W trosce o niechciane zwierzęta

Od blisko 10 lat w Krakowie jest miejsce, gdzie anonimowo można zostawić zwierzę, którego z jakichś powodów jego właściciel nie może zatrzymać w domu. Jest szansa, że niebawem takich punktów przybędzie. Wszystko po to, by zapobiec wyrzucaniu psów i kotów na ulicę, porzucaniu ich w lasach czy ogródkach działkowych.

Okno życia dla zwierząt działa przy ul. Floriańskiej 53 Powstało z inicjatywy Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Osoba, która decyduje się zostawić tu zwierzę, nie ponosi żadnych konsekwencji swojej decyzji, nie musi podawać swoich danych, nikt nie pyta jej o powody takiego działania.

Zwierzę jest tam otoczone opieką, w razie potrzeby także weterynaryjną. Następnie jest przekazywane schronisku dla bezdomnych zwierząt przy ul. Rybnej, gdzie jest poddane oględzinom pod kątem ewentualnego leczenia oraz przygotowywane do powtórnej adopcji.

Osoby, które chcą oddać zwierzę mogą to zrobić w godzinach funkcjonowania biura (tj. poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godz. 8.00 do 16.00 oraz we wtorki od godz. 10.00 do 18.00). W szczególnym wypadku właściciel zawsze może udać się na ul. Rybną, gdzie zwierzęta przyjmuje się przez całą dobę.

Obecnie rozważa się, aby w Krakowie powstało kilka całodobowych punktów działających przy lecznicach weterynaryjnych, w których byłaby możliwość anonimowego pozostawienia zwierzęcia wraz z zapewnieniem mu fachowej opieki.

Przypominamy, że Ustawa o ochronie zwierząt jasno mówi, że zwierzę to nie rzecz – żyje i odczuwa cierpienie, dlatego człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Także wtedy, gdy z jakichś powodów nie może lub nie chce zatrzymać pupila.

Źródło: Magiczny Kraków
Fot. 
Krakowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt

Złóż wniosek o te
Czy mogę coś zrobi
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ