Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówPo zmroku uważaj na zwierzęta na drodze

Po zmroku uważaj na zwierzęta na drodze

Z każdym jesiennym dniem coraz szybciej zapada zmrok. To właśnie wieczorem zwierzęta zasiedlające miasta jak lisy, sarny, jeże czy dziki wychodzą szukać pokarmu. Kolizja z nimi może być niebezpieczna, dlatego jadąc samochodem bądź czujny i zwolnij.

Jeśli zdarzy się sytuacja i potrącimy zwierzę, powinniśmy włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy i wezwać pomoc. Najlepiej zadzwonić na numer alarmowy 112 lub straż miejską 986, które poinformują służby weterynaryjne. W żadnym wypadku nie można zostawić zwierzęcia bez pomocy. Obecność zwierzęcia na drodze w nietypowym miejscu może zagrażać zarówno jemu, jak i ludziom. Należy także powiadomić odpowiednie służby, jeśli zwierzę jest już martwe. 

W ubiegłym roku na terenie miasta odnotowano 2050 interwencji z udziałem różnych zwierząt. Są to nie tylko przypadki związane z kolizjami, ale również spotkania ze zwierzętami. W tym roku jest ich znacznie więcej, liczba zgłoszeń do końca sierpnia przekraczała już 2600 przypadków.

Przypominamy także film zrealizowany przez Fundację Dzika Klinika w ramach projektu pt:. „Ochrona różnorodności biologicznej ekosystemów zurbanizowanych – platforma edukacyjna – V edycja”.  Film współfinansowany był ze środków Miasta Krakowa oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Warto dodać, że Kraków ma już trzy odłownie dzików. Niedawno w Krakowie zostały uruchomione dwie dodatkowe odłownie, które działają w okolicy ulicy Księcia Józefa i przy ulicy Obrońców Tobruku. Pierwsza pułapka została postawiona w Krakowie w lutym br. i aktualnie znajduje się na ul. Obozowej. Więcej na ten temat tutaj.

Źródło: KrakówPL

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Kraków przygotował
W planach są dwa pa
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.