Zgłoś Barszcz Sosnowskiego

Zgłoś Barszcz Sosnowskiego

Wszyscy mieszkańcy mogą zgłaszać w Urzędzie Miasta Krakowa rejony występowania groźnej dla zdrowia rośliny. Przypominamy, że Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczny chwast, który działa toksycznie i alergizująco. Roślina występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, oraz na nieużytkach czy odłogach.

Zgłoszenia o występowaniu rośliny należy kierować do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa. Formularz kontaktowy oraz przydatne telefony znajdują na stronie www.bip.krakow.pl/?news_id=76942

Warto przypomnieć, że Barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel) to roślina o silnym działaniu toksycznym i alergizującym. Chwast wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie. Roślina pochodzi z Kaukazu. Do Polski został sprowadzony na początku lat 50-tych do prac badawczych. Ze względu na dużą masę jaką wytwarza sądzono, że roślina pomoże rozwiązać problemy paszowe rolnictwa. Eksperymentalnie był uprawiany w wielu ośrodkach na terenie całego kraju. Szczególnie dużym powodzeniem cieszyła się uprawa barszczu Sosnowskiego na Podkarpaciu, na Podhalu oraz na podgórzu Sudeckim.

Z czasem okazało się jednak, że wartość paszowa barszczu Sosnowskiego jest znacznie mniejsza niż się spodziewano, w efekcie czego zaniechano jego uprawy. Jednak Barszcz Sosnowskiego wymknął się spod kontroli i przedostał się do siedlisk naturalnych, gdzie znalazł doskonałe warunki do wzrostu i rozwoju. Obecnie jego występowanie jest notowane na terenie całego kraju.

Pytania można kierować na adres mailowy: [email protected] lub telefonicznie: 12 616 8884, 12 616 8886, 12 616 8889.

Źródło: Magiczny Kraków
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
List od Czytelnika z
Budżet obywatelski:
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ