Strona głównaAktualnościOgłoszenia płatneCzy mogę coś zrobić, żeby zadbać o środowisko?

Czy mogę coś zrobić, żeby zadbać o środowisko?

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z obecności zanieczyszczeń, które niekorzystnie oddziałują zarówno na nas, jak i na środowisko. Ostatnio coraz większą wagę przykłada się do tego, by realnie poprawić jakość powietrza zmniejszając emisję szkodliwych związków. Czy mamy wpływ na to, w jakim otoczeniu żyjemy? Co możemy zrobić, aby przyczynić się do zmian?

Źródłem powstawania zanieczyszczeń występujących w powietrzu jest przede wszystkim działalność człowieka, która ma miejsce m.in. podczas spalania paliw, w przemyśle, rolnictwie, transporcie czy energetyce. Przez pracę, między innymi w tych obszarach, do atmosfery przenikają substancje takie jak: tlenek węgla, tlenek siarki, tlenki azotu oraz pyły.

Chcąc zmienić obecny stan zanieczyszczenia powietrza, a tym samym poprawić jego jakość, należy rozpocząć od ograniczenia emisji szkodliwych związków. Analiza głównych źródeł, a także szczegółowe badania pozwolą znaleźć odpowiedź na pytanie: Kiedy i w jakich procesach powstaje najwięcej zanieczyszczeń?

Dzięki temu możliwe będzie znalezienie odpowiednich rozwiązań i metod alternatywnych, finalnie prowadzących do poprawy jakości powietrza.

Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa mogą realnie przyczynić się do poprawy jakości powietrza poprzez niewielkie zmiany wprowadzone do codziennego życia.

Przeanalizujmy, co może zrobić firma, aby przyczynić się do ochrony środowiska.

Proponujemy:

 • Instalację wydajnych filtrów kominowych

To istotne zwłaszcza w przypadku starszych technologii, ponieważ zatrzymują sporą część zanieczyszczeń. Nowoczesne technologie posiadają je zwykle w standardzie.

 • Wdrażanie nowych technologii

Wraz z postępem technologicznym dążymy do zminimalizowania emisji szkodliwych pyłów oraz gazów, a także stosowania alternatywnych, bezpiecznych rozwiązań.

 • Modyfikację istniejących rozwiązań

Wymiana technologii na nową często wiąże się ze sporym kosztem, który obciąża budżet firmy. Nie każde przedsiębiorstwo może sobie na to pozwolić. W takim przypadku nawet jeden krok w postaci np. zamiany paliwa na mniej emisyjne (gaz ziemny zamiast węgla) czy docieplenie budynku może być znaczące.

 • Wprowadzenie odnawialnych źródeł energii

To korzyść dla środowiska, a w dłuższej perspektywie także dla portfela. Jakie mamy rozwiązania?

 1. Energia wiatrowa (turbiny)
 2. Energia słoneczna (panele i kolektory słoneczne)
 3. Energia wodna (elektrownie wodne)
 • Aranżację zielonej przestrzeni w biurze, jak i na zewnątrz przedsiębiorstwa

Rośliny potrafią zatrzymać pewną ilość zanieczyszczeń, a także oczyścić powietrze oddając do otoczenia czyste powietrze.

A co może zrobić każdy z nas?

Więcej niż przypuszczamy ? To proste!

 • inwestować w urządzenia o wysokiej efektywności energetycznej

Wyróżniamy klasy od A do G, gdzie A oznacza najlepsza efektywność, G najmniej efektywną. Dodatkowo istnieją klasy A+, A++ oraz A+++ (najbardziej efektywne energetycznie).

 • monitory na biurku otaczać zielenią

Rośliny oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, takich jak formaldehyd i benzen znajdujące się w dymie tytoniowym, czy aceton uwalniający się z monitorów.

 • wyłączać światła

Kiedy nie potrzebujemy lub gdy wychodzimy z pokoju, wypinać ładowarki z gniazdka, kiedy są nieużywane, zakupić energooszczędne żarówki, nie pozostawiać urządzeń w trybie stand-by (czuwanie/uśpienie)

 • nie spalać śmieci czy opon w piecach

 • korzystać z transportu miejskiego, roweru lub przemieszczać się pieszo

Jeżeli mamy do pokonania niewielką odległość wybierzmy rower lub zróbmy sobie spacer – to dobre nie tylko dla środowiska, ale również dla zdrowia i sylwetki 😉

 • wybierając samochód, zdecydować się na model z mniejszym zużyciem paliwa

 • nie przegrzewać mieszkania, domu czy biura

Często podkręcamy ogrzewanie, by chwile później otworzyć okna. Optymalne ustawienie temperatury będzie najlepszym rozwiązaniem.

 • wyłączać silnik, kiedy czekamy na np. przejazd pociągu

Zarówno w biurze, jak i w domu czy mieszkaniu warto jest zainstalować systemy klimatyzacji, czy wentylacji, lub zainwestować w oczyszczacze oraz nawilżacze powietrza. W końcu od tego czym oddychamy i w jakim środowisku żyjemy zależy nasze samopoczucie, a także stan naszego zdrowia. 

Autor: KlimaOne

W trosce o niechcian
Walentynki w Przedsz
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ