Strona głównaAktualnościOgłoszenia płatneOrtopeda w Krakowie. Kiedy powinniśmy zdecydować się na wizytę u ortopedy?

Ortopeda w Krakowie. Kiedy powinniśmy zdecydować się na wizytę u ortopedy?

Zakres obowiązków ortopedy, nie tylko w praktyce, ale również w świadomości wielu Polaków, znacznie się rozszerzył. Od osoby, która często zajmowała się głównie wadami postawy, stał się specjalistą naprawdę wszechstronnym, pomagającym w przypadku złamań, kontuzji, chorób genetycznych czy niektórych nowotworów. W jakich przypadkach warto odwiedzić ortopedę i co warto wiedzieć o diagnostyce obrazowej, na którą ortopeda może nas skierować?

Ortopeda – co leczy?

Ortopeda zajmuje się leczeniem oraz diagnozowanie chorób naszego układu ruchu. W zakresie zainteresowania ortopedy znajduje się, z wyłączeniem jedynie czaszki, nasz cały układ kostny. Warto nie zapominać również o innych układach, w tym układzie mięśniowym, więzadłowo-stawowym, krwionośnym czy nerwowym – one również znajdują się w strefie zainteresowania właśnie ortopedy.

ortopeda Kraków

Ortopeda pomoże nam w przypadku takich problemów, jak złamania, zwichnięcia, skręcenia, wady postawy, ale również w przypadku chorób zapalnych kości czy stawów, wad wrodzonych, schorzeń kręgosłupa, nowotworów kości czy w przypadku takich chorób, jak choroba Olliera czy choroba Dupuytrena.

Sam ortopeda często wyśle nas na jedno z wielu badań, które możemy zaliczyć do szeroko rozumianej diagnostyki obrazowej. Zaliczają się do nich rezonanse, tomografie czy prześwietlenia. Co warto o nich wiedzieć i czy trzeba się do nich przygotowywać?

Rezonans magnetyczny – co to?

Rezonans magnetyczny MRI w Krakowie to przede wszystkim badanie nieinwazyjne, dzięki któremu możemy obserwować i sprawdzić stan wewnętrznych, anatomicznych struktur organizmu – zaliczają się do nich nie tylko kości, ale również serce czy mózg. Dzięki badaniu możemy dowiedzieć się przede wszystkim, w jakim stanie są poszczególne struktury, ale jeżeli podczas badania zostanie użyty specjalny kontrast, możemy dowiedzieć się również więcej o funkcjach, które wykonują, oraz o tym, czy działają one prawidłowo, czy też nie.

Sam kontrast jest jak najbardziej bezpieczny dla naszego zdrowia, wyjątkiem są jedynie reakcje alergiczne, one jednak niekoniecznie są poważne i występują u znikomej ilości pacjentów. Sam rezonans magnetyczny jest badaniem bezpieczny, trwającym zazwyczaj od 15 do 45 minut, jednak nie należy on do badań przyjemnych. Podczas przeprowadzania badania, gdy będziemy znajdować się wewnątrz aparatu skanującego, nie możemy się poruszać, chociaż sam czas pobytu wewnątrz aparatu może być dużym problemem dla osób z klaustrofobią.

RTG – co to?

RTG w Krakowie, inaczej popularne prześwietlenie, to dzięki niemu możemy naświetlać wybrany rejon naszego ciała wiązką promieni rentgenowskich, a efektem samego badania jest dwuwymiarowy obraz.

Samo badania RTG jest bardzo popularne, łatwe w zrealizowaniu i pozwala na zobrazowanie niemal dowolnego elementu naszego ciała. Badanie trwa bardzo krótko, jest bezbolesne a do tego, jeżeli nie dotyczy ono brzucha lub jego okolic, nie będziemy musieli przygotowywać się do niego w żaden specjalny sposób.

Tomografia komputerowa – co to?

Podczas tomografii komputerowej w Krakowie będziemy naświetlani promieniowaniem rentgenowskim. Samo badanie również jest bardzo popularne w obecnej medycynie. Efektem samego badania są przekroje badanych narządów – warto zaznaczyć, że są one jednak trójwymiarowe, dzięki czemu lepiej możemy się im przyjrzeć i skupić się, jako ortopeda, na diagnozowaniu konkretnych schorzeń i problemów.

Tomografia komputerowa wykonywana jest z pomocą tomografu. Całość badania odbywa się na leżąco, dodatkowo nie możemy poruszać się podczas badania, ta część więc podobna jest do przeprowadzanego rezonansu magnetycznego. Dodatkowo jednak, podczas pracy aparatu, powinniśmy ograniczyć oddychanie, co sprawia, że tomografia komputerowa często nie należy do badań przyjemnych i jest raczej wymagająca względem pacjenta i jego zachowania podczas wykonywanego badania.

Do tomografii komputerowej nie trzeba przygotowywać się specjalnie, często wystarczy pojawić się na czczo na badaniu, jednak jeżeli ma zostać podany nam kontrast, warto zadbać o nawodnienie naszego organizmu przynajmniej kilka dni przed planowanym badaniem.

USG kolana – co może wykazać?

USG kolana w Krakowie umożliwia lekarzowi precyzyjną ocenę chorób i urazów ścięgien, naczyń oraz częściowo struktur wewnątrzstawowych naszego kolana czy więzadeł pobocznych. Jest to badanie bardzo popularne, jednak w przypadku niektórych problemów z kolanami, w tym więzadłami krzyżowymi, często okazuje się badaniem niewystarczającym. USG kolana posiada jednak tę przewagę nad badaniami innego typu, że pozwala na dynamiczną ocenę jego stanu.

Diagnostyka obrazowa – prywatnie czy na NFZ?

Wszystkie z powyższych badań możemy wykonać w Krakowie albo prywatnie, albo na NFZ. W pierwszym przypadku będą one oczywiście kosztować, jednak poszczególne badania na NFZ mogą okazać się problematyczne. Z jednej strony, najpierw musimy uzyskać na nie skierowanie, a je otrzymamy jedynie od lekarza specjalisty, do którego, na NFZ, również najpierw musimy otrzymać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Dodatkowo, terminy badań w różnych miastach mogą okazać się naprawdę długie, a czekanie np. na rezonans magnetyczny na NFZ często wynosi ponad pół roku. Jeżeli zależy nam na szybkich wynikach, zdecydowanie lepiej zdecydowany się na diagnostykę obrazową realizowaną prywatnie, m.in. w EFFI Orthopedic Clinic w Krakowie.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Czy karta podarunkow
Masaże – co musis
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ