Nowe granice dzielnic?

Nowe granice dzielnic? / fot. Magiczny Kraków

VIII, IX, XIII to dzielnice, które niedługo zmienią nieznacznie swój obszar. Co z przyłączeniem Klinów do dzielnicy IX? Odpowiedzi na te pytania szukali radni z Komisji Dialogu Obywatelskiego.

Korekta granic dzielnicy X i IX miała miejsce niedawno. Wedle opinii przewodniczącego dzielnicy IX Jana Pietrasa, Łagiewniki – Borek Fałęcki straciły na tych zmianach ok. 30 ha terenu, a także dwie ważne placówki edukacyjne. Stąd decyzją dzielnicy powstała uchwała, w której radni wnioskują o przyłączenie do dzielnicy IX osiedli: Kliny, Opatkowice, Jugowice, a także powołanie zespołu ds. korekty granic.

Przeciwni tej decyzji są radni „Dziesiątki”. Jak twierdzi przewodniczący Rady Dzielnicy X Maciej Nazimek, radni z sąsiedniej Dzielnicy IX nie skonsultowali swych działań ani z samorządowcami, ani z mieszkańcami Klinów. Jednak nie wszyscy mieszkańcy dzielnicy X są przeciwnikami tej decyzji.

Według Dominika Galasa, radnego „Dziesiątki” za odłączeniem wyżej wymienionych osiedli opowiedziało się ponad 1,5 tys. osób, które podpisały petycje w tej sprawie. Maciej Nazimek ripostował, że również podobna ilość mieszkańców jest przeciwna takim zmianom. – O losach Klinów i Jugowic powinni decydować przede wszystkim mieszkańcy tych osiedli, a tutaj sprawa jest oczywista: już ok. 1 500 osób podpisało petycję o pozostawienie obecnych granic naszej dzielnicy bez zmian.

Raptem 2 lata temu, decyzją Rady Miasta Krakowa, skorygowane zostały granice naszej dzielnicy właśnie na Klinach. Wówczas porozumieliśmy się z dzielnicą VIII i całe Kliny znalazły się w dzielnicy X – teraz to osiedle nareszcie funkcjonuje jako jeden spójny organizm – tłumaczył Nazimek.

– Mam wrażenie, że wszystko to sprowadza się tylko do przepychanek i sporów, pomiędzy jedną frakcją dzielnicy X a drugą. Państwa spór powoduje tylko niepotrzebne i negatywne zdanie o funkcjonowaniu dzielnic w Krakowie. Dlatego bardzo chciałbym, aby doszli Państwo do porozumienia i stworzyli kompromis – mówił radny Andrzej Hawranek. Podobnego zdania był przewodniczący Komisji, Dominik Jaśkowiec. – Powołamy zespół i zmiany podejmiemy wówczas, gdy dzielnice porozumieją się pomiędzy sobą oraz przedstawią konkretne i wspólne propozycje – powiedział Jaśkowiec.

Inna sytuacja jest w przypadku dzielnic VIII i IX. Rada dzielnicy Dębniki uchwaliła dokument w sprawie przesunięcia granicy wzdłuż ulicy 8 Pułku Ułanów. – W tej sprawie były już prowadzone rozmowy z dzielnicą IX i mamy ich zgodę –  mówił Arkadiusz Puszkarz, przewodniczący Rady Dzielnicy VIII. Podobna sytuacja dotyczy korekty granic dzielnic XIII i IX. Korekta zapisów będzie przebiegać na odcinku od skrzyżowania ulic: Kapelanka, Brożka, Grota Roweckiego i projektowanej ulicy 8 Pułku Ułanów do ulicy Turowicza, przebieg po stronie południowej ulic Brożka i Tischnera, po granicy pasa jezdnego.

Źródło: Magiczny Kraków

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Kolejna jesienna kol
Wszystkich Świętyc
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.