Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówJak możesz pomóc uchodźcom, którzy dotarli do Krakowa?

Jak możesz pomóc uchodźcom, którzy dotarli do Krakowa?

Coraz więcej uchodźców z Ukrainy dociera do Polski, w tym również do Krakowa. Sprawdź, jak możesz im pomóc oraz o jakich formach wsparcia możesz ich poinformować. Dowiesz się m.in. jak znaleźć dla nich pomoc medyczną, zajęcia dla dzieci, wsparcie psychologicznie.

Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili chęć udostępnienia swojego mieszkania uchodźcom. Mamy już ok. 500 zgłoszeń i na razie zawieszamy przyjmowanie nowych propozycji.

Schronienie

Schronienie dla obywateli Ukrainy w Małopolsce, całodobowa infolinia województwa: 12 210 20 02. Шукаєте притулок у Кракові та його околицях? Гаряча лінія: +48 12 210 20 02.

Całodobowy Punkt Pomocy i Call Center

ul. Radziwiłłowska 3 (pierwszy kontakt, pierwsza porada, uzyskanie skierowania do mieszkania)

  • Osoby potrzebujące pomocy dzwonią na numery: 722 297 726; 722 297 725
  • Osoby zgłaszające się do pomocy mogą dzwonić na numery: 786 612 666; 786 612 667

Organizacja prowadząca: Fundacja Zustricz

Кризовий центр для біженців 24/7 організований ГО «Сім’ї без кордонів» адреса: Radziwiłłowska 3.

Punkt recepcyjny na Dworcu Głównym – peron 4

Na peronie dworca PKP w Krakowie całodobowo działa prowadzony przez miasto, we współpracy z wojewodą, specjalny punkt recepcyjny dla obywateli Ukrainy, uciekających przed wojną. Na stanowisku relokacyjnym uchodźcy dowiedzą się o możliwości zakwaterowania na terenie Krakowa i Małopolski oraz otrzymają potrzebne informacje w języku ukraińskim. Poza stanowiskiem relokacyjnym na peronie 4, działają także stanowiska: wypoczynkowe, cateringowe i opatrunkowe prowadzone przez harcerzy i służby maltańskie.

Zasady wjazdu Ukraińców do Polski

Szczegóły znajdziesz tutaj.

Transport darów na terenie Polski

Osoby, które mają busy, autobusy, samochody ciężarowe – będą potrzebne do transportu darów na terenie Polski – mogą wysłać zgłoszenie na adres: [email protected].

Transport do przewozu obywateli Ukrainy

Poszukujemy osób, które będą odwozić ukraińskie rodziny, odbierające pakiety żywnościowe przy Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana do ich miejsca zamieszkania. Wszystkie chętne osoby prosimy o zgłaszanie się telefonicznie pod numerem: 726 204 064 lub mailowo na adres: [email protected].

Mieszkanie

Szukam mieszkania dla uchodźców

Uchodźcy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską i przeszli rejestrację w tzw. punkcie recepcyjnym, w celu znalezienia mieszkania mogą wysłać zgłoszenie na adres: [email protected] lub [email protected]. Zasady wjazdu Ukraińców na teren Polski są tutaj.

Chcę udostępnić swoje mieszkanie – chwilowo zawieszamy przyjmowanie zgłoszeń

Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili chęć udostępnienia swojego mieszkania uchodźcom. W zgromadzonej bazie danych mamy już ok. 500 mieszkań. Zawieszamy więc zbieranie kolejnych propozycji, a z osobami, które przekazały nam swoją ofertę będziemy się kontaktować w miarę potrzeb.

Poradnik dla osób goszczących u siebie Ukraińców – przeczytaj tutaj.

Pomoc medyczna

Medycy dla Ukrainy

Medycy oferują pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy przebywają już na terenie Polski. Jeśli znasz kogoś, kto potrzebuje pomocy medycznej, wyślij zgłoszenie na adres: [email protected]. Zgłoszenia można wysyłać w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim i polskim. Wśród medyków znajdują się lekarze, udzielający specjalistycznej pomocy.

Opieka ginekologiczna i pediatryczna

Dla kobiet uciekających z Ukrainy udostępniamy listę placówek medycznych, lekarzy i położnych, którzy świadczą bezpłatną pomoc ginekologiczno-położniczą, laktacyjną oraz pediatryczną.

Lista miejsc udzielających bezpłatnej pomocy ginekologicznej [pdf]

БЕЗКОШТОВНА МЕДИЧНА ДОПОМОГА ЖІНКАМ І ДІТЯМ ЯКІ ВТІКАЮТЬ З УКРАЇНИ [pdf]

Gabinet internistyczno-chirurgiczny

Włączając się w pomoc osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie, Szpital Uniwersytecki uruchamia dedykowany gabinet internistyczno-chirurgiczny czynny codziennie w godzinach 12.00-15.00, w obrębie SOR (Budynek F, poziom +1, gabinet nr 15). Numer telefonu do gabinetu: 12 400 17 38.

Załatw sprawę w j. ukraińskim / Що ми оформляємо в Адміністрації м. Кракова

Wszystkie procedury urzędowe dostępne w języku ukraińskim znajdziesz tutaj.

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców

Aleja Ignacego Daszyńskiego 22 (odbiór rzeczy ze zbiórek, porady prawne, psychologiczne, inne, dla osób które już mają zapewniony nocleg, wydawanie pakietów pomocowych osobom prywatnym, które udzieliły schronienia uchodźcom po wcześniejszym kontakcie tel.)

Osoby potrzebujące informacji prosimy o przesyłanie zapytań na adres: [email protected] lub kontakt telefoniczny pod numerem 887 201 598. Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie, al. Daszyńskiego 22 działa codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 19.00. Więcej informacji tutaj, oraz na profilu społecznościowym Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie. Migrant Info Point Krk

Organizacja prowadząca: Fundacja Internationaler Bund Polska

Punkt informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie udostępnia ukraińsko-polskie rozmówki dla uchodźców z Ukrainy. Można je także pobrać w wersji PDF ze strony portalu „Otwarty Kraków”.

Centrum Wielokulturowe – al. Daszyńskiego 22

Centrum udziela ogólnych porad, wspiera obcokrajowców w czynnościach życia codziennego, takich jak zakupy, wizyty w urzędzie czy szkole. Pomaga w tłumaczeniach zarówno pisemnych jak i na żywo podczas spotkań. Zapewnia także pomoc psychologiczną w siedzibie centrum lub online.

Centrum prowadzi bazę wolontariuszy, deleguje zadań ludziom, którzy zgłosili swoją chęć działania w ramach wolontariatu.

  • nr tel. 887 201 598,
  • godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00–19.00 oraz w każdy ostatni weekend miesiąca (sobota, niedziela) 9.00–14.00.
  • e-mail: [email protected]
  • szczegóły: Facebook oraz www.otwarty.krakow.pl

Organizacje prowadzące: Fundacja Internationaler Bund Polska oraz Fundacja Zustricz

Centrum Wielokulturowe wspólnie z partnerami organizuje Szafę Dobra. To tu w godnych warunkach uchodźcy z Ukrainy będą mogli bezpłatnie otrzymać potrzebną odzież. Szczegóły ib-polska.pl

Pomoc prawna

Radcy prawni z Centrum Wielokulturowego przy ul. Daszyńskiego 22 bezpłatnie udzielają indywidualnych porad, przygotowują opinie prawne oraz pomagają w uzyskaniu dokumentów legalizujących pobyt. Ta usługa jest świadczona również w wersji online. Dyżury radców prawnych odbywają się w każdy wtorek w godz. 15.00-18.00 oraz w każdy czwartek w godz. 16.00-19.00. Z prawnikami można także kontaktować się telefonicznie pod nr. tel. +48 510 080 765 (wtorki) i +48 510 065 321 (czwartki).

Zapraszamy wszystkie osoby uciekające z Ukrainy i potrzebujące pomocy prawnej na bezpłatne konsultacje z radcą prawnym dr Adamem Bulandrą, specjalistą prawa imigracyjnego. Konsultacje odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach 17:00-23:00.

  • Język polski i język angielski +48 601866602
  • Język ukraiński i rosyjski, po uprzednim ustaleniu terminu pod +48 691632685 lub [email protected].

Więcej informacji tutaj

Wolontariat: tłumaczenie, bieżąca pomoc

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie przy ul. Daszyńskiego 22 poszukuje wolontariuszy posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim, chętnych zaangażować się na rzecz społeczności ukraińskiej w Krakowie.

Jeśli chcesz wspomóc społeczność ukraińską w ramach wolontariatu tłumaczeniem czy asystenturą w czynnościach dnia codziennego lub jesteś lekarzem, nauczycielem, prawnikiem, zgłoś się poprzez formularz. Szczegóły tutaj.

Praca i legalizacja pobytu

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 działa infolinia dla cudzoziemców w sprawie legalizacji pobytu i pracy: tel. 12 210 20 20.

Pomoc psychologiczna – ul. Radziwiłłowska 8b

Osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z pomocy psychologicznej bezpośrednio w siedzibie Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy ul. Radziwiłłowskiej 8b lub kontaktując się pod całodobowym nr telefonu 12 421 92 82.

Możliwy jest również kontakt przez komunikatory internetowe tutaj. Ośrodek jest czynny całodobowo, 7 dni w tygodniu.

Opieka dla dzieci ukraińskich

Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38 organizuje opiekę dla dzieci z Ukrainy. Opieka jest prowadzona od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 przy ul. Krupniczej 38. Placówka jest w stanie przyjąć maksymalnie 50 dzieci. Więcej informacji pod numerem telefonu: 12 430 00 15 wew. 211.

Kultura i czas wolny – propozycje dla ukraińskich gości

Krakowskie instytucje kultury angażują się w pomoc ukraińskim uchodźcom. Poza zbiórkami potrzebnych rzeczy, udostępnianiem swoich przestrzeni czy rekrutowaniem ukraińskich pracowników, pracują nad specjalną ofertą ‒ dostępną także w języku ukraińskim, obejmującą między innymi spotkania, warsztaty i zabawy dla dzieci. Propozycje instytucji kultury znajdziesz tutaj.

Zwierzęta – pomoc w transporcie i opiece w Krakowie

  • Psy i koty – uproszczona procedura wjazdu na teren Polski kliknij tutaj.
  • KTOZ – Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami: miejsce dla zwierząt, schronienie, leczenie, karma – nr tel. 12 421 26 85, 12 429 43 61
  • gabinet weterynaryjny udzielający bezpłatnej pomocy potrzebującym zwierzętom z Ukrainy. Szczegóły tutaj.

Darmowa komunikacja miejska

Prezydent Jacek Majchrowski podpisał zarządzenie zwalniające uchodźców z Ukrainy z opłat za podróżowanie komunikacją miejską. Dokumentem uprawniającym do zwolnienia będzie skierowanie na pobyt w miejscu zakwaterowania, wydane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Więcej informacji tutaj.

Przewodnik po Krakowie dla cudzoziemców

Pakiet powitalny dla cudzoziemców, przyjeżdżających do Krakowa jest dostępny w czterech wersjach językowych (PL/EN/UA/RU). Pobierz przewodnik tutaj.

Edukacja dla cudzoziemców

Szczegółowe informacje na temat działań skierowanych do uczniów z zagranicy, w tym organizacji nauki języka polskiego, działalności oddziałów przygotowawczych czy asystentów międzykulturowych, można znaleźć w opracowaniu „Edukacja w Krakowie”, które zostało przygotowane w Wydziale Edukacji. Z myślą o rodzicach uczniów pochodzących z zagranicy zostało ono udostępnione w czterech wersjach językowych: po polsku, angielsku, ukraińsku i rosyjsku.

Darmowe startery telefoniczne

W ramach wsparcia dla obywateli Ukrainy, operator sieci Plus oraz marka Plush zaangażowane są w dystrybucję darmowych starterów, które wydawane są w punktach recepcyjnych m.in. w Przemyślu, Dorohusku oraz Ustrzykach Dolnych.

 

Інформаційний пункт для громадян України на залізничному вокзалі в Кракові

На залізничному вокзалі в Кракові відділ у справах іноземців Малопольського воєводства відкрив спеціальний інформаційний пункт для громадян України, які шукають притулок у Малопольщі. Кожен громадянин, який тікає від війни, отримає підтримку: можливість проживання в Малопольщі та необхідну інформацію українською мовою. Пункт запустили у співпраці з Польською державною залізницею – прямо біля платформи No 4. Наразі він працюватиме з 6.00 до 22.00.

Притулок

Притулок для громадян України в Малопольщі, цілодобова гаряча лінія воєводства: +48 12 210 20 02.

Цілодобова довідкова служба для біженців – вул. Радзивілловська 3

Пункт забезпечує харчування та відпочинок тих, хто потребує, а також контактує з людьми, які надають кімнати та квартири для тимчасового проживання. Кризовий центр для біженців 24/7 організований ГО «Сім’ї без кордонів» адреса: Radziwiłłowska 3.

Правила в’їзду українців до Польщі

Деталі можна знайти тут.

Перевезення подарунків по Польщі

Люди, які мають автобуси, автобуси, вантажівки – знадобляться для перевезення подарунків у Польщі – можуть надіслати заявку на адресу [email protected].

Транспорт для перевезення громадян України

Шукаємо людей, які везуть українські сім’ї забирати пакунки з продуктами на Муніципальний стадіон. Генрика Реймана за місцем проживання. Зв’яжіться з нами за телефоном: 726 204 064 або електронною поштою: [email protected].

Квартира

Шукаю квартиру для біженців

Біженці, які перетнули українсько-польський кордон і були зареєстровані в т. зв на ресепшн, щоб знайти квартиру, вони можуть надіслати заявку на адресу: [email protected] або [email protected]. Правила в’їзду українців до Польщі тут.

Я хочу поділитися своєю квартирою – ми тимчасово призупиняємо заявку

Ми хочемо подякувати всім, хто висловив бажання надати свою квартиру біженцям. У нас в базі вже близько 500 квартир. Тому ми призупиняємо збір подальших пропозицій, а за потреби зв’яжемося з людьми, які надали нам свою пропозицію.

Путівник для людей, які приймають українців – читайте тут.

Медична допомога

Медики для України

Медики пропонують допомогу біженцям з України, які вже перебувають у Польщі. Якщо ви знаєте когось, хто потребує медичної допомоги, надішліть повідомлення на адресу: [email protected]. Заявки можна подавати українською, російською, англійською та польською мовами. Серед медиків є лікарі, які надають допомогу спеціалістів.

Гінекологічна та педіатрична допомога

Для жінок, які втікають з України, ми надаємо перелік медичних закладів, лікарів та акушерок, які надають безкоштовну гінекологічну та акушерську, лактаційну та педіатричну допомогу.

Список місць, де надають безкоштовну гінекологічну допомогу [pdf]

Кабінет внутрішньої медицини та хірургії

Займаючись наданням допомоги людям, які втікають від війни в Україні, Університетська лікарня відкриває спеціальний внутрішньомедичний та хірургічний кабінет, який працює щодня з 12.00 до 15.00 у межах HED (корпус F, рівень +1, кабінет № 15). Телефон офісу: 12 400 17 38.

Що ми оформляємо в Адміністрації м. Кракова

Усі офіційні процедури українською можна знайти тут.

Інформаційний пункт для іноземців

Якщо вам потрібна інформація, надішліть свої запити на: [email protected] або зв’яжіться з нами за телефоном 887 201 598. Консультанти чергуватимуть з понеділка по п’ятницю з 9.00-19.00 та в суботу та неділю 9.00-19.00. Більше інформації тут.

Багатокультурний центр – вул. Daszyńskiego 22

Центр надає загальні консультації, підтримує іноземців у повсякденних справах, таких як шопінг, відвідування офісу чи школи. Вона допомагає з письмовим і живим перекладом під час зустрічей. Вони також надають психологічну допомогу в центрі чи онлайн.

  • тел. 887 201 598
  • графік роботи: з понеділка по п’ятницю, з 9.00–19.00 та кожні останні вихідні місяця (субота, неділя) 9.00–14.00
  • деталі: Facebook , ib-polska.pl та www.otwarty.krakow.pl

Юридична допомога

Юрисконсульти Мультикультурного центру на вул. Daszyńskiego 22, вони надають безкоштовні індивідуальні консультації, готують юридичні висновки та допомагають отримати документи, що легалізують перебування. Ця послуга також надається онлайн. Чергування юрисконсультів відбувається щовівторка з 15.00-18.00 та щочетверга з 16.00-19.00.

Більше інформації тут.

Źródło: KrakówPL
fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Zbiórka darów dla
Treningi biegowe ITM
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ