Porozmawiajmy o wymianie paleniska

Obecny sezon grzewczy jest ostatnim sezonem, w którym można używać do ogrzewania węgla i drewna! 1 września 2019 r. na terenie Krakowa zaczął obowiązywać całkowity zakaz spalania paliw stałych – przypominają ankieterzy, którzy w październiku odwiedzają mieszkańców Krakowa. Zostało więc już tylko nieco ponad 10 miesięcy, by dokonać wymiany ogrzewania na proekologiczne.

Ankieterzy odwiedzają mieszkańców

Trwa kolejna edycja akcji informacyjno-edukacyjnej Urzędu Miasta Krakowa „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa”, skierowana do mieszkańców posiadających czynne paleniska węglowe, która ma na celu zachęcić do skorzystania z dotacji na wyminę pieca. Zgodnie z uchwałą antysmogową, od 1 września 2019 roku na terenie Krakowa zaczął obowiązywać całkowity zakaz stosowania paliw stałych, jako źródeł ogrzewania nieruchomości.

Ankieterzy, wyposażeni w specjalne identyfikatory, w czasie wizyty udzielają informacji i przekazują materiały promocyjne na temat:

  • Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE), w ramach którego mieszkańcy mogą otrzymać dotację w wysokości do 60% kosztów kwalifikowalnych na wymianę czynnego paleniska węglowego;
  • Programu Osłonowego Pomocy Społecznej (POPS), który wspiera mieszkańców o niższych dochodach i pozwala na otrzymanie nawet 100% poniesionych kosztów kwalifikowalnych na wymianę ogrzewania;
  • Lokalnego Programu Osłonowego (LPO), dzięki któremu można ubiegać się o dopłatę do rachunków, wynikającą z wymiany ogrzewania na system proekologiczny;
  • Obowiązujących uchwałach antysmogowych.

PONE

W ramach akcji „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze” zostały przygotowane ulotki informujące mieszkańców o prowadzonych programach (PONE, LPO, POPS) i rekomendowanych wykonawcach, w placówkach edukacyjnych pojawiły się plakaty, a w komunikacji miejskiej i na wyświetlaczach automatów Krakowskiej Karty Miejskiej emitowane są spoty zachęcające do wymiany paleniska. Informacje o Programie Ograniczania Niskiej Emisji, zakazie stosowania palenisk węglowych od września 2019 r., a także wizytach ankieterów, można uzyskać na antenie radia Kraków, w mediach społecznościowych, a także w lokalnej prasie.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z dotacji w ramach PONE mogą zgłosić się do jednego z trzech punktów informacyjno-doradczych, w których doradcy energetyczni pomogą w wypełnieniu wniosku i weryfikacji dokumentacji niezbędnej do ubiegania się o dotację:

  • al. Powstania Warszawskiego 10, punkt czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.40-18.00
  • os. Zgody 2, punkt czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.40-15.30
  • ul. Wielickiej 28a, punkt czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.40-15.30

Nie odkładaj decyzji na ostatnią chwilę! Jeśli chcesz zdążyć przed 1 września 2019 roku, pamiętaj, że na kilka miesięcy przed wejściem w życie zakazu, firmy dokonujące wymian systemu ogrzewania nie będą w stanie obsłużyć wszystkich zainteresowanych osób, a magazyny mogą nie dysponować potrzebnymi materiałami.

Nie czekaj, złóż wniosek o dofinansowanie, zachęć również sąsiadów, którzy posiadają paleniska podlegające likwidacji i włączcie się razem w walkę o czyste powietrze dla Krakowa!

PONE

Źródło: Magiczny Kraków
fot. Urząd Miasta Krakowa

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Wyniki międzyszkoln
Jacek Majchrowski pr
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.