Strona głównaAktualnościOddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych – ruszyła akcja Zaczytani.org

Oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych – ruszyła akcja Zaczytani.org

Celem kampanii  jest to, żeby każde dziecko przyjęte na oddział dziecięcy otrzymało książkę oraz utworzenie w jak największej ilości szpitali bibliotek z wartościowymi książkami.

Najważniejsze jest jednak, aby dzieci i młodzież  – mali pacjenci, mogli choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o swojej chorobie.

Fundacja chce otoczyć specjalną troską dzieci przebywające w placówkach, u których zmiana środowiska uwarunkowana problemami zdrowotnymi wywołuje stres i strach.

Mali pacjenci mogą zabierać książki do domu, a brakujące na półkach egzemplarze uzupełniane są systematycznie przez zaczytaną drużynę. Uroczyste otwarcia biblioteczek odwracają uwagę dzieci od problemów zdrowotnych, zachęcając do wspólnej zabawy oraz zapraszając do świata bajek  i marzeń. Warsztaty plastyczne, animatorzy, artysta czytający bajkę to atrakcje towarzyszące otwarciu biblioteczek. Takie działania pomagają dzieciom przezwyciężyć uczucie osamotnienia w szpitalnej rzeczywistości i łagodzą obciążenia psychiczne związane z chorobą. Dodatkowo książki udostępnione w tych placówkach umożliwiają dorosłym spędzanie wolnego czasu ze swoimi pociechami podczas czytania.  Głośne czytanie to nie tylko kontakt z rodziną, to także jeden ze sposobów rozwijania u dzieci kreatywności, samodzielności i ciekawości świata. Projekt sprzyja również zacieśnianiu więzi międzypokoleniowej oraz aktywizowaniu mieszkańców poprzez zbiórki książek. Punktami zbiórek są biblioteki, przedszkola, szkoły, gimnazja, uczelnie, urzędy, teatry, muzea, korporacje, instytucje, galerie handlowe.

Angażuje się  również biznes – pracownicy w ramach programów wolontariackich zbierają książki w swoich miejscach pracy.

Otwierając pierwsze biblioteki dostaliśmy dużo pozytywnych komentarzy od personelu medycznego, rodziców i samych małych pacjentów – mówi Agnieszka Pawlak, jedna z pomysłodawców akcji. – To dodało nam skrzydeł i postanowiliśmy rozszerzyć kampanię  na całą Polskę – dodaje. Przez dwa lata udało im się zebrać niemal 100 tys. książek, otworzyć prawie 200 bibliotek Małego Pacjenta oraz utworzyć 700 punktów zbiórek.

Społeczne poruszenie

Ciągle zgłaszają się do nas szkoły, szpitale albo prywatne osoby, które chcą otworzyć taki punkt zbiórki u siebie albo sugerują nam miejsce, gdzie przydałaby się biblioteka dla dzieci – mówi Agnieszka Pawlak. – Ludzie się bardzo zaangażowali w tę akcję. Na przykład w jednym z wrocławskich szpitali, gdzie otworzyliśmy bibliotekę, pielęgniarki same założyły Koło im. J. Korczaka i w jego ramach organizują  wydarzenia czytelnicze dla maluchów. Napisała do nas też grupa młodzieży, która żeby zebrać książki zorganizowała rodzinny piknik – zaprojektowali plakaty, zrobili banery – mówi koordynatorka. – Przyznam, że takie społeczne ruszenie nas zaskoczyło. Ale to ogromna satysfakcja – dodaje.

Jak się zaczęło ?

Dwójka założycieli Zaczytani.org wraz raz z brzeską Fundacją Rozwój działającą  na rzecz aktywizacji mieszkańców remontowała sale w Brzeskim Centrum Medycznym.

Zauważyliśmy, że pobyt w szpitalu dzieci jest dla nich bardzo trudny, a rehabilitację i powrót do zdrowia bardzo utrudnia im brak zajęć. Dzieci miały możliwość oglądania tv, za którą trzeba było płacić, Ponieważ jesteśmy miłośnikami książek spontanicznie zorganizowaliśmy zbiórkę książek wśród mieszkańców Brzegu. Byliśmy zaskoczeni odzewem –  w ciągu dwóch miesięcy otrzymali ponad półtora tysiąca książek – mówi Marek Kołkowski jeden z pomysłodawców akcji.

Na początku rozesłaliśmy ankiety do szpitali i okazało się, że praktycznie nigdzie nie ma takich bibliotek. Fundacja nawiązała kontakt z wydawnictwami, opracowała strategię marketingową i w ciągu roku akcja nabrała ogromnego rozmachu – dodaje.

Trzonem Fundacji  Zaczytani.org jest zgrana grupa przyjaciół : Zaczytana Agnieszka, Asia, Ewa, Kasia, Marek i Michał. Jednak to dzięki wsparciu i zaangażowaniu wolontariuszy, twórców punktów zbiórek mogą robić tak wiele.

Akcji patronują między innymi Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Business Centre Club.

Ambasadorami Fundacji, którzy czytali dzieciom bajki są: Anna  Dereszowska, Rafał Kwietniewski, Marcin Brykczyński, Agnieszka Sienkiewicz, Olga Frycz, Mikołaj Roznerski, Andrzej Młynarczyk, Michał Rusinek, Ewa Wachowicz, Kasia Pakosińska.

Do akcji mogą dołączyć szpitale, a także świetlice terapeutyczne. Zaczytani zachęcają  również do organizowania kolejnych punktów zbiórek książek – wystarczy wejść na stronę zaczytani.org. Co ważne, wszystko odbywa się bezpłatnie, a jedynym kosztem jest transport książek, który często pokrywa fundacja lub sponsorzy.

Dołączcie do zaczytanego świata!

Źródło: Zaczytani.org
fot. materiały prasowe
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Nowe przedszkole na
Konsultacje o rozwoj
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.