Optymalizacja klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania. Jak obniżyć koszty?
Obniżenie kosztów klimatyzacji, wentylacji czy ogrzewania w dużej mierze dotyczy redukcji wydatków na energię. Jednak oszczędnościowej polityki nie można ograniczać wyłącznie do niej. By skutecznie zoptymalizować koszty związane z użytkowaniem klimatyzacji lub ogrzewania, niezbędne jest połączenie techniki, ale i rozwagi w postaci pełnej kontroli nad użytkowaniem danych systemów oraz zmiany własnych – często negatywnych – nawyków. Lekkomyślność, wyrażana chociażby w uchylaniu okna w sytuacji, gdy trwa nagrzewanie wnętrza, skutkuje szybką utratą energii – a więc generuje koszty.
Prawidłowe zaprojektowanie
Początek oszczędności tkwi w projekcie samych instalacji do ogrzewania, ochładzania lub obiegu powietrza. Szczególnie w przypadku urządzeń do klimatyzacji należy zwrócić uwagę na właściwe zaprojektowanie. Nie zapominajmy o zastosowaniu materiałów dobrej jakości, cechujących się wysokimi właściwościami izolacyjnymi. Ważnym czynnikiem jest także usytuowanie budynku czy mieszkania, pod kątem zacienienia, a więc powstawanie dużych zysków lub strat ciepła we wnętrzach.
Optymalizowanie systemów
W przypadku zarówno ogrzewania, jak i wentylacji, czy klimatyzacji, wspólny mianownik prawidłowego działania jest ten sam – to optymalizacja wydatków. Pod kontrolą użytkownika powinien być np. pomiar przepływu powietrza w kanałach wentylacji. Analiza powinna obejmować m.in. wloty, wentylatory, a także filtry. Z kolei w miejscach, gdzie zapotrzebowanie na powietrze jest zmienne – np. mieszkaniach, które pozostają puste przez większą część dnia, warto zainwestować w rozwiązania oparte na sterownikach. Te zapewniają wydajność i regulują pracę silników oraz pomp, co w długoterminowej perspektywie oznacza realne oszczędności.
Koszty energii elektrycznej
Energia elektryczna ma szczególne znaczenie dla kosztów obsługi wentylacji czy klimatyzacji mieszkań. Zapewnia napęd wentylatorów, siłowników, dobranych pomp oraz mechanizmów chłodzących. Warto więc przeanalizować rynek dostawców tak, by energię elektryczną dostarczać do mieszkania jak najtaniej. Podczas wyboru urządzeń do mieszkania stawiajmy na te, które cechują się dobrą klasą energetyczną. Nawet jeżeli będą one droższe, początkowe wydatki przyniosą długofalowe zyski.
Automatyczna regulacja parametrów
Wszechobecna automatyzacja dominująca w różnego rodzaju sferach życia to jeden z fundamentów odpowiedzialnej polityki grzewczej czy wentylacyjnej. Mechaniczne ustawienie parametrów instalacji sprawia, że – wykorzystując optymalne ustawienia – samodzielnie zadba ona o idealne wykorzystanie zasobów.
Odzyskiwanie i rekuperacja zasobów
Marnotrawienie zasobów to dość powszechny grzech. Wentylacja mechaniczna to sposób na idealną wymianę powietrza, ale zimą jej intensywność jest ograniczana – wynika to z chęci zapewnienia maksymalnego komfortu cieplnego. Zimne powietrze musi zostać podgrzane, by we wnętrzu utrzymać oczekiwaną temperaturę. Sposobem na ograniczenie wydatków jest odzysk ciepła z wywiewanego powietrza, a następnie ogrzanie nim sfery już nawiewanej – służą do tego rekuperatory. Urządzenia bardzo popularne w domach jednorodzinnych teraz coraz chętniej wykorzystywane są także we wnętrzach mieszkalnych.
Jakość stolarki okiennej
Stopień izolacyjności wnętrza ma bardzo duże znaczenie dla skuteczności działania układu klimatyzacji czy wentylacji. Tymczasem nawet detale odgrywają tu dużą rolę. Poczucie przewiewu przyokiennego może skutecznie zmniejszać poczucie komfortu po ogrzaniu wnętrza. Podobnie jest w przypadku jego ochłodzenia latem, ale bardzo wysokiej temperatury na zewnątrz. W praktyce dużą rolę odgrywa jakość stolarki okiennej. Nawet drobna regulacja okna pod kątem mocowań lub ich przylgnięcia do ramy dać może odczuwalne zmiany w mieszkaniu.
Zmniejszenie szybkości wentylacji
Ograniczenie prędkości przekłada się na redukcję ogólnego zużycia energii. Nie powinno się jednak wiązać z obniżeniem standardu wymiany powietrza. W przypadku układów wentylacyjnych wystarczy jednak dostosować szybkość działania mechanizmu do standardowych norm, by wymiana powietrza była bezproblemowa, a jednocześnie ekonomiczna – podwyższanie parametrów bez powodu sprawia, że pobory energetyczne okażą się niewspółmiernie wysokie.
Pamiętajmy!
W optymalizacji kosztów pomagają także drobne nawyki. Zatem:
- zaciągajmy zasłony
- zaopatrzmy się w uszczelki/ ocieplacze furtynowe do okien i drzwi, które ochronią przed przeciągami
- korzystajmy z planowania pracy urządzeń np. dzięki Timer‚om czy poprzez sterowanie WiFi (kiedy nie ma nas w domu czy biurze, niepotrzebne sprzęty można wyłączyć i ustawić tak, by były w pełni sprawne na nasze przybycie)
- nie doprowadzajmy do wyziębienia pomieszczeń. Lepiej kilka razy na chwile otworzyć okno, niż raz na dłużej
- zamykajmy pomieszczenia z których nie korzystamy
Cykliczna kontrola urządzeń
Regularny serwis urządzeń to podstawa ich wydajnej pracy. Warto sprawdzić i odpowietrzyć kaloryfery, wyczyścić systemy klimatyzacji, wentylacji, wyregulować ogrzewanie. Polecamy zwrócić się do specjalisty. Przegląd i serwis profesjonalnego zespołu to jednorazowy wydatek, który, w dłuższej perspektywie, pozwoli zredukować koszty, a tym samym zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.
Klimatyzacja, wentylacja czy ogrzewanie?
Chętnie pomożemy, doradzimy, zaprojektujemy, a także zrealizujemy projekt dopasowany do Państwa potrzeb i oczekiwań! ?
Jesteśmy dostępni dla Was pod nr telefonu +48 12 266 68 88 lub online: [email protected]
Zapraszamy również na nasz Facebook, kanał YouTube oraz Google+ i Instagram, gdzie możecie śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!