Strona głównaAktualnościInstytucjeMagiczny KrakówWybory do Parlamentu Europejskiego – poradnik dla głosujących

Wybory do Parlamentu Europejskiego – poradnik dla głosujących

W niedzielę, 26 maja odbędą się wybory posłów do Parlamentu Europejskiego. Dla każdego obywatela Unii Europejskiej jest to ważne głosowanie – podczas niego wybranych zostanie 52 polskich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim.

W Krakowie jest 405 obwodowych komisji wyborczych, zlokalizowanych w większości w tych samych miejscach, w których wybieraliśmy na jesieni ubiegłego roku władze samorządowe. O siedzibie obwodowej komisji wyborczej decyduje adres zameldowania wyborcy. Wykaz granic i numerów obwodów, a także siedzib obwodowych komisji wyborczych można odnaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa. Oprócz tego utworzono 45 tzw. obwodów odrębnych – w szpitalach, zakładach karnych i domach studenckich (są one przeznaczone do głosowania chorych, więźniów i studentów).

Na podanej stronie internetowej odnajdziemy także informacje dla wyborców, w tym cudzoziemców, a także inne przydatne informacje związane z wyborami.

Aby móc oddać swój głos w wyborach w lokalu wyborczym należy się wylegitymować dokumentem tożsamości ze zdjęciem. Otrzymamy jedną kartę do głosowania, na której będą umieszczone listy kandydatów, zgłoszonych przez komitety wyborcze. Aby nasz głos był ważny, należy postawić jeden znak „x” w kratce przy nazwisku kandydata, na którego głosujemy. Tylko taki głos będzie ważny. Kartę z oddanym głosem wrzucamy do urny wyborczej.

Lokale wyborcze będą czynne w niedzielę, 26 maja w godzinach 7.00–21.00.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego mogą głosować wszyscy obywatele Unii Europejskiej, również ci nieposiadający obywatelstwa polskiego. Cudzoziemcy, którzy 26 maja będą przebywać w Polsce i tu będą chcieli oddać swój głos muszą dopisać się do listy wyborców. Można to zrobić w Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa na:

  • al. Powstania Warszawskiego 10,
  • ul. Wielicka 28A,
  • os. Zgody 2.

Szczegółowe informacje w kilku językach można znaleźć na stronie: Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa

Źródło: Magiczny Kraków
fot. ec.europa.eu

Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.