Strona głównaAktualnościJulia – Biała Jaskółka – powieść fantasy dla młodzieży

Julia – Biała Jaskółka – powieść fantasy dla młodzieży

Julia-Biała Jaskółka - powieść fantasy dla młodzieży

Mieszkaniec naszej dzielnicy – Jacek Taran – napisał powieść fantasy dla młodzieży pt. „Julia – Biała Jaskółka”. Obecnie książka czeka na wydanie. Można przyśpieszyć ten proces wspierając projekt na portalu PolakPotrafi: https://polakpotrafi.pl/projekt/julia-biala-jaskolka. Jeśli ostateczna suma zbiórki przekroczy zakładaną kwotę, to naddatek przeznaczony będzie na pomoc dzieciom uchodźców z Czeczenii mieszkającym w Polsce (Dzieci z Dworca Brześć).

O książce „Julia – Biała Jaskółka”

W sierocińcu na ulicy Burej każdy dzień zaczynał się tak samo. Pobudka o godzinie szóstej i zimna podłoga pod bosą stopą. Potem obskurna i śmierdząca grzybem łazienka, do której dziewczęta schodziły do piwnicy po wąskich, starych schodach. Kamienna klatka schodowa potęgowała odgłosy pierwszych, codziennych sprzeczek, złośliwych śmiechów, wyzwisk i szturchańców. Najgłośniej jednak przez ten poranny harmider przebijał się skrzekliwy głos wychowawczyni – szybciej, szybciej, sieroty niemyte, zafajdańce – jej nienawistne skrzeczenie niosło się przez wszystkie piętra starego, zaniedbanego budynku. Codziennie te same słowa. Zafajdańce – tak do nich mówiła.

Tak zaczyna się książka „Julia – Biała Jaskółka”, której jestem autorem. To powieść z gatunku fantasy, adresowana do młodzieży powyżej 12 roku życia. Opowiada o przygodach czternastoletniej Julii, na którą niespodziewanie spada zadanie na pozór przerastające jej siły i zdolności. Dziewczynka podejmuje się jego wykonania przeczuwając, że dzięki temu uda się jej odkryć własną tożsamość, poznać swoje pochodzenie i przeznaczenie. Warstwa fabularna, to jednak tylko pretekst do ukazania problemów tkwiących o wiele głębiej.

Julia-Biała Jaskółka - powieść fantasy dla młodzieżyW kontekście baśniowej przygody toczy się walka nie tylko o przetrwanie wyimaginowanego świata, ale przede wszystkim o wartości nadrzędne – solidarność, szacunek dla mniejszości, przyjaźń, lojalność. Moja opowieść w sugestywny sposób odwołuje się do problemów naszego, współczesnego świata – kryzysy emigracyjne, kryzys klimatyczny, starania o przetrwanie tradycji i towarzyszących jej obrzędów.

Moją powieść adresuję do nastoletniego czytelnika, bo jako ojciec dwóch nastoletnich córek, jestem przekonany, że jest to wiek największej wrażliwości, najbardziej podatny na kształtowanie niezachwianych moralnie postaw. To też wiek, w którym młody człowiek uczy się empatii, odczuwa potrzebę buntu przeciwko niesprawiedliwościom i krzywdzie. Jestem przekonany, że nastoletni czytelnik znajdzie w lekturze mojej powieści nie tylko fascynującą przygodę, ale też źródło wartości, które w przyszłości mogą stać się ważnym elementem wyznawanych zasad. Wiem to, gdyż sam wyrosłem na lekturach, które stały mi się busolą i ważnym moralnym wskazaniem w życiu dorosłym. W związku z tym, że zdecydowałem się wydać moją książkę samodzielnie, bez pośrednictwa wydawnictw, przyznanie mi możliwości uzyskania środków za pomocą portalu PolakPotrafi.pl byłoby dla mnie bardzo cenne i pomocne.

Bardzo proszę Cię o wsparcie mojego projektu. Wierzę, że książki, które mówią o walce dobra ze złem, które pokazują, że warto być dobrym, mają ogromną moc zmieniania świata. Dzięki Twojemu wsparciu mamy szansę wspólnie uczynić ten świat lepszym. Dziękuję i życzę dużo dobrego!

Recenzja

Zapraszam też do przeczytania recenzji mojej książki napisanej przez Biserkę Čejović. Jest literaturoznawczynią współpracującą z Uniwersytetem Jagiellońskim i Międzynarodowym Festiwalem Literatury Dziecięcej w Rabce. Biserka publikuje w Książkach. Magazynie do czytania.

RECENZJA – JULIA – BIAŁA JASKÓŁKA

O Autorze

Jestem absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, studia na Wydziale Filologicznym ukończyłem w 2001 roku. Stale współpracuję z Tygodnikiem Powszechnym jako fotoreporter i dziennikarz. W moim kręgu zainteresowań znajdują się głównie sprawy społeczne związane z wykluczeniem, uchodźstwem, brakiem akceptacji. Od 2018 jestem również nauczycielem akademickim – przedmiot „fotografia w komunikacji społecznej” na Wydziale Polonistyki UJ. Angażuję się w wolontariat związany z pomocą uchodźcom. Pasjonuje się podróżami, fotografią, kinem i gotowaniem. Na stałe mieszkam w Krakowie.

Możesz też dowiedzieć się więcej o mnie śledząc moje profile w mediach społecznościowych:

Jacek Taran – facebook

Jacek Taran – Instagram

Autor: Jacek Taran
Autorka portretu Julii: Małgorzata Zając

2 Akcja "Czysta Łys
Budżet obywatelski:

[email protected]

Redaktor Naczelny i Wydawca Swoszowickego Portalu Informacyjnego, Dziennikarz, Specjalista ds. komunikacji w Sweco Polska oraz mama małej, energicznej dziewczynki. Jest absolwentką Wydziału Filologi Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie (spec. Komunikacja społeczna) oraz Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera (kier. Marketing w sieci). Przez blisko 10 lat współpracowała prasą lokalną m.in. z krakowskim miesięcznikiem "Wiadomości". Jednocześnie, jako freelancer, tworzyła treści na strony internetowe dla przedsiębiorców, obsługiwała ich strony internetowe oraz profile w sieciach społecznościowych. Obecnie od początku działalności prowadzi SPI oraz pracuje na etat w jednej z największych w Polsce i w Europie firm inżynieryjno-projektowych. Fascynują ją odmienne kultury, odkrywanie nowych smaków oraz fotografia.

Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.