Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówPark przy Forcie 52 Borek czeka na mieszkańców

Park przy Forcie 52 Borek czeka na mieszkańców

Przy Forcie 52 Borek, między ulicami Korpala, Krygowskiego oraz ulicą Forteczną mieści się niezwykły park. Jego urządzenie nawiązuje do historii fortu.

Przy Forcie 52 Borek, między ulicami Korpala, Krygowskiego oraz ulicą Forteczną mieści się niezwykły park. Jego urządzenie nawiązuje do historii fortu.

W 2022 roku teren wokół fortu zmienił się w miejsce ogólnodostępne dla odwiedzających. Powstały alejki spacerowe idealnie wkomponowane w istniejący krajobraz, dzięki czemu podczas spacerów można poczuć bliskość otaczającej nas przyrody. W wyznaczonych miejscach pojawiła się ścieżka z kraty pomostowej, która bezpośrednio nawiązuje do charakteru miejsca. Zamontowano oświetlenie parkowe oraz wygodne ławki, które pozwolą zatrzymać się w parku na dłużej.

To właśnie w tym miejscu, na terenie dzisiejszego parku wylądował awaryjnie amerykański samolot bombowy boeing B-17 „Flying Fortress”, który wracał z nalotu na zakłady chemiczne i został uszkodzony przez artylerię przeciwlotniczą.

Przez wiele lat uważano, że w Borku wylądował kanadyjski samolot, ponieważ świadkowie zdarzenia, błędnie odczytali nazwę samolotu malowaną na burcie. Poprawną nazwą była „Candie”, choć przez wielu błędnie odczytana jako „Canada”

W związku z tym wydarzeniem, w Forcie powstała instalacja nawiązująca do kształtów samolotu. Pojawił się szkielet kadłuba samolotu a skrzydła obrazuje posadzona tam roślinność. Aby jeszcze bardziej podkreślić historyczny akcent w parku, zamontowane zostały cztery zabytkowe „świńskie ogony” – instalacje, ukazujące, jak wyglądały zasieki przeciwpiechotne w forcie „Borek”.

Zwieńczeniem zmian w parku były nasadzenia drzew, krzewów oraz bylin okrywowych, tworząc ustronne, zacienione miejsce, niczym w przeszłości skryte przed wrogiem.

Źródło: KrakówPL
fot. materiały prasowe ZZM

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Powstaje placówka o
Ponad 800 nowych mie
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ