Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówKastracja, sterylizacja i znakowanie kotów nadal dostępne

Kastracja, sterylizacja i znakowanie kotów nadal dostępne

Kastracja, sterylizacja i znakowanie kotów nadal dostępne

Z uwagi na duże zainteresowanie Kraków zwiększył środki na zabiegi sterylizacji, kastracji oraz znakowania kotów domowych na ten rok.

Zabiegi będą wykonywane w gabinecie weterynaryjnym IRIS (ul. Senatorska 25, tel. 12 427 20 18), który podpisał umowę z miastem.

Warunkiem skorzystania z tych zabiegów jest okazanie dokumentu potwierdzającego zamieszkanie właściciela zwierzęcia na terenie Krakowa oraz posiadanie książeczki zdrowia/szczepień kota. Dokumenty te należy przedstawić w Wydziale Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa na os. Zgody 2, tel. 12 616 55 55.

Warto skorzystać z tej możliwości. W ten sposób ograniczamy zjawisko bezdomności wśród zwierząt. W przypadku zaginięcia kota chip umożliwia szybsze znalezienie właściciela. Natomiast kastracja i sterylizacja zapobiega niekontrolowanemu rozmnażaniu się czworonogów.

Łącznie w tym roku na ten cel przeznaczono 276 tys. złotych. W roku poprzednim ta kwota wynosiła 133 tys. zł.

Do kwietnia tego roku sterylizację i kastrację przeprowadzono już u ponad 700 kotów. To wzrost w porównaniu do roku ubiegłego, w którym zabiegom poddano ponad 500 kotów.

Właściciele czworonogów chętnie korzystają także z możliwości znakowania zwierząt. W tym roku założono już ponad 600 chipów, natomiast w ubiegłym, w ramach tego zadania, założono ich 400.

Tegoroczna miejska akcja potrwa do wyczerpania przeznaczonych na nią funduszy.

Podobnie jak w ubiegłym roku, Kraków w ramach programu opieki nad zwierzętami finansuje także usługi dla wolno żyjących kotów z terenu miasta w zakresie odrobaczania, zwalczania pasożytów zewnętrznych, kastracji i sterylizacji, znakowania, wybranych szczepień oraz leczenia, a także dokarmianie wolno żyjących kotów przy udziale społecznych opiekunów.

Przypomnijmy, że na zadania zapisane w tym programie Kraków przeznaczył ponad 4 mln 730 tys. zł. Największa część z tej sumy, blisko 4 mln 430 tys., podobnie jak do tej pory przeznaczana jest na utrzymywanie schroniska dla bezdomnych zwierząt, które prowadzi Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. W ramach tej kwoty jest m.in. zapewnienie miejsc w schronisku, sterylizacja lub kastracja zwierząt przebywających w schronisku, poszukiwanie właścicieli dla zwierząt bezdomnych, całodobowa opieka weterynaryjna w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

Źródło: KrakówPL
Fot. pixabay.com

Prezydent wystąpił
X Międzynarodowe Se
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.