Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówKraków dla niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin

Kraków dla niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin

Kraków jako jedno z pierwszych miast w Polsce uruchomił w listopadzie ubiegłego roku program adresowany do rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem pod nazwą: Kraków dla Rodziny „N”. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa mogą one korzystać z systemu zniżek, ulg, preferencji i uprawnień na podstawie Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem. Do tej pory zostało złożonych blisko 1000 wniosków i wydanych ponad 3000 kart.

Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem daje możliwość nieodpłatnego przejazdu komunikacją miejską dla wszystkich członków rodzin, w których są niepełnosprawne dzieci albo jedno niepełnosprawne dziecko. To dotyczy mamy, taty, ale także rodzeństwa.

Do programu będzie mogło przystąpić 7,5 tys. rodzin. Blisko 35 tysięcy osób będzie się posługiwać imiennymi kartami.

Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem upoważnia przede wszystkim do: 100 proc. ulgi w korzystaniu z komunikacji miejskiej w Krakowie, a także m.in. pierwszeństwa w przyjęciu dziecka do żłobka oraz zwolnienia z opłaty za pobyt dziecka w żłobku samorządowym.

Miejskie teatry, muzea baseny oraz Zarząd Fundacji „Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie” wprowadziły 50-procentowe zniżki w opłatach za bilety wstępu. Rodziny mogą także korzystać z katalogu oferty prywatnych podmiotów. Aktualnie blisko 30 partnerów przystąpiło do współpracy z miastem.

Do korzystania z Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem uprawnione są rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem zamieszkałe na terenie Gminy Miejskiej Kraków oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego prowadzone przez Gminę Miejską Kraków lub na jej zlecenie.

Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem otrzymują:

  • niepełnosprawne dziecko do ukończenia 25. roku życia, posiadające odpowiednio aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub aktualne orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • rodzeństwo dziecka niepełnosprawnego do ukończenia 18. roku życia lub do ukończenia 24. roku życia w przypadku, gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej,
  • uprawnieni członkowie rodzin, w których wychowywane jest dziecko niepełnosprawne,
  • uprawnione dzieci niepełnosprawne umieszczone w placówkach,
  • opiekunowie placówek.

Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem wydawana jest lub termin jej ważności jest przedłużany bezpłatnie, po weryfikacji złożonego kompletnego wniosku, na okres obowiązywania posiadanego przez niepełnosprawne dziecko orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na okres pięciu lat.

Urząd Miasta Krakowa przyjmuje wnioski o Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem w następujących lokalizacjach:

  • ul. Stachowicza 18,
  • os. Zgody 2,

Dodatkowe lokalizacje (czynne od stycznia 2018 r.):   

  • 1) ul. Wielicka 28a,
  • 2) G. H. „Bronowice”, ul. Stawowa 61,
  • 3) G.H. „Serenada”, al. Gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego 39.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 16 616 52 93, 12 616 52 94. Wniosek o wydanie karty oraz regulamin znajdują się na stronach internetowych krakow.pl/bezbarier.

Źródło: Magiczny Kraków
Fot. 
materiały prasowe

Maksymalizacja siatk
Wystawy malarstwa Re
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.