nr 224, 274 oraz 304, będą kursować w obu kierunkach po trasach objazdowych:

 • nr 224: od Centrum JP II do przystanku „Krzyszkowice Os. Szymanowskiego” bez zmian, następnie: Kościuszki – Narutowicza – Piłsudskiego – Wieliczka Kampus. Powrót: Wieliczka Kampus – Piłsudskiego – Narutowicza – Dembowskiego – Matejki – Kościuszki – Sadowa i dalej bez zmian do Centrum JP II.
  Bez obsługi pozostaną przystanki: „Wieliczka Solne Miasto” (tylko w kierunku Wieliczki Kampus), „Wieliczka Sąd”, „Wieliczka Klaśnieńska”, „Wieliczka Kopalnia Soli” i „Wieliczka Goliana”.
  Linia dodatkowo będzie obsługiwać przystanki: „Wieliczka Stacja Paliw” (tylko w kierunku Wieliczki Kampus), „Wieliczka Park” (tylko w kierunku Centrum JP II) i „Wieliczka Kościół”.
  Trasa objazdowa będzie dotyczyć kursów: z Centrum JP II z godz. 10:43 i z Wieliczki Kampus z godz. 11:27
 • nr 274: od Podgórza SKA do przystanku „Wieliczka Stacja Paliw” bez zmian, następnie: Narutowicza – Piłsudskiego – Asnyka – Gdowska – … – Trąbki P+R. Powrót: Trąbki P+R – … – Wieliczka: Gdowska – Asnyka – Piłsudskiego – Narutowicza – Dembowskiego – Matejki – Kościuszki i dalej bez zmian do Podgórza SKA.
  Bez obsługi pozostaną przystanki: „Wieliczka Park” (tylko w kierunku Wieliczki Kampusu), „Wieliczka Kopalnia Soli” oraz „Wieliczka Rynek”.
  Linia dodatkowo będzie obsługiwać przystanki: „Wieliczka Kościół” i „Wieliczka Cmentarz”.
  Trasa objazdowa dotyczy kursów: z Trąbek P+R z godz. 10:30 i z Podgórza SKA z godz. 11:31
 • nr 304: od Dworca Głównego Zachód do przystanku „Wieliczka Stacja Paliw” bez zmian: następnie: Narutowicza – Piłsudskiego – Wieliczka Kampus. Powrót: Wieliczka Kampus – Piłsudskiego – Narutowicza – Dembowskiego – Matejki – Kościuszki i dalej bez zmian do Dworca Głównego Zachód.
  Bez obsługi pozostaną przystanki: „Wieliczka Park” (tylko w kierunku Wieliczki Kampus), „Wieliczka Kopalnia Soli”, „Wieliczka Rynek” oraz „Wieliczka Os. Asnyka”.
  Linia dodatkowo będzie obsługiwać przystanki: „Wieliczka Kościół” i „Wieliczka Cmentarz”.

W godz. ok. 13:00–13:30 odbędzie się XVI Wielicki Bieg Niepodległości. W związku z imprezą mogą wystąpić chwilowe wstrzymania w ruchu dla autobusów linii 204, 224, 244, 274, 301, 304 w rejonie ul. Powstania Warszawskiego, Dembowskiego i Matejki.

Rozkłady jazdy wyżej wymienionych linii nie zostaną zmienione.

„Bieg niepodległości” w Krakowie:

W godz. 14.00–16.00 w Krakowie odbędzie się „Bieg niepodległości”. Uczestnicy wydarzenia pobiegną ulicami: al. Focha, Emaus, Gryfity, Królowej Jadwigi, Kościuszki, Flisacką, bulwarem Rodła, bulwarem Czerwieńskim, bulwarem Kurlandzkim, przez kładkę o. Bernatka, Nadwiślańską, bulwarem Podolskim, Ludwinowską, bulwarem Wołyńskim, bulwarem Poleskim, Tyniecką, przez most Zwierzyniecki, Malczewskiego, Zaścianek, Malczewskiego, Królowej Jadwigi, al. Focha. W związku z tym zostaną wprowadzone następujące zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów:

 • nr 1, 2, 6: kursować będą bez zmian. W godz. ok. 14.00–14.15 przystanek tramwajowy „Salwator” na ul. Kościuszki w kierunku centrum będzie nieczynny. W tym czasie wsiadanie do tramwajów będzie możliwe tylko na pętli
 • nr 100 i 101: kursować będą bez zmian. W godz. ok. 14.30-15.30 przystanek „Malczewskiego” dla linii nr 100 w kierunku kopca Kościuszki zostanie przeniesiony z ul. Malczewskiego na ul. Księcia Józefa. Dla linii nr 101 przystanek „Malczewskiego” w kierunku kopca Kościuszki będzie nieczynny.
  Uwaga! W przypadku dłuższego zatrzymania na ul. Malczewskiego linie będą kursować na trasie: os. Podwawelskie – Salwator (bez wjazdów pod kopiec Kościuszki). Ponadto, w godz. ok. 14.00–14.15 na ul. Kościuszki linie będą chwilowo wstrzymywane na czas przebiegnięcia zawodników
 • nr 134, 152, 192, 252: w godz. ok. 13.45–16.00 w kierunku Woli Justowskiej kursować będą po trasie objazdowej przez al. 3 Maja i ul. Piastowską do ul. Królowej Jadwigi. Przystanek „Cracovia Błonia” zostanie przeniesiony z al. Focha na al. 3 Maja  na tymczasowy przystanek ustawiony za drugim przejściem dla pieszych. W kierunku centrum Krakowa linie będą kursować bez zmian, ale będą dwukrotnie chwilowo wstrzymywane na czas przebiegnięcia zawodników
 • nr 209, 229, 239, 249, 259, 269: kursować będą bez zmian. W godz. ok. 14.00–14.15 będą chwilowo wstrzymywane na ul. Kościuszki, na czas przebiegnięcia zawodników

Źródło: Magiczny Kraków
Fot. 
Wiesław Majka / krakow.pl

Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ