WLKS Krakus sekcja jeździecka. Monika Grundkowska

Jeździectwo, piłka nożna i kolarstwo

WLKS „Krakus”

Historia Klubu Sportowego

Rok założenia 1948. Ludowy Zespół Sportowy „Swoszowianka” powołali działacze Koła Młodzieżowego, działającego w Domu Ludowym. Pierwszym prezesem został Stefan Potańczyk. Boisko piłkarskie wykonała młodzież na wydzierżawionym polu rolnym, a drzewo na bramki otrzymano w darze od Zakładu Kąpielowego Swoszowice. Boisko otwarto w dniu 03 października 1948 roku. Szatnie dla zawodników i sędziów znajdowały się w prywatnych domach Jana Liszki i Macieja Lembasa.

Działalność klubu skupiała się w sekcjach: piłki nożnej (drużyna w klasie C), tenisa stołowego oraz siatkówki młodzieżowej. Na początku lat ’50 rozpoczyna się budowa stadionu na terenach Uzdrowiska Swoszowice wraz z budynkiem klubowym. Teren pod zabudowę załatwił w Centralnym Zarządzie Uzdrowisk, dyrektor uzdrowiska Stanisław Wasiuczyński – Lwowiak, żołnierz generała Maczka. Ruszyły prace na terenie, który był mokradłami porośniętymi trzciną i sitowiem, a przez środek płynął strumyk.

Wytężone prace siłami sportowców, mieszkańców Swoszowic, Junaków Służby Polsce trwały do 1955 roku, kiedy to w dniu 03 lipca 1955 roku uroczyście otwarto “STADION”. Następne lata poświęcono na budowę budynku zaplecza z sanitariatami i szatniami. Ukończono go i oddano do użytku 03 marca 1957 roku. Klub zrzeszał młodzież Swoszowic, która oprócz sportu angażowała się w działalność kulturalną (chór, zespół teatralny). W budynku klubowym przez lata działało stałe kino. Od roku 1952 drużyna piłkarska występuje w klasie B . W 1954 roku z LZS zostaje powołany Ludowy Klub Sportowy (osobowość prawna).

W 1963 roku zostaje powołana nowa sekcja klubu – jeździecka. Stan posiadania to 3 konie. Stajnie dla koni znajdowały się w prywatnych budynkach Karola Koziarowskiego. W 1965 roku drużyna piłkarska awansuje do klasy A, a w 1983 roku do klasy okręgowej (odpowiednik dzisiejszej V ligi), w której występowała przez 5 sezonów, następnie spadek do klasy A i ponowny awans do VI ligi. W 65-letniej działalności prezesami klubu byli kolejno: Stefan Potańczyk, Jan Liszka, Michał Linczowski, Stanisław Durak, Karol Koziarowski, Edward Ziębicki, a obecnie Jacek Koziarowski.

W 1972 roku Rada Wojewódzka LZS na bazie LKS „Swoszowianka” powołuje WLKS ”Krakus”. W klubie działają sekcje: kolarska (reaktywowana w 1975 r., a od 1976 r. prowadzoną przez Zbigniewa Klęka), podnoszenia ciężarów, zapasów styl wolny, jeździecka, piłki nożnej. Klub na arenach sportowych reprezentowali reprezentanci Polski: podnoszenie ciężarów Cezary Pałka waga super ciężka, kolarstwo Baścik i Palka. Bardzo silna była sekcja zapaśnicza, trenerem której był wielokrotny mistrz Polski – Radoń pracujący z młodzieżą z Technikum Melioracji Wodnych w Krakowie. Duże zasługi w rozwój bazy sportowej klubu należy przypisać wieloletniemu przewodniczącemu RW LZS Antoniemu Durakowi.

W latach 1985 – 2000 w klubie rozpoczęto budowę zaplecza gospodarczo-sportowego, które miało stworzyć podwaliny finansowe pod dalszą działalność klubu. Inwestycja została zawieszona w związku z trudnościami natury finansowej oraz brakiem sponsorów mogących podołać takim wyzwaniom w dobie przemian gospodarczych i politycznych w Polsce w tych latach. Temat kontynuacji inwestycji odkurzony w 2003 roku dzięki zaangażowaniu członków klubu, Radnych Swoszowic oraz Radzie Dzielnicy X zaczął nabierać realnych kształtów. Dzięki niej wykonano ekspertyzę – decyzja: można dalej budować ten obiekt. Plany, projekty, środki finansowe – są. Miasto Kraków wspierało nas swoim budżetem, a dzięki staraniom wielu osób prace trwają od roku 2004 w sposób ciągły.

Sekcje Sportowe

Sekcja kolarska

Sekcja ta liczy 52 zawodników w 4 kategoriach wiekowych (w tym 8 dziewcząt). Jej wychowankami są m.in.: Rafał Majka (zwycięzca Tour de Pologne i klasyfikacji górskiej Tour de France 2014); Tomasz Marczyński (olimpijczyk z Pekinu, Zwycięzca klasyfikacji Górskiej Tour de Pologne 2013); Karol Domagalski (zawodnik zawodowej grupy kolarskiej); Katarzyna Niewiadoma (3 krotna złota medalistka Mistrzostw Polski 2013, zawodniczka zawodowej grupy Rabobank).

Sekcja piłki nożnej

Ukierunkowana jest na szkolenie dzieci i młodzieży. W chwili obecnej zajęcia prowadzone są w 9 kategoriach wiekowych: skrzat, żak, orlik, młodzik, trampkarz, junior młodszy, młodzieżowiec, senior, old boy. W sumie trenuje ok. 216 zawodników z czego 189 to dzieci i młodzież. Zajęcia prowadzi 5 trenerów.

Sekcja jeździecka

Sekcja prowadziła szkolenie zawodników w 5 kategoriach wiekowych (32 zawodników): młodzik, junior młodszy, junior, młody jeździec, senior (5 seniorów startujących w zawodach ogólnopolskich oraz 6 startujących w zawodach regionalnych). Jej wychowankami są m.in.: Monika Grundkowska (złota medalistka OOM 2013, złoty medal Halowego Pucharu Polski Juniorów 2013, wiele udanych startów w kraju i za granicą, reprezentantka Polski na ME; Natalia Koziarowska (brązowa medalistka Halowego Pucharu Polski Młodych Jeźdźców 2013, reprezentantka Polski, wielokrotna medalistka MP i PP w latach 2004 – 2013); Jarosław Koziarowski (wielokrotny medalista MP i PP w latach 2004 – 2013, 4-krotny reprezentant Polski na ME); Michał Ziębicki (brązowy medalista MP 2013, 3-krotny uczestnik ME).

Informacje Kontaktowe

Siedziba klubu (korespondencja)

Adres

WLKS „Krakus”

ul. Kąpielowa 51

30-698 Kraków 

Kontakt

S: www.wlkskrakus.pl

M: [email protected]

Stadion (sekcja piłkarska i kolarska)

Adres

WLKS „Krakus”

ul. Moszyńskiego 9

30-698 Kraków

Kontakt

Sekcja piłkarska:

T: 691 963 336 

M: [email protected] 

Sekcja kolarska: M: [email protected]

Hipodrom (sekcja jeździecka)

Adres

WLKS „Krakus”

ul. Kąpielowa 51

30-698 Kraków

Kontakt

T: 505 365 787

M: [email protected]

M: [email protected]

Dojazd komunikacją miejską

Autobusy: 214, 215, 225, 254, 265 Przystanek: Wilga