Strona głównaFotogalerieWidokówki ze Swoszowic

Widokówki ze Swoszowic

Widokówki ze Swoszowic. Zakład Kąpieli Siarczanych. Dom pod Matką Boską.

Historia zapisana w kartkach

Kartka pocztowa lub inaczej widokówka to szczególny nośnik informacji, za pomocą którego przekazujemy nie tylko treść, ale również obraz. Pierwsze kartki pojawiły się w latach XIX wieku. Najstarsza, z prezentowanej kolekcji kartek pocztowych związanych ze Swoszowicami, pochodzi z roku 1915.

Wszystkie kartki „swoszowickie” przedstawiają budynki zdrojowe – zapewne były one największą atrakcją dla wydawnictw zajmujących się produkcją widokówek. Zrozumiałym jest, że kuracjusze, turyści czy też ludzie wypoczywający w Swoszowicach chcieli podzielić się z bliskimi lub znajomymi fotografią miejsca w którym przebywali.

Wspomniana kartka z 1915 roku, napisana w języku czeskim, wysłana została za pośrednictwem wojskowej poczty polowej nr 186, być może przez żołnierza służącego w którymś z pobliskich fortów Twierdzy Kraków. Kolejna kartka datowana na rok 1926 „Dom pod Matką Boską” to z jednej strony fotografia bardzo dobrej jakości oraz prywatna korespondencja pomiędzy dwoma damami.

W tym momencie zwróćmy uwagę na cechę charakterystyczną kartki pocztowej – otwarta treść, w przeciwieństwie do listu, była dostępna każdemu. Wobec tego nie można było tą drogą przesyłać informacji zbyt intymnych. Nie zmienia to faktu, że najczęstsze sformułowania to „Drogi Pepiczku”,” Kochana panno Izo”, „Kochany Braciszku”, a wiec słowa które są przepełnione uczuciem.

Kolejna prezentowana widokówka to przedwojenna kartka ze zdjęciem pensjonatu „Przystań”, który spłonął w latach 80 ubiegłego wieku. Pozostałe pocztówki przedstawiają Łazienki i pochodzą z lat II Wojny Światowej oraz z lat powojennych. Są wyraźnie gorszej jakości, zapewne wynika to z możliwości poligraficznych oraz słabej dostępności lepszego gatunkowo papieru. Wszystkie, niezależnie od jakości zatrzymały czas – możemy na nich oglądać Swoszowice i Uzdrowisko sprzed kilkadziesiąt lat…

Tradycyjnie zespół SPI ma prośbę do Państwa, jeśli posiadacie w swoich kolekcjach stare widokówki związane ze Swoszowicami, podzielcie się nimi z nami.

 

Kartka pocztowa - Swoszowice. Kąpiele siarczane

Kartka pocztowa – Swoszowice. Kąpiele siarczane

Karta pocztowa - Swoszowice. Zakład Kąpieli Siarczanych. Dom pod Matką Boską

Karta pocztowa – Swoszowice. Zakład Kąpieli Siarczanych. Dom pod Matką Boską

Kartka pocztowa - Swoszowice Zakład kąpielowy

Kartka pocztowa – Swoszowice Zakład kąpielowy

Kartka pocztowa Swoszowice Zakład Kąpieli Siarczanych. Lata 1940- 1945

Kartka pocztowa Swoszowice Zakład Kąpieli Siarczanych. Lata 1940- 1945

Kartka pocztowa - Swoszowice - Dom Zdrojowy 1948

Kartka pocztowa – Swoszowice – Dom Zdrojowy 1948

Swoszowice. Pensjonat "Przystań"

Swoszowice. Pensjonat „Przystań”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Ewelina Sikora i Szy
Wakacyjne godziny ot

[email protected]

mgr inż. metalurg, absolwent AGH. Od 28 lat prywatny przedsiębiorca, współwłaściciel UNISON sp. z o.o. Związany od wielu pokoleń ze Swoszowicami, społecznik, założyciel i administrator grupy "Swoszowice nasze miejsce na ziemi" na FB. Interesuje się historią lotnictwa II Wojny Światowej, działa w Komitetach upamiętniających poległych lotników na terenie Polski.

Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.