Swoszowice zostały włączone do Krakowa w 1973 r. jako część dzielnicy Podgórze i były jej częścią do 1990 r. Wraz z rozrostem osiedla Swoszowice oraz osiedli ościennych: Jugowic, Opatkowic, Wróblowic, Rajska, Soboniowic, Kosocic i Zbydniowic, stworzono kolejną dzielnicę. Obecnie pełna nazwa brzmi: Dzielnica X Swoszowice.
Jeśli macie Państwo do opowiedzenia ciekawe historie związane z historią Swoszowic, zaproście nas, z przyjemnością ich wysłuchamy i spiszemy. Jeśli dysponujecie Państwo historycznymi pamiątkami takimi jak np.: zdjęcia, odznaczenia czy dokumenty, chętnie je obejrzymy i zarchiwizujemy, aby służyły one potomności.
Zapraszamy też do zapoznania się z pełną historią osiedla Swoszowice autorstwa Dominika Galasa, opublikowaną w książce pt. „Swoszowice – królewska perła siarką i wodami słynąca”. Historia Swoszowic toczy się każdego dnia i warto spisywać jej współczesne losy. Zachęcam wszystkich do dzielenia się istotnymi dla naszej społeczności informacjami.
Swoszowice z Siarczaną Górą to dawna podkrakowska wieś leżąca w odległości 3/4 mili, przy drodze z Krakowa do Świątnik i Myślenic: leżą w okolicy pagórkowatej, nad potokiem Krzywicą, dopływem Wilgi. W pobliżu wsi oddziela się od gościńca prowadzącego z Podgórza do Mogilan, gościniec z Jugowic do Wieliczki. Wieś składa się z dwóch części, pomiędzy którymi w małej kotlinie znajduje się zakład kąpielowy siarczany z murowaną kaplicą (opis ze słownika z 1880 r.).
Osadnictwo na terenach otaczających dolinę Wilgi, sięga wczesnego średniowiecza. Doliną Wilgi wiódł trakt cesarski z Wiednia przez Kraków do Lwowa. Współcześnie z jego przebiegiem pokrywa się ulica Zakopiańska. Rzeka Wilga stanowiła przez wieki naturalną jej zachodnią granicę. Nazwa Swoszowice jest patronimiczna, wywodzi się od formy osobowej Swosz, Swosch. W źródłach zapisywano ją w różny sposób: Svosszow, Swoschovicz, Svoschowicz, Swoschowicze, Svoszowitz, Suosovitche, Swosowice, Swoszowice, Swosowitz, Swoszowitze, a nawet Zwotouice.
Czytaj dalej w zakładce Historia osiedla Swoszowice.