Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówBudżet obywatelski: podsumowanie etapu składania projektów

Budżet obywatelski: podsumowanie etapu składania projektów

Więcej niż przed rokiem projektów dzielnicowych oraz – podobnie jak w poprzedniej edycji – dwie dominujące kategorie wszystkich pomysłów: zieleń i ochrona środowiska oraz infrastruktura. Tak po analizie prezentują się wyniki zakończonego etapu składania wniosków do VII Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

W tym roku na BO przeznaczona została rekordowa jak do tej pory kwota 32 mln zł, z czego 6,4 mln zł na zadania ogólnomiejskie i 25,6 mln zł na dzielnicowe. Złożonych zostało 988 wniosków, z czego 807 o charakterze dzielnicowym i 181 o charakterze ogólnomiejskim. Dla porównania, przed rokiem było 949 wniosków, z czego 725 o charakterze dzielnicowym i 224 ogólnomiejskich.

– Dużym zaskoczeniem była dla nas praca wnioskodawców, z którymi – z uwagi na sytuację pandemii – nie mogliśmy się spotykać bezpośrednio i wchodzić z nimi w interakcje. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Ambasadorom Lokalnej Partycypacji i Młodzieżowym Ambasadorom BO za zaangażowanie, które zaowocowało większą niż w roku ubiegłym liczbą projektów dzielnicowych – mówi Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.

Aż 25 proc. wszystkich złożonych projektów dotyczy zieleni i ochrony środowiska, tylko trochę mniej – 23 proc. – infrastruktury. Nie brakuje także wniosków z zakresu sportu i infrastruktury sportowej – 16 proc., kultury – 11 proc. i edukacji – 7 proc. W tym roku najmniej propozycji dotyczy infrastruktury rowerowej – 2 proc.

Najwięcej projektów dzielnicowych dotyczy Nowej Huty – 97, Prądnika Białego – 63 i Podgórza – 58. Z kolei najmniej propozycji wpłynęło w dzielnicach: Podgórze Duchackie – 19, Swoszowice – 21 i Zwierzyniec – 31. W Dzielnicy XVIII aż 38 spośród wszystkich złożonych pomysłów to propozycje z kategorii infrastruktury, 18 – sportu i infrastruktury sportowej, a 17 – zieleni i ochrony środowiska.

Jeśli chodzi o zadania ogólnomiejskie, to złożono tyle samo pomysłów z zakresu infrastruktury co zieleni i ochrony środowiska – po 41 projektów. Wnioskodawcy napisali też łącznie 28 projektów z zakresu sportu i infrastruktury sportowej oraz 17 dotyczących ochrony zdrowia. 

W tym roku bardziej aktywnymi wnioskodawcami byli panowie, którzy stanowią 60 proc. autorów projektów. Osoby w wieku 36-45 lat stanowiły największą grupę wiekową wnioskodawców (38 proc.), a za nimi byli krakowianie w wieku 27-35 lat (29 proc.).

Podczas tegorocznej edycji BO wdrożono nowe udogodnienia dla wnioskodawców. Jednym z nich był Pilotażowy Program Wspólne Projekty 2020, w ramach którego działo 18 grup dyskusyjnych na Facebooku. Na nich mieszkańcy mogli wypowiadać się m.in. o potrzebach swojej okolicy, by potem wysyłać swoim Ambasadorom Lokalnej Partycypacji fiszki pomysłów na projekty. Autorzy fiszek mogli skorzystać z preweryfikacji, otrzymując informację zwrotną na temat swoich pomysłów od przedstawicieli jednostek weryfikujących, przed oficjalnym złożeniem propozycji zadania w systemie. Wpłynęło 135 fiszek, które były poddane preweryfikacji

Do składania projektów krakowian zachęcało też 34 Ambasadorów Lokalnej Partycypacji. Każdy z nich wskazał obszar Krakowa (osiedla, kilka ulic lub część dzielnicy), w którym razem z jego mieszkańcami diagnozował lokalne potrzeby i przygotowywał pomysły na propozycje m.in. zadań do budżetu obywatelskiego.

W tym roku osoby, które miały pomysł na lepszy Kraków, ale nie miały np. czasu na napisanie projektu, mogły złożyć swoją propozycję do Banku Pomysłów i zainteresować nią potencjalnych autorów wniosków. Zgłoszonych zostało 189 pomysłów. Na potrzeby tegorocznej edycji przygotowano też Kompozycję mapową BO 2020. W Internecie każdy mieszkaniec, który chciał złożyć projekt mógł sprawdzić, czy wybrana działka jest we władaniu Gminy Miejskiej Kraków.

Choć z uwagi na epidemię odwołano wszystkie stacjonarne dyżury konsultacyjne i maratony pisania projektów, to uruchomiono cykl telefonicznych dyżurów, podczas których można było uzyskać dodatkowe informacje albo doprecyzować swoje propozycje z przedstawicielami Urzędu Miasta czy miejskich jednostek organizacyjnych. Dodatkowo w ostatnich trzech dniach tj. 28, 29 oraz 30 kwietnia br. wydłużono działanie infolinii budżetu obywatelskiego do godziny 20:00 i dyżury urzędników.

W VII edycji BO, z uwagi na trwającą epidemię, wydłużony został czas na składanie list poparcia, na których winno się znaleźć 15 podpisów mieszkańców dzielnicy – w przypadku projektu dzielnicowego i 15 mieszkańców miasta – w przypadku projektu ogólnomiejskiego. – Termin upływa 24 lipca, ale pierwsze listy już do nas wpływają – mówi Mateusz Płoskonka i przypomina, że ich dostarczenie jest konieczne, aby projekt złożyć poprawnie.

Teraz do pracy przystępują urzędnicy, którzy będą oceniać projekty pod kątem formalnym i prawnym. Ten etap potrwa 3 miesiące. 7 sierpnia zostaną ogłoszone wyniki ich oceny, a w dniach 7–14 sierpnia wnioskodawcy będą mogli składać protesty. Te zostaną rozpatrzone do końca sierpnia, a listę projektów, na które będzie można głosować poznamy 10 września. Samo głosowanie zaplanowano na 26 września – 5 października.

Zobacz prezentację z podsumowaniem etapu składania wniosków – plik PDF.

Źródło: Magiczny Kraków

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ