Strona głównaAktualnościInstytucjeStowarzyszenieWirtualna Tablica Pamięci Mieszkańców Swoszowic

Wirtualna Tablica Pamięci Mieszkańców Swoszowic

Tablica-Pamieci

Drodzy Państwo, wraz z Dominikiem Galasem postanowiliśmy uruchomić projekt mający na celu odzyskanie pamięci o poległych, zamęczonych, zamordowanych lub zaginionych w czasie wojen mieszkańcach Swoszowic. W tym celu uruchomiona została grupa Wirtualna Tablica Pamięci Mieszkańców Swoszowic, która ma celu – przy Państwa pomocy – gromadzenie i weryfikację informacji dotyczących naszych ziomków.

Piotr i Michał Durakowie

Bracia Piotr (z lewej) i Miachał Durakowie w mundurach Armii Austro-Węgier. Służyli w K.u.K. Landwehr Inanterie Regiment „Krakau” No 16. Michał Durak zginął 28 maja 1915 roku, Piotr Durak przeżył wojnę.

Przykładem niech będzie historia Michała Duraka, ur. 1879 roku, powołanego wraz z bratem Piotrem do służby w Armii Austro-Węgier. Zginął 28 maja 1915 roku służąc w stopniu plutonowego w 12 Kompanii Landwehr Infanterie Regiment „Krakau” No 16. Pochowany został na Cmentarzu Parafialnym w miejscowości Ślęzaki. Niestety jego mogiła uległa zatarciu. Piotr Durak przeżył wojnę, wrócił do Swoszowic, gdzie zmarł w 1967 roku. Jesteśmy przekonani, że takich historii jest wiele, chcielibyśmy każdego z zapomnianych przywrócić naszej małej Ojczyźnie.

Docelowo chcielibyśmy, aby tablica wirtualna zamieniła się w rzeczywisty pomnik z nazwiskami naszych bliskich… Każdy sygnał z Państwa strony będzie bezcenny… Liczę na pomoc. Zapraszam do Grupy Wirtualna Tablica Pamięci Mieszkańców Swoszowic.

Rekrutacja na rok sz
Co nowego w swoszowi

[email protected]

mgr inż. metalurg, absolwent AGH. Od 28 lat prywatny przedsiębiorca, współwłaściciel UNISON sp. z o.o. Związany od wielu pokoleń ze Swoszowicami, społecznik, założyciel i administrator grupy "Swoszowice nasze miejsce na ziemi" na FB. Interesuje się historią lotnictwa II Wojny Światowej, działa w Komitetach upamiętniających poległych lotników na terenie Polski.

Oceń Ten Artykuł:
BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.