Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówPrzygotowania do ŚDM: linie korytarzowe, bilet za 15 zł i wyremontowane drogi

Przygotowania do ŚDM: linie korytarzowe, bilet za 15 zł i wyremontowane drogi

Przygotowania do ŚDM mapa

Światowe Dni Młodzieży coraz bliżej. Przedstawiamy informacje MPK i ZIKiT o tym, jak będzie funkcjonowało miasto w ostatnim tygodniu lipca. Specjalne linie korytarzowe, kursujące z dużą częstotliwością, bilet na czas trwania ŚDM za 15 złotych czy nowo wyremontowane drogi i chodniki – to tylko niektóre udogodnienia przygotowane dla mieszkańców.

Podczas piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie zaprezentowali trasy korytarzowych linii tramwajowych i autobusowych, które ułatwią poruszanie się po mieście mieszkańcom i pielgrzymom. Komunikacja miejska będzie kursować w tym czasie częściej.

Przygotowanych zostało kilkanaście linii specjalnych: 8 parkingowych, 8 autobusowych i 4 parkingowe. Więcej o specjalnych liniach korytarzowych tutaj.

Mapka informacyjna 26-29 lipca 2016 / fot. Magiczny Kraków

Mapka informacyjna 26-29 lipca 2016 / fot. Magiczny Kraków

Do pobrania: mapka informacyjna 26-29 lipca 2016 [JPG]

Mapka informacyjna 30-31 lipca/ fot. Magiczny Kraków

Mapka informacyjna 30-31 lipca/ fot. Magiczny Kraków

Do pobrania: mapka informacyjna 30-31 lipca [JPG]

Warto też wspomnieć o wzmocnionej komunikacji miejskiej podczas ŚDM. Do przewozu pasażerów wykorzystanych zostanie 250 tramwajów i 580 autobusów, znacznie więcej niż w typowym okresie wakacyjnym, które będą kursować z większą częstotliwością. Wyznaczone zostaną także dodatkowe buspasy, które ułatwią przemieszczanie się między poszczególnymi strefami, tam gdzie ruch samochodów będzie ograniczony.

MPK i ZIKiT w sposób szczególny zachęcają mieszkańców, by podczas Światowych Dni Młodzieży korzystali z komunikacji miejskiej, a samochody zostawili w domu. Wśród przygotowanych ułatwień jest wprowadzenie (zaproponowanego przez Prezydenta Jacka Majchrowskiego) biletu za 15 zł za przejazd KMK przez 6 dni, obowiązującego w granicach miasta i na trasach aglomeracyjnych, z którego będzie można korzystać od 26 do 31 lipca.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przedstawił także listę inwestycji, które ułatwią krakowianom i pielgrzymom poruszanie się po mieście podczas ŚDM i po ich zakończeniu.

Od początku roku wykonano remonty nakładkowe na 27 ulicach w Krakowie (prace zakończone lub w trakcie finalizacji): ul. Wielicka (od Kamieńskiego do Urzędu Miasta), Brożka (od Zakopiańskiej do Wilgi), Nowosądecka, Zakopiańska, Skotnicka, Piastowska, Nawojki, Focha (od Kraszewskiego do Alei), Reymonta, Królowej Jadwigi (od Piastowskiej do Pod Sikornikiem oraz od Bodziaszkowej do Nad Zalewem), Junacka/Chełmska (od ul. Rysi Stok do Ronda Chełmskiego), Opolska, Fieldorfa Nila (od torów tramwajowych do Prądnickiej), Prądnicka (od F. Nila do Opolskiej), Jasnogórska (od Chełmońskiego do Gaik), Tetmajera, Pod Strzechą, Markowskiego, Kupały, Cedyńska, Kruszwicka (od Piasta Kołodzieja do Jadźwingów), Zakole, Łącka, Kalwińska, Wąwozowa, Meissnera.

Kraków pięknieje także dla pieszych. W tym roku w mieście ukończono serię remontów chodników i miejsc spacerowych, o naprawę których wnioskowali mieszkańcy poszczególnych dzielnic, ulic czy osiedli. Remonty przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa, komfortu i estetyki.

Wśród zakończonych prac w ścisłym centrum Krakowa warto wspomnieć o naprawie (przełożeniu) nawierzchni z kostki kamiennej w Rynku Głównym i uzupełnieniu brakujących spoin. Podobna naprawa została wykonana na ul. Kanoniczej (od ul. Senackiej do Pl. Marii Magdaleny), ul. Poselskiej i ul. Siennej. Ponadto wyremontowany został parking na Placu Matejki i schody prowadzące na Wawel od ul. Bernardyńskiej.

Zakończyły się także prace na al. Solidarności w rejonie ul. Bulwarowej. Chodnik wraz ze ścieżką rowerową powstał przy ul. Bieńczyckiej (od Ronda Czyżyńskiego do os. Kolorowego) oraz na Alei Pokoju(ciąg pieszo-rowerowy).

Do tej pory, w trakcie pierwszego półrocza 2016 roku, nowe chodniki powstały również m.in. przy al. 29 Listopada (od ul. Opolskiej do Żmujdzkiej), al. Focha, ul. Podlesie (od Facimiech do Błotnej) oraz wyremontowaliśmy alejki spacerowe na ul. Młyńskiej (od Bohaterów Wietnamu do ul. F. Nullo), które były już zniszczone. Ponadto sukcesywnie realizowane są remonty chodników wytypowanych przez rady dzielnic w ramach zadań powierzonych.

Wszelkie informacje na temat Światowych Dni Młodzieży można znaleźć w specjalnej zakładce ŚDM 2016 na stronie www.krakow.pl oraz www.zikit.krakow.pl.

Dostępna jest również infolinia 12 616 86 06, pod którą mogą zgłaszać się mieszkańcy, by dowiedzieć się jaka wjazdówka będzie im potrzebna, by mogli swobodnie poruszać się samochodem w obrębie stref dopuszczonych do ruchu.

Z pytaniami można dzwonić również na numer całodobowego dyżuru interwencyjnego ZIKiT: 12 616 75 55 oraz centralę Zarządu: 12 616 70 00.

Jak poruszać się po Krakowie podczas ŚDM? – informator:

Witold Wesołowski -
Tour de Pologne w Kr
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ