Strona głównaAktualnościInstytucjeMuzeum Spraw WojskowychWystawa pt. „Kopalnie i huty siarki w Swoszowicach 1415-1884”

Wystawa pt. „Kopalnie i huty siarki w Swoszowicach 1415-1884”

Wystawa w Muzeum Spraw Wojskowych. Siarka / fot. archiwum MSWojsk

Wystawa w Muzeum Spraw Wojskowych

Od 06 grudnia 2015 r. w naszym muzeum gości wystawa pt. „Kopalnie i huty siarki w Swoszowicach 1415-1884”. Można zobaczyć na niej m.in.:

  • prawdziwą siarkę,
  • oryginalne akcesoria z epoki służące do jej wydobycia,
  • mundur górniczy,
  • poczytać historie ludzi pracujących w kopalni,
  • poznać ciekawostki dotyczące górniczej przeszłości Swoszowic.

Wystawa zorganizowana została dzięki Komitetowi Organizacyjnemu Obchodów Jubileuszu 600-lecia Lokacji Swoszowic. Scenariuszem zajął się dr Adam Wójcik-Łużycki. Współpracowali z nim Beata Kotasiak-Wójcik, Dominik J. Galas i nasz dyrektor Zbigniew Feliksiewicz. Skład komputerowy i fotografie na tablicach informacyjnych zawdzięczamy Andrzejowi Kaczorowskiemu. Za fotografie dziękujemy również Dominikowi J. Galasowi.

Oczywiście bez zaangażowania kilku instytucji i ludzi w ogóle nie doszłoby do wystawy. Wsparciem służyli nam m.in.: Szkoła Podstawowa nr 43 w Krakowie-Swoszowicach, Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega, Grupa Azoty (Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A.), a także Zenon Duda i Kazimierz Ferenc.

Wszystko odbyło się to przy finansowym wsparciu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Wystawę pt. „Kopalnie i huty siarki w Swoszowicach 1415-1884” można zwiedzać w niedziele w godz. 11.00-18.00. Na wirtualny spacer po ekspozycji zapraszamy do naszej Galerii – to oczywiście nie wszystko, co dla Państwa przygotowaliśmy.

Muzeum Spraw Wojskow
Rekrutacja na rok sz
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ