Strona głównaAktualnościSportWLKS KrakusJeździectwoHistoria sekcji jeździeckiej klubu WLKS Krakus

Historia sekcji jeździeckiej klubu WLKS Krakus

WLKS Krakus sekcja jeździecka. Monika Grundkowska

1 czerwca 1963 roku oficjalnie rozpoczęła działalność sekcja jeździecka w klubie LZS „Swoszowianka” w podkrakowskich Swoszowicach. Inicjatorem jej powstania i założycielem był Karol Koziarowski. Zwrócił się z taką propozycją do ówczesnego prezesa „Swoszowianki”, jednocześnie swojego sąsiada, Michała Linczowskiego.

Początki

Pierwszy samochód do przewozu koni WLKS Krakus. Historia sekcji jeździeckiej klubu WLKS Krakus

Pierwszy samochód do przewozu koni WLKS „Krakus” / fot. arch. WLKS

Początki, jak to często bywa nie były łatwe. Koziarowski udostępnił dla klubu własną stajnię, do której wstawiono 3 pierwsze konie. Były to: Cokół, Mitrydat i Desant. Za ujeżdżalnię służył pobliski placyk, przeszkody wykonali sami członkowie klubu. Koniarzom ze Swoszowic na pewno nie brakowało jednego: zapału.

Praca i treningi pod okiem Karola Koziarowskiego oraz pierwszego trenera pracującego w klubie – Tomasza Kostrzewskiego, zaowocowały szybko. W roku 1965 reprezentant „Swoszowianki” Krzysztof Koziarowski wystartował w Mistrzostwach Polski Juniorów w skokach, gdzie zdobył srebrny medal. W następnym roku zakwalifikował się na Mistrzostwa Europy Juniorów w Kopenhadze. Zajął tam indywidualnie VIII miejsce. W 1967 ponownie zdobył srebrny medal na Mistrzostwach.

Rozwój klubu

W roku 1972 w wyniku reorganizacji klubów sportowych działających w pionie Ludowych Zespołów Sportowych „Swoszowianka” została włączona do WLKS „Krakus”.

Lata 70. to wciąż wzrastająca ilość członków klubu. Pomimo trudnych warunków socjalnych (brak ogrzewanej szatni czy bieżącej wody), zgłaszało się wielu pasjonatów jeździectwa i miłośników koni. Byli to przeważnie młodzi ludzie, poświęcający każdą wolną chwilę na poznawanie koni i czynne uprawianie jeździectwa. Trafiali tu nie tylko Krakowianie – członkami i zawodnikami klubu byli mieszkańcy Nowego Targu, Poznania czy Zakopanego.

Coraz więcej, coraz lepiej

WLKS Krakus sekcja jeździecka. Historia sekcji jeździeckiej klubu WLKS Krakus

Zawody jeździeckie WLKS „Krakus” / fot. arch. WLKS

Dzięki nieustającym staraniom założyciela sekcji, w stajni pojawiało się coraz więcej, coraz lepszych koni. Coraz liczniejsza grupa zawodników mogła pokazywać się na hipodromach w całej Polsce. Zawodnicy jak Maria Gertz, Krzysztof Koziarowski, Danuta Koźmin, Artur Malinowski, Iga Małycha, Danuta Marszałek, Iwona Płotkowiak, Andrzej Sałacki, Ewa Zaręba, Urszula Koziarowska – to w większości zawodnicy kadry Polski. Jednocześnie z powodzeniem reprezentowali barwy klubu na zawodach rangi ogólnopolskiej i mistrzowskiej. Nie sposób wymienić wszystkich innych, którzy startowali także w zawodach regionalnych i niższej rangi.

Działalność prezesa Karola Koziarowskiego i zarządu klubu nie ograniczała się jedynie do pracy na „własnym podwórku”. Klub był i jest, przez te wszystkie lata, organizatorem lub współorganizatorem imprez jeździeckich o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Były to przede wszystkim Zimowe Zawody Konne organizowane na śniegu w Zakopanem. W ciągu 12 lat zmieniały się miejsca rozgrywania konkursów (stadion COS-u, Stadion Lodowy i na koniec stadion pod Wielką Krokwią). Niezmiennie natomiast dopisywały ekipy najlepszych polskich klubów. O Puchar Dziennika Polskiego walczyli zawodnicy z Legii Warszawa, Pruchnej, Mosznej, Podhalanina Wadowice, Lisek, ze Służewca i wielu innych.

Budowa obiektów sportowych

W światowym, a także polskim jeździectwie w latach 70-tych ubiegłego wieku nastąpiła istotna zmiana: przestał to być sport typowo letni, a przekształcił się w całoroczny. W okresie zimowym zaczęto rozgrywać zawody w hali. Pierwszy finał Halowego Pucharu Świata w skokach rozegrano w 1979 roku w Göeteborgu. W związku z tym w Polsce także przystąpiono do budowy krytych ujeżdżalni, aby umożliwić treningu koni przez cały rok.

W Swoszowicach powstała kryta ujeżdżalnia wraz ze stajnią na 20 koni. Dzięki przedsiębiorczości i determinacji prezesa Koziarowskiego oraz wielu ludzi oddanych sprawie sportu i jeździectwa, w grudniu 1983r. oddano do użytku Ośrodek Jeździecki WLKS „Krakus”.

Był to przełom, którego znaczenia dla swoszowickiego klubu nie można przecenić. W nowym ośrodku stworzono znacznie lepsze warunki treningu: kryta ujeżdżalnia i dwa otwarte place.

Powstało też zaplecze socjalne dla uprawiających jazdę konną. Sekcja mogła szerzej otworzyć podwoje dla mieszkańców Krakowa. Zorganizowano szkółkę jazdy konnej dla dzieci i jazdy rekreacyjne dla dorosłych na różnym stopniu zaawansowania. Dzięki temu pracujący w klubie szkoleniowcy znajdowali utalentowanych adeptów sztuki jeździeckiej, którzy potem godnie reprezentowali barwy klubowe, ale również Polski na zawodach, także tych najwyższej rangi.

Sukcesy

WLKS Krakus sekcja jeździecka. Historia sekcji jeździeckiej klubu WLKS Krakus

WLKS Krakus sekcja jeździecka / fot. arch. WLKS

Przyszedł czas na sukcesy. Praca dwójki szkoleniowców – Krzysztofa Koziarowskiego i Urszuli Kadłuczki-Koziarowskiej w latach 1990 – 2013 to wiele sukcesów, medali, pucharów zdobywanych przez wychowanków, ale to również trofea klubowe, wygrane rankingi i wiele innych zdobyczy.

W tym czasie juniorzy młodsi zdobywają medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, dzieci medale na kucach, juniorzy i młodzi jeźdźcy medale Mistrzostw Polski w skokach i ujeżdżeniu, Halowych Pucharów Polski , Mistrzostw LZS. Zawodnicy tacy jak – Małgorzata Giza, Monika Grundkowska, Agnieszka Grundkowska, Paula Płaneta, Dagmara Piętka, Jarosław Koziarowski, Natalia Koziarowska, Krzysztof Leśniak, Łukasz Wituchowski, Michał Ziębicki, Marta Pacholska, Małgorzata Krzeczowska, Albert Ornat – to wielokrotni medaliści dużych imprez jeździeckich, a wielu z nich to reprezentanci Polski w różnych kategoriach – od juniora młodszego do młodego jeźdźca.

Zawodnicy „Krakusa” znowu startują reprezentując barwy Polski w Mistrzostwach Europy – trzykrotnie Jarosław Koziarowski i Michał Ziębicki, dwukrotnie Monika Grundkowska i Krzysztof Leśniak oraz Małgorzata Giza, Marta Pacholska, Albert Ornat.

Hipoterapia

Latem 1985 roku, we współpracy z Uzdrowiskiem Swoszowice i ówczesnym jego dyrektorem – Jerzym Miklasińskim zaczęto wprowadzać hipoterapię.

WLKS „Krakus” w Swoszowicach był pierwszym miejscem w Polsce gdzie pomagano dzieciom z porażeniem mózgowym przy współpracy koni. Do Swoszowic z całej Polski przyjeżdżali pacjenci na kilkutygodniowe turnusy. Pod okiem lekarzy z Uzdrowiska i hipnoterapeutów, korzystali z rehabilitacyjnej jazdy konnej. Osiągane wyniki poprawy zdrowia pacjentów były tak przekonujące lekarzy, że hipoterapię wprowadzono do leczenia bardzo szerokiego wachlarza schorzeń. Obecnie zajęcia takie prowadzone są na terenie całego kraju.

Zawody

Wracając do sportu, na hipodromie ośrodka od 1985, każdego roku organizowane są zawody w skokach przez przeszkody i ujeżdżeniu. Rozgrywano tu Mistrzostwa Polski w ujeżdżeniu, Mistrzostwa Polski Kuców i Małych Koni w skokach przez przeszkody oraz finały OOM w ujeżdżeniu. Tradycją stały się Międzynarodowe Zawody Przyjaźni w skokach, które gromadzą czołówkę polskich jeźdźców oraz uczestników z Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Niemiec.

Kilka razy w sezonie organizowane są zawody regionalne i towarzyskie w skokach, które cieszą się popularnością wśród zawodników z regionu, ale również sąsiadów z ościennych województw oraz zawodników z Czech i Słowacji. W 2014 roku odbywa się już V edycja Towarzyskiego Pucharu Małopolski oraz III edycja Małopolskiej Ligi Jeździeckiej. Są to imprezy organizowane we współpracy z samorządami lokalnymi.

Stan obecny

WLKS Krakus sekcja jeździecka. Historia sekcji jeździeckiej klubu WLKS Krakus

Sukcesy WLKS „Krakus” sekcja jeździecka / fot. arch WLKS

Obecnie gospodarze ośrodka starają się nieustannie poprawiać infrastrukturę, wprowadzać na miarę możliwości inwestycje – między innymi poprzez powiększenie ilości boksów, zmianę podłoża parkuru i rozprężalni, itp.

Sekcja jeździecka klubu WLKS „Krakus” prowadzi działalność sportową, rekreacyjną (w chwili obecnej korzysta z niej ok. 40 osób, w tym szkółka jeździecka) oraz hipoterapię (korzysta z niej ok. 4-6 osób dziennie).

W roku 2007, podczas ceremonii otwarcia Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Kuców i Małych Koni w skokach, chcąc oddać hołd założycielowi sekcji jeździeckiej WLKS „Krakus”, ośrodkowi jeździeckiemu nadano imię Karola Koziarowskiego.

W roku 2013 sekcja jeździecka obchodziła – 50-lecie istnienia.

Zmiana czasu na letn
Rekrutacja do Szkoł
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ