Strona głównaAktualnościKolej jednoznacznie odniosła się do zmiany nazwy stacji Kraków Swoszowice

Kolej jednoznacznie odniosła się do zmiany nazwy stacji Kraków Swoszowice

pociąg

W lutym 2018 roku wpłynął do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wniosek Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa z prośbą o zmianę nazwy stacji z „Kraków Swoszowice” na „Kraków Jugowice”. Pismo do PKP PLK S.A. był wynikiem uchwały jaką, na wniosek trojga radnych Rady Dzielnicy X Swoszowice, przegłosowała kilka dni wcześniej Rada tłumacząc w uzasadnieniu: „Przystanek SKA przy ulicy Kolejarzy znajduje się na terenie osiedla Jugowice. Zmiana nazwy przystanku SKA jest wskazana ze względów lokalizacyjnych”. Argumentem miał być również fakt, że w budynku stacji ma docelowo znaleźć się siedziba Klubu Kultury Jugowice i jest potrzeba ujednolicenie nazewnictwa.

Petycja od mieszkańców

Pomysł nie spodobał się mieszkańcom osiedla Swoszowice. W sprawie pozostawienia dotychczasowej nazwy pojawiła się petycja do Prezydenta Miasta Krakowa. Podpisało ją w sumie 293 osób. Zmiana nazwy nie ma żadnych podstaw. Istnieje ona od momentu budowy przez Austrię szlaku kolejowego Nordbahn i przetrwała w niezmienionej formie wszystkie zawieruchy dziejowe” – podkreśla autor tekstu i inicjator akcji, Dominik Kościelny ze Stowarzyszenia Siarczane Korzenie Swoszowic. – „Nazwa funkcjonuje nie tylko wśród mieszkańców osiedli południowych obrzeży Krakowa, ale także wśród pasażerów PKP i powinna zostać utrzymana szczególnie w kontekście planowanej rozbudowy i modernizacji stacji”.

O planowanej zmianie nazw informowaliśmy pod koniec stycznia 2018 r. w artykule Dominika Kościelnego pt. „Rada Dzielnicy kontra historia”.

Wzrost znaczenia stacji

Przy zmodernizowanej stacji ma powstać węzeł przesiadkowy z parkingiem Park&Ride, przystankami dla busów i autobusów. PKP PLK przygotowują się do remontu całej linii, po którym prawdopodobnie zwiększy się liczba kursów kolei aglomeracyjnej. Dodatkowo, jeśli uda się uzyskać dofinansowanie, dotychczasowy przejazd na ulicy Kąpielowej zostanie zamieniony na wiadukt nad torami, co w kontekście już tworzących się korków jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla mieszkańców naszego osiedla i sporym ułatwieniem dla podróżujących tą trasą.

Stanowisko PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jednoznacznie określiło, że „nie widzi możliwości zmiany nazwy ww. przystanku na Kraków Jugowice” i jednocześnie tłumaczy powód tej decyzji: „Podyktowane jest to faktem, iż obecnie obowiązująca nazwa określa większą jednostkę terytorialną, która w odróżnieniu od nazwy Kraków Jugowice jest powszechnie znana pasażerom z regionu, jak i z poza niego”.

Skan pisma do pobrania dostępny tutaj: Zmiana nazwy przystanku Kraków Swoszowice.

fot. Pixabay.com

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Rekuperacja jako sys
Oceń Ten Artykuł:
5 komentarzy
 • Dominik Kościelny / 11 marca 2018

  Wygrała racjonalne spojrzenie PKP PLK S.A. w zestawieniu z polityczną hucpą zorganizowaną przez grupę radnych Dzielnicy X Swoszowice. Co ciekawe jeszcze kilka miesięcy temu, podczas konsultacji w sprawie zmiany granic Dzielnicy X Swoszowice ci sami radni wzywali do jedności mieszkańców I niedzielenia społeczeństwa wokół wg nich wyimaginowanych problemów. A potem stworzyli atmosferę podziału, wokół tematu który już na pierwszy rzut oka był absurdalny. Dziękuję wszystkim, którzy podpisali petycję, to naprawdę ważny początek tworzącego się społeczeństwa obywatelskiego.

 • Marek Solecki / 13 marca 2018

  Brawo! Jest to niewątpliwy sukces wszystkich zaangażowanych w tę akcję. TAK dla Krakowa-Swoszowic!

 • Marek Solecki / 13 marca 2018

  Brak skanu pisma!

  • Elżbieta Barhoumi / 14 marca 2018

   Skan dostępny jest po kliknięciu tekstu „Zmiana nazwy przystanku Kraków Swoszowice” na końcu artykułu. Proszę dać znać, gdyby był jakiś problem z jego otwarciem.

 • Marek Solecki / 17 marca 2018

  W porządku – działa, dziękuję!

ZOSTAW KOMENTARZ