Strona głównaAktualnościList od Czytelnika – trasy autobusów 215 i 225

List od Czytelnika – trasy autobusów 215 i 225

list od Czytelnika Swoszowickiego Portalu Informacyjnego

Otrzymaliśmy List od Czytelnika, który sygnalizuje potrzebę pozostawienia autobusów linii 215 lub 225 na tymczasowej trasie prowadzącej przez ul. Chałubińskiego. Czy jest na to szansa? 

List od Czytelnika

„Czy jest szansa po remoncie ul. Krzyżańskiego zostawić na ulicy Chałubińskiego jeden z kursujących tamtędy (tymczasowo) autobusów 215 lub 225? Mieszkańcy Chałubińskiego oraz okolicznych mniejszych ulic są zgodni. Kursujący od ponad 30 lat autobus 265 praktycznie nie zmienił swojej częstotliwości od początku. Liczba mieszkańców zwiększyła się wielokrotnie. Ruch samochodowy również jest znacząco większy, a chodniki w tej okolicy są praktycznie nieznane. Autobus 265 kursuje w szczytowych godzinach co ok. 70 minut! W związku z tym dzieci i młodzież często zmuszeni są do spaceru do poczty w Swoszowicach (gdy już w końcu powróci linia 184) lub dalej, na skrzyżowanie z Kąpielową (przy braku chodników na znaczącej długości Chałubińskiego).”

Dane osobowe Czytelnika do wiadomości redakcji.

Odpowiedź od Zarząd Transportu Publicznego

„Linie 215 oraz 225 są liniami aglomeracyjnymi, których funkcjonowanie reguluje zawarte z Gminą Świątniki Górne Porozumienie Międzygminne w sprawie wspólnej realizacji zadań w zakresie transportu publicznego. Trasa stała linii 215 oraz 225 jest trasą najbardziej korzystną dla mieszkańców Świątnik Górnych ze względu fakt, że jest to najkrótsza trasa. Dodatkowo linie 215 i 225 uzupełniają ofertę linii miejskich kierowanych ulicami Myślenicką i Krzyżańskiego w Krakowie, gdzie zabudowa jednorodzinna jest zwarta, podczas gdy przy ul. Chałubińskiego zwarta zabudowa kończy się na wysokości skrzyżowania z ul. Łysogórską, a następnie linie, aż do Wrząsowic kursowałyby przez teren niezabudowany. Należy też mieć na uwadze, że teren od przystanku Lusina Krakówka do m. Wrząsowice należy do Gminy Mogilany co stanowi dodatkową przeszkodę.

Mając powyższe na uwadze nie przewiduje się obecnie kierowania linii 215 lub 225 ulicą Chałubińskiego poza okresem remontu. Jednocześnie informujemy, że w celu poprawy obsługi mieszkańców ul. Chałubińskiego należałoby przy rzece Wildze wybudować pętlę autobusową co umożliwiłoby skierowanie w przedmiotowy rejon linii miejskiej.

Dzień Otwartych Drz
Idzie zima…
Oceń Ten Artykuł:
3 komentarze
 • Grzegorz Sowa / 13 listopada 2018

  Niestety, jest to stała wymówka – przy czym nie ma znaczenia, czy linia 2xx ma jakiś znaczący odcinek poza terenem miasta Krakowa, czy np. tylko pętlę.
  Jezeli natomiast nic się nie zmieniło, to jest pewien kruczek w zasadach numeracji linii z którego można byłoby skorzystać. Linia jadąca przez teren aglomeracji ale mająca obie pętlę na terenie Krakowa jest linią miejską. Jeżeli więc taka linia zostałaby puszczona z Chałubińskiego przez Wrząsowice do petli Golkowice to byłaby linią miejską.

 • Twój Rejon / 13 listopada 2018

  Linia 265 kursuje już 31 lat ? Nie zwiększyła się liczba kursów natomiast kilka lat temu jeden sobotni i świąteczny kurs w godzinach południowych został zabrany. Jeden z tych autobusów faktycznie mogłby mieć stałą trasę przez Chałubińskiego. I nawet uważamy, że nie musiałby się zatrzymywać na przystanku w Lusinie. Końcówka Swoszowic od strony Lusiny traktowana jest po macoszemu a coraz więcej tam domów.

 • Marcelina Rapacz / 13 listopada 2018

  Linie 215 i 225 właśnie przez to, że mają tak długie trasy – już na początku kursu (poza Krakowem) mają bardzo dużo pasażerów, przez to w Swoszowicach ludzie w godzinach szczytu nie mają szansy się dosiąść więc argumentacja o braku zwartej zabudowy jest akurat PLUSEM trasy przez Chałubińskiego bo omija całkiem zabudowaną Myślenicką.

ZOSTAW KOMENTARZ


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.