Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówTajemniczy park rzeczny Wilgi otworzy się na krakowian

Tajemniczy park rzeczny Wilgi otworzy się na krakowian

Park Rzeczny Wilgi

W połowie czerwca rozpoczną się prace nad długo wyczekiwanym I etapem realizacji parku rzecznego Wilgi, który obejmuje obszar lasku Kopty od ul. Rzemieślniczej do ul. Brożka – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej. Wypracowany projekt udostępnienia parku będzie w jak najmniejszym stopniu ingerował w przyrodę.

Realizowany projekt końcowy to połączenie oczekiwań mieszkańców, którzy na co dzień chcą w pełni korzystać z tego miejsca oraz bogactwa przyrodniczego, na które składa się wiele wyjątkowych gatunków roślin oraz zwierząt (161 gatunków roślin naczyniowych, 28 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, 49 gatunków ptaków, sześć gatunków nietoperzy oraz płazy i gady). Już pod koniec tego roku mieszkańcy będą mogli ją podziwiać siedząc na ławeczce, pójść na spacer z psem czy przejechać wzdłuż Wilgi na rowerze.

W ramach I etapu wykonane zostaną następujące prace:

  • kontynuacja ścieżki rowerowej wzdłuż koryta rzeki Wilgi, która za względów bezpieczeństwa będzie oświetlona. W tym celu zastosujemy lampy parkowe, których strumień światła będzie skierowany ku dołowi, tak by zminimalizować zanieczyszczenie światłem,
  • utwardzenie minimalnej ilości „przedeptów” poprzez wykonanie nawierzchni mineralnych typu hansegrand,
  • oświetlenie ścieżek pieszych, ale tylko przy głównym ciągu komunikacyjnym przewidzianym w oddaleniu od koryta Wilgi. Pozostałe ścieżki pozostaną nieoświetlone,
  • montaż elementów małej architektury, takich jak ławki i kosze na śmieci,
  • tzw. zielony parking umożliwiający odwiedzającym park na zostawienie samochodów z dojazdem wykonanym z nawierzchni mineralno-żywicznej.

Jeszcze z początkiem tego roku pracownicy ZZM wykonali pielęgnację drzew i usunęli drzewa znajdujące przy przedeptach, które stwarzały zagrożenie. Zostaną one zastąpione rodzimymi gatunkami drzew zgodnymi z warunkami siedliskowymi.

Całość prowadzonych prac to poprawa funkcjonalności i walorów rekreacyjnych miejsca, które dzięki niepowtarzalnym urokom przyrody będzie zachwycać odwiedzających.

Źródło: KrakówPL
fot. zzm.krakow.pl

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Wybory prezydenta RP
W czwartek uroczysto
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ