Strona głównaAktualnościOgólneKraków stolicą polskich seniorów

Kraków stolicą polskich seniorów

Senioralia2016 / fot. JustynaKoziarz

Już 8 października Kraków będzie najbardziej pro-seniorskim polskim miastem. Seniorzy z całego kraju przyjadą tam na III Ogólnopolskie Senioralia i Międzypokoleniówkę na Barce.

W Polsce populacja osób w wieku 60+ stale rośnie, obecnie wynosi ona 22% wszystkich mieszkańców, a według prognoz liczba ta w 2050 roku wzrośnie do 39%, czyniąc Polaków najstarszym społeczeństwem w Europie. W obliczu tego zjawiska Stowarzyszenie Manko i redakcja „Głosu Seniora” wraz z UTW Politechniki Krakowskiej w Centrum Pedagogiki i Psychologii organizują III Ogólnopolskie Senioralia, które odbędą się 8 października w Krakowie.

Wydarzenie to jest okazją do zaznaczenia obecności seniorów w przestrzeni publicznej i szansą na zmianę sposobu postrzegania osób starszych przez większość społeczeństwa ‒ seniorzy z całej Polski po uroczystej Mszy Świętej w Kościele Mariackim barwnym korowodem wyruszą z Rynku Głównego na teren Politechniki Krakowskiej, gdzie odbędzie się część wykładowo-artystyczna. O muzyczną oprawę parady zadba zespół Misutapura, rozgrzewający wszystkich uczestników gorącymi rytmami.

Po uroczystym otwarciu konferencji przez organizatorów oraz patronów honorowych i występie zespołu Pieśni i Tańca Małe Słowianki nastąpi cykl wspólnych wykładów poświęconych polityce pro-serniorskiej, aktywizacji seniorów i depresji. Po przerwie na poczęstunek prelekcje zostaną rozdzielone na dwa panele: „Zdrowy Tryb Życia” i „Bezpieczny senior”. W ramach pierwszego z nich odbędą się wykłady dotyczące pielęgnacji cery w wieku 60+, nieprawidłowego oddychania, dbania o serce i muzykoterapii z użyciem gongów. Część „Bezpieczny senior” będzie poświecona takim zagadnieniom jak bezpieczne leki, senior – świadomy konsument, bezpieczne oszczędzanie i co zrobić, aby nie dać się oszukać.

Seniorzy będą mieli okazję nie tylko do nabycia wiedzy z zakresu zdrowia i bezpieczeństwa, ale także do świetnej zabawy. O godzinie 16.00, finałem konkursu „Opowiedz Nam Swoją Historię”, rozpocznie się część rozrywkowa Senioraliów. Zostanie również rozstrzygnięty konkurs na najliczniejszą reprezentację organizacji seniorskiej na Senioraliach oraz odbędzie się loteria z nagrodami. Potem uczestnicy Senioraliów będą mogli wziąć udział w senasie filmowym w kinie Paradox.

III Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie będą także świetną okazją do integracji międzypokoleniowej i zacierania granic między starszym a młodszym pokoleniem – stanie się to dzięki Międzypoleniówce, która odbędzie się na Barce Augusta, którą poprowadzi DJ Wika w towarzystwie młodego dj-a. Dodatkową atrakcją będzie wyjątkowy pokaz mody dla seniorek, podczas którego modelki 60+ zaprezentują wspaniałe kreacje młodej, utalentowanej projektantki Igi Dymiel.

Chcemy nie tylko odkłamać stereotypowy wizerunek osoby starszej, ale przede wszystkim pokazać, że międzypokoleniowa nić porozumienia jest możliwa, bez względu na różnicę wieku, który nie powinien być przeszkodą w realizowaniu siebie, szukaniu nowych pasji i dobrej zabawie.

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego programu ASOS na lata 2014-2020.

Kontakt dla mediów:
Karolina Kociołek
[email protected]
508 867 656
12 429 37 28

Zdjęcie główne: Senioralia 2016 / fot. JustynaKoziarz

Zaproszenia na wydarzenie:

Swoszowicki Piknik P
Kolejna porażka sen
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.