Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówŚledź komunikację miejską na żywo z pomocą mapy

Śledź komunikację miejską na żywo z pomocą mapy

Kraków wspólnie z firmą Google wprowadza realny czas przejazdów tramwajów i autobusów na mapach Google. Zaplanowanie podróży będzie teraz o wiele łatwiejsze, dzięki możliwości podglądu, gdzie znajduje się tramwaj i autobus (szczególnie będzie to przydatne w nadchodzących miesiącach zimowych).

Dotychczas na mapach Google mogliśmy wyszukiwać tylko połączenia według planowanych rozkładów jazdy. Teraz zobaczymy np. czy nasz tramwaj jedzie zgodnie z rozkładem, czy też jedzie nieco szybciej lub ma opóźnienie. Dodatkowo wprowadzane są informacje o numeracji peronów danego przystanku.

– Dzięki tej współpracy mieszkańcy, jak i przyjezdni, którzy nie do końca orientują się w siatce transportu miejskiego, będą mieli już pełen zakres informacji – mówi Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego.

Wdrożenie systemu GTFS Realtime to efekt zapowiadanej przez ZTP otwartości danych. GTFS, czyli General Transit Feed Specification, to międzynarodowy format zapisu informacji o rozkładach jazdy i lokalizacji przystanków.

Dzięki wdrożeniu GTFS wyświetlając mapy w przeglądarce w wersji komputerowej bądź na telefonie czy tablecie:

  • kursy oznaczone na zielono prezentują rzeczywistą, prognozowaną godzinę przyjazdu
  • kursy oznaczone kolorem czarnym – godzinę rozkładową, bez uwzględnienia przyspieszeń i opóźnień.

W mobilnej wersji mapy można sprawdzić także położenie pojazdów na mapie.

Źródło: KrakówPL
Fot. materiały UMK

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:
Świąteczny Kiermas
Ale to już było i
Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ