Strona głównaAktualnościSzpital na Klinach w Krakowie zbiera krew dla pacjentów

Szpital na Klinach w Krakowie zbiera krew dla pacjentów

17 sierpnia br. w krakowskim Szpitalu na Klinach odbędzie się zbiórka krwi w ramach Akcji Krwiodawstwa, której partnerem jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża. To ważna inicjatywa, dzięki której można uratować życie nie tylko ofiarom wypadków, ale również pacjentom na oddziałach chirurgicznych oraz chorym na nowotwory hematologiczne.

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić, a jednocześnie jednym z najcenniejszych darów, jaki możemy ofiarować innemu człowiekowi. Podawana jest zarówno w stanach zagrożenia życia, ale także w szpitalach, ponieważ bez niej nawet najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do przeprowadzenia.

– Czas wakacji, to okres zwiększonego zapotrzebowania na krew z różnych powodów, ale przede wszystkim jest mniej dawców, a potrzeby są większe niż w innych miesiącach. To właśnie teraz do szpitali trafia więcej osób, którym krew jest potrzebna. Dzięki Szpitalowi na Klinach, mieszkańcy południa Krakowa, 17 sierpnia będą mogli oddać krew – mówi Daniel Gacek, Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w Opatkowicach.

Akcje wyjazdowe poboru krwi są niezwykle ważne, ponieważ to właśnie wtedy swoją przygodę z oddawaniem krwi zaczyna wiele osób.dodaje Daniel Gacek.

Przed krakowskim Szpitalem na Klinach w dniu 17 sierpnia br. w godz. 9.00 – 13.00 stanie mobilny punkt poboru krwi, w którym każda chętna osoba będzie mogła oddać krew. Krew może oddać osoba w wieku 18-65 lat, będąca w dobrym stanie zdrowia, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów, nie jest objęta kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym, nie miała kontaktu z osobą chorą na COVID-19 lub objętą kwarantanną, wypoczęta, po lekkostrawnym posiłku oraz dbająca o spożycie ok. 2 l płynów w dniu poprzedzającym oddanie krwi oraz legitymująca się dokumentem tożsamości ze zdjęciem.

Naszą akcją chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, jak ważne jest dawstwo krwi, szczególnie w dobie pandemii i w obliczu problemów wynikających z jej braku. W Polsce tylko w ubiegłym roku w wyniku rozprzestrzeniania się koronawirusa liczba dawców krwi spadła o ponad połowę. Krew jest potrzebna wielu pacjentom, tym po przeszczepach, chorym onkologicznie oraz pacjentom po zabiegach operacyjnych mówi Józefa Job, Dyrektor Szpitala.

Krew jest potrzebna każdego dnia i warto pamiętać, że jedna osoba jednorazowo w tracie trwania akcji może oddać 450 ml, czyli 10% krwi znajdującej się w organizmie dorosłego człowieka, która może uratować czyjeś życie.dodaje Józefa Job.

Osoby chętne do udziału w akcji oddawania krwi serdecznie zapraszamy i prosimy o zgłoszenie chęci udziału w akcji do 13 sierpnia 2021 r., kontaktując się z pracownikami rejestracji szpitala pod nr telefonu 12 267 40 64 lub wysyłając chęć udziału w akcji drogą elektroniczną na adres: [email protected].

Kto może oddać krew?

Zgłaszający się do oddania krwi (18 – 65 lat) powinien posiadać przy sobie dokument (jeden z poniższych) ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL:

 • dowód osobisty,
 • legitymację studencką,
 • prawo jazdy,
 • paszport,
 • dawca wielokrotny również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi. Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i w piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.

Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla Dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony Kwestionariusz dla Krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kwalifikowanego kandydata.

Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.

Po oddaniu krwi:

 • posiłek regeneracyjny,
 • zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi,
 • bezpłatne wyniki badań:
  • grupy krwi ( na życzenie Dawcy wynik w postaci karty identyfikacyjnej grupy krwi),
  • morfologii,
  • na obecność markerów chorób zakaźnych przenoszonych drogą krwi, w tym wirusowego zapalenia wątroby B i C, wirusa HIV i kiły.

Prosimy również o wstrzymanie się z oddawaniem krwi i jej składników osoby mające objawy, które mogą wskazywać na zakażenie. Są to objawy grypopodobne takie jak:

 • gorączka,
 • suchy kaszel,
 • płytki oddech/duszności,
 • ból mięśni,
 • zmęczenie,
 • rzadziej: ból gardła.

UWAGA KRWIODAWCO! BĄDŹ PRZYGOTOWANY NA DODATKOWE PROCEDURY!

 • w przypadku kolejki zachowanie 2 metrowych odstępów,
 • wstępny pomiar temperatury,
 • pojedyncze wpuszczanie do punktu,
 • dodatkowe dezynfekcje rąk,
 • zakładanie maseczki,
 • dodatkową ankietę dotyczącą pobytu zagranicą i stanu zdrowia.

Wszystko to dla Waszego bezpieczeństwa.

Dawcami krwi nie mogą być kobiety:

 • w ciąży,
 • po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy,
 • w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu,
 • kobiety karmiące mogą powrócić do oddawania krwi i jej składników po 3 miesiącach od odstawienia dziecka od piersi.

Już teraz dołącz do wydarzenia i zaproś swoich znajomych: https://www.facebook.com/events/250852743238025?ref=newsfeed

Organizatorami akcji są Szpital na Klinach, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz KLUB HDK PCK Opatkowice – Kraków.

Serdecznie zapraszamy krwiodawców oraz osoby, które nigdy nie oddawały krwi!

Źródło: materiał prasowy

Podsumowanie 4 Akcji
Konsultacje ws. rozw

[email protected]

Pracuje w jednej z największych korporacji w Europie, w dziale Logistyki. Od 2014 roku mieszka w Opatkowicach, społecznik, wieloletni krwiodawca, odznaczony medalem "Zasłużony dla Zdrowia Narodu", założyciel i Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża Opatkowice - Kraków. W wolnym czasie udziela się charytatywnie organizując pomoc m.in. dla chorych dzieci, najuboższych rodzin dzieci niepełnosprawnych i Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Prywatnie szczęśliwy ojciec i mąż.

Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.