Sala Żołnierska została udostępniona!
Zapraszamy, jak tylko będzie to możliwe, do odwiedzin Sali Żołnierskiej dla 36 żołnierzy, wyremontowanej i odtworzonej dzięki wsparciu finansowemu:
- Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa,
- Wydz. Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa,
- firmie INSTAL Kraków i jej prezesowi p. Piotrowi Juszczykowi,
- oraz zaangażowaniu i pracy wolontariuszy związanych z naszym Muzeum.
Sala Żołnierska prezentuje się dokładnie tak jak podczas świetności Fortu 51 ½ Wróblowice. Odtworzona została w najdrobniejszych detalach na podstawie zachowanej dokumentacji oraz dzięki konsultacjom z ekspertami zajmującymi się historią Twierdzy Kraków. Jest to jedyne takie miejsce w całej Twierdzy Kraków, a może i w Europie, gdzie zwiedzający wkroczą wprost w XIX wieczną scenerię życia podwładnych Cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa. Muzeum zajmując część sali będzie tylko gościem w tej cześć Fortu.
Gabloty znajdujące się w części wystawowej sali żołnierskiej mieszczą w przeważającej większości nowe eksponaty pozyskane w ostatnich miesiącach. Na szczególną uwagę zasługuje odznaka czapkowa (Kappenabzeichen) 13 Pułku Piechoty (Infanterie Regiment) „Krakowskie Dzieci”- jedyna w Polsce, a prawdopodobnie i w Europie.
Uroczyste otwarcie odrestaurowanej sali żołnierskiej oraz wystawy planowane było na 06 grudnia 2020. Niestety sytuacja pandemiczna pokrzyżowała nasze plany. Mając nadzieję, że zobaczymy się wkrótce w podwojach Muzeum, dzisiaj na zachętę prezentujemy Państwu kilka zdjęć, jednocześnie zwracając się z dwoma prośbami:
- udział w konkursie bez nagród na imię dla artylerzysty przebudzonego do służby w Sali Żołnierskiej,
- poszukujemy pieca typu koza, którym ogrzewana była sala żołnierska (oczywiście z epoki, wysokość ok. 120 cm), a więc „ktokolwiek widział, ktokolwiek wie” proszony jest o kontakt.
Wszystkim naszym sympatykom życzymy w tych trudnych czasach dużo zdrowia i do zobaczenia!
Zapraszamy na nasz profil na facebooku, po więcej aktualnych informacji.