Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówGorące dni w Krakowie. Uważajmy na upały!

Gorące dni w Krakowie. Uważajmy na upały!

Gorące dni w Krakowie. Uważajmy na upały!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed nadchodzącymi upałami dla województwa małopolskiego. Od dzisiaj aż do 5 sierpnia temperatury w naszym regionie w trakcie dnia będą wynosić od 30 do nawet 37 st. C.

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMiGW w Krakowie prognozuje w okresie od niedzieli, 30 lipca aż do soboty, 5 sierpnia upalne dni. Termometry w trakcie dnia będą wskazywać maksymalnie od 30 do 33 st. C. Co więcej, we wtorek, środę i czwartek temperatura w naszym regionie może wynieść od 34 do 37 st. C. Upalne będą także noce – z temperaturami minimalnymi od 20 do 22 st. C.

Ostrzeżenie IMiGW obowiązuje aż do godz. 20:00 w sobotę, 5 sierpnia. Synoptycy nie wykluczają, że okres ważności ostrzeżenia zostanie przedłużony.

Podczas upałów najgorszy czas dla organizmu przypada między godz. 10:00 a 16:00. Seniorzy oraz dzieci, czyli osoby najbardziej narażone na negatywne skutki upału, w miarę możliwości, powinni w tym czasie unikać przebywania na słońcu. Wszystkie osoby narażone na dłuższy kontakt z promieniami słonecznymi powinny mieć nakrycie głowy (kapelusz, czapka z daszkiem). Warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych. Trzeba też zapewnić organizmowi przynajmniej 2 litry wody dziennie. W razie przegrzania, odczuwania zawrotów głowy, konieczne jest przeniesienie się w chłodne miejsce i nawodnienie organizmu. Jeśli objawy nie ustępują,  należy zgłosić się do lekarza.

Mieszkańcy i turyści odwiedzający nasze miasto mogą korzystać z pitników z wodą z miejskiej sieci, ustawionych na Rynku Głównym (koło Wieży Ratuszowej) i przy wejściu do Parku Jordana od strony Błoń. – Woda jest bezpieczna i można ją pić bezpośrednio z kranu. Jej jakość gwarantują codzienne kontrole, wykonywane przez Centralne Laboratorium – informuje Robert Żurek z MPWiK. 

Ważna jest również informacja dla dorożkarzy. Przypominamy, że gdy temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza w cieniu, obowiązuje zakaz postoju dorożek na Rynku Głównym, Małym Rynku i Placu Szczepańskim (od godz. 13:00 do 17:00). Dorożkarze mogą wówczas korzystać z postojów zastępczych (na alejce Plant przy ul. Podzamcze, przy Barbakanie oraz na ul. Mikołajskiej przy Bazylice Mariackiej). Z postojów zastępczych dorożkarze mogą korzystać także poza wyżej wymienionymi godzinami. O wszystkich tych zasadach dorożkarze zostali poinformowani pismem z Wydziału Spraw Administracyjnych UMK.

Również właściciele psów i kotów powinni zadbać o właściwą ochronę swoich pupili. Zwierzęta muszą mieć przede wszystkim dostęp do wody pitnej. W przypadku wysokich temperatur lepiej nie wychodzić z nimi na spacer między godz. 10:00 a 16:00. Warto też zabrać ze sobą wodę i mokry ręcznik, którym można schłodzić zwierzę.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zostawiać zwierząt w miejscach nasłonecznionych, zwłaszcza w zaparkowanym samochodzie, nawet z uchylonymi szybami. Pamiętajmy, że temperatura powietrza w nagrzanym samochodzie może przekroczyć 60 stopni Celsjusza w ciągu kilkunastu minut.

W przypadku, gdy zauważymy, że zwierzę przebywa w złych warunkach i nie ma dostępu do wody, interwencję należy zgłosić do Straży Miejskiej pod numerem 986, do Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – u. Floriańska 53, tel. 12 421 77 72, 12 421 26 85 lub pod numer alarmowy 112.

Źródło: Magiczny Kraków
fot. pixabay

TAGI:
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
74. Tour de Pologne
Rusza nowy okres zas
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ