Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówUłatwienie dla podróżnych – bilet okresowy KMK w smartfonie

Ułatwienie dla podróżnych – bilet okresowy KMK w smartfonie

Ułatwienie dla podróżnych - bilet okresowy KMK w smartfonie

Od środy, 25 października pasażerowie krakowskiej komunikacji miejskiej mogą jeszcze łatwiej kupić bilet okresowy. Wystarczy urządzenie mobilne, np. smartfon czy tablet oraz dostęp do internetu.

Aby podróżować z biletem okresowym w urządzeniu mobilnym, trzeba najpierw zarejestrować się i utworzyć osobiste konto na stronie internetowej m.kkm.krakow.pl.

Po wpisaniu adresu mailowego i hasła system poprosi o podanie danych osobowych, m.in. nr PESEL oraz wstawienie zdjęcia. Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych danych i potwierdzeniu założenia konta można przejść do zakupu biletu. W tym celu trzeba wybrać opcję „Aktywne bilety” i kliknąć przycisk – „Kup bilet”. System podpowie nam różne parametry biletu – m.in. rodzaj oraz termin ważności. Po dokonaniu wyboru pojawi się opcja „Zapłać”. Można to będzie zrobić łatwo i szybko korzystając z serwisu szybkich płatności internetowych TPay.com.

Bardzo ważnym elementem tego procesu jest powiązanie opłaconego biletu okresowego z urządzeniem mobilnym, z którym będziemy podróżować tramwajami i autobusami. Co istotne, bilet można powiązać z maksymalnie dwoma urządzeniami mobilnymi. To właśnie urządzenie mobilne będzie służyło jako nośnik biletu. W momencie kontroli biletowej wystarczy zalogować się na nim do swojego konta, a następnie nacisnąć przycisk: „Kontrola biletów”. Wtedy zostanie wygenerowany specjalny kod tzw. AZTEC, który pozwoli kontrolerowi na sprawdzenie ważności biletu. Warto pamiętać, że ważność wygenerowanego kodu wynosi dwie minuty.

W najbliższej przyszłości nowa usługa MPK SA poza zakupem biletu okresowego pozwoli także na przesyłanie na adresy mailowe pasażerów informacji o zmianach w komunikacji miejskiej. Umożliwi także wysyłanie przypomnienia o tym, że kończy się ważność biletu okresowego.

Warto przypomnieć, że pasażerowie krakowskiej komunikacji już od 2012 roku mogą płacić za bilet okresowy przez internet. Do tej pory jednak opłacony bilet musieli zapisywać na Krakowskiej Karcie Miejskiej w automacie. Teraz cały proces zakupu i zapisu biletu okresowego będzie prostszy, bo nie trzeba będzie korzystać z urządzenia KKM.

Oczywiście osoby, które będą chciały korzystać z tradycyjnej formy zakupu biletu okresowego nadal będą mogły to robić. Do ich dyspozycji są obecnie 134 automaty KKM zlokalizowane w różnych częściach miasta.

Źródło: Magiczny Kraków
fot. tookapic.com

TAGI:
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Znasz miejsce przyja
Wszystkich Świętyc
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ