Pożar w Jugowicach

http://www.psp.krakow.pl/wydarzenia.php?id=528

27 marca, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, przed godziną 15.00 wybuchł pożar w 2 domach przy ul. Ciechocińskiej na os. Jugowice (dzielnica Swoszowice). Mieszkańcy stracili dorobek życia w kilkanaście minut.

Pomoc dla naszych sąsiadów

Pożar w Jugowicach / fot. Roadsafe.pl

fot. Roadsafe.pl

Nic nie zapowiadało takiego scenariusza. W domów Piwowarczyków zabrakło prądu, więc zaczęto szukać przyczyny. Okazało się, że niewielka drewutnia w ogrodzie, w której właściciele posesji trzymają rowery i narzędzia ogrodnicze, stoi w płomieniach. Ogień rozprzestrzeniał tak bardzo szybko, że cała rodzina, poza swoim życiem, nie zdołała nic ocalić.

Dom Forysiów stanął w płomieniach jeszcze szybciej. Miał drewnianą górę, pokryty był lakierem. Wszystko wydarzyło się błyskawicznie. Kiedy rodzina wybrała się do kościoła, a później na spotkanie rodzinne, nie spodziewali się, że po powrocie zastaną zgliszcza… Obecnie cały dobytek rodzina może zmieścić w bagażniku samochodu.

W sprawie pomocy pogorzelcom można kontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie, ul. Józefińska 14, tel. 12 616 54 27.

Oficjalna informacja KMPSP w Krakowie

Jak informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie – „Działania PSP polegały na rozpoznaniu, w którym ustalono, że objęte ogniem są dwa budynki mieszkalne oraz wiaty garażowe i budynki gospodarcze zlokalizowane pomiędzy nimi. Mieszkańcy opuścili dom przed dojazdem JOP i nie było osób rannych. W drugim budynku nikt nie przebywał. Podano dwa prądy wody oraz trzeci z drabiny mechanicznej na palące się budynki. Wprowadzono do środka rotę do gaszenia stolarni w budynku. Odłączono prąd elektryczny w domach i skontrolowano zawór gazu ziemnego. Wyznaczono roty do wejścia do budynków, które były mocno zadymione. Przybyły na miejsce Oficer Operacyjny zadysponował dodatkowe siły i środki. Wprowadzono linie gaśniczą w obronie budynku Przedszkola na posesji obok. Przybyłe na miejsce ZRM przeprowadziło rozpoznanie medyczne i udzieliło wsparcia domownikom.”

Na miejscu pojawiły się jednostki z: pogotowia gazowego, pogotowia energetycznego, pogotowia ratunkowego, pogotowia wodociągowego, policji oraz nadzoru budowlanego.

Nieoczekiwana pomoc w akcji

Monika Kuc / fot. Roadsafe.pl

fot. Roadsafe.pl

Do akcji, jeszcze przed przyjazdem jednostki straży pożarnej, przystąpiła Monika Kuc, która jest strażakiem z OSP Czesław w powiecie myślenickim, jednak prywatnie mieszka w naszej Dzielnicy. Między innymi ewakuowała ludzi z płonących budynków, utworzyła tzw. strefę bezpieczeństwa, zajęła się usuwaniem gapiów oraz tworzeniem dogodnego dojazdu dla zawodowych strażaków. Gratulujemy obywatelskiej postawy!

 

Jak zachować się w trakcie pożaru?

Nawet mały pożar w mieszkaniu powoduje duże straty materialne i zawsze stanowi zagrożenie dla życia mieszkańców. Pamiętaj jednak, że życie Twoje i Twojej rodziny jest najważniejsze. Strażacy radzą co zrobić, jeżeli zobaczysz dym lub ogień:

  • podnieś alarm i powiadom innych domowników o pożarze;
  • zadzwoń do straży pożarnej tel. 998 lub z telefonu komórkowego na numer alarmowy 112, poczekaj na zgłoszenie, powiedz głośno i wyraźnie: co się pali, gdzie się pali, czy są zagrożeni ludzie, czy w obrębie pożaru mogą znajdować się substancje łatwo zapalne lub niebezpieczne, swoje nazwisko i numer telefonu, z którego dzwonisz;
  • jeżeli sytuacja pozwala – przystąp do gaszenia pożaru gaśnicą lub wodą z hydrantu, ale bez narażania życia na niebezpieczeństwo;
  • jeżeli nie jesteś w stanie opanować pożaru, opuść budynek przez najbliższe wyjście, nie ryzykuj.

Jeżeli usłyszysz alarm:

  • upewnij się, że wszyscy zdają sobie sprawę z zaistniałego pożaru;
  • pomóż innym domownikom w opuszczeniu pomieszczeń.

Gdy nie możesz opuścić mieszkania, na przykład wskutek silnego zadymienia klatki schodowej:

  • zamknij drzwi (nie na klucz) i uszczelnij je mokrymi ręcznikami lub kocem;
  • pozostań przy oknie i poczekaj na pomoc straży pożarnej.
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Wnioski o wypłatę
MALI uczniowie idą

[email protected]

Redaktor Naczelny i Wydawca Swoszowickego Portalu Informacyjnego, Dziennikarz, Specjalista ds. komunikacji w Sweco Engineering oraz mama rocznej, energicznej dziewczynki. Jest absolwentką Wydziału Filologi Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie (spec. Komunikacja społeczna) oraz Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera (kier. Marketing w sieci). Przez blisko 10 lat współpracowała prasą lokalną m.in. z krakowskim miesięcznikiem "Wiadomości". Jednocześnie, jako freelancer, tworzyła treści na strony internetowe dla przedsiębiorców, obsługiwała ich strony internetowe oraz profile w sieciach społecznościowych. Obecnie od 3 lat prowadzi SPI oraz pracuje na etat w jednej z największych w Polsce i w Europie firm inżynieryjno-projektowych. Fascynują ją odmienne kultury, odkrywanie nowych smaków oraz fotografia.

Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ